romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vojtěch Lavička: Kauza Aleše Lopraise, oplzlého řidiče kamionu, ukazuje důležitost hnutí Me Too. Ženy nejsou kusy masa!

19.1.2021 9:42
FOTO: Facebook @DAKARsistaz
FOTO: Facebook @DAKARsistaz

Kausa nechutných výroků předního automobilového závodníka Aleše Lopraise a jeho mechanika Petra Pokory na adresu dcer Martina Koloce mi pořádně hnuly žlučí.

„Mně už potřetí stojí ocas... Hele, černoška z Roudnice jde vpravo… No jedna je docela plochá a sjízdná, ta druhá ne.“ Co na tom, že tyto „hlášky“ měly původně zůstat v kabině závodního kamionu. Co na tom, že se Aleš Loprais za tyto výroky omluvil. Škoda již byla napáchána a nelze ji jen tak smazat.

Ženy nejsou kusy masa a záleží jen na nich, co definují jako sexuální obtěžování. Pro některou je to plácnutí po pozadí, po některou upřený drzý pohled na dekolt při pracovním pohovoru. Máme 21. století.

Trapné poznámky byly totiž proneseny na adresu teprve šestnáctiletých dívek smíšeného původu, Yasmeen a Aliyyah Kolocových, které na Rallye Dakar působí jako novinářky. Samy ovšem aktivně závodí, a tak je v budoucnu na Dakaru uvidíme ve zcela jiné roli.

Obdivuji klid jejich otce, Martina Koloce, výborného závodníka. „Aleš si honí sledovanost tím, že má sexuální narážky na děti, které zná od malička. Připadá mi to svým způsobem trochu úchylné,“ řekl Koloc pro televizi Nova sport.

Souhlasím. Lopraisovi je 41 let, je tedy o 25 let starší než obě děvčata a pokud je zná odmala, je nechutné a úchylné, že dokáže pronášet na jejich adresu takové poznámky. A může být rád, že Koloc udržel nadhled a nešel si to s Lopraisem vyřídit ručně…

Stejně absurdní mi přijde poznámka „hele, černoška z Roudnice“. Proč je pro Lopraise tak důležitá tmavá barva pleti mladistvých dívek? Proč jednu z nich charakterizuje „černoška“? Když ponechám stranou úchylnost sexuálních narážek, proč prostě neřekl – hele, tamhle jde Yasmeen (Aliyyah)? Loprais možná má problém nejen se svojí příliš aktivní erekcí…

Nelze se pak divit pocitům dcerám Martina Koloce: "Přijely jsme se na Dakar Rally podívat, co nás čeká. Chceme závodit, chceme férově soupeřit a chceme se zlepšovat a učit. Kromě zkušeností jsme si ale odnesly i pocit, že na nás někteří závodníci mohou koukat jako na pouhé ‚kusy masa!‘ Před Lopraisovým komentářem nás neuchránilo ani to, že jsme nezletilé,“ vzkázaly mu.

A tak obě děvčata ví, že pro ně nemusí přijet jen princ na bílém koni, ale i postarší oplzlý řidič kamionu…

Z tohoto důvodu je pro mě důležité Me Too, kterému fandím a jež se stalo celosvětovým fenoménem. Toto hnutí bojuje proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání, a kde ženy, které byly v minulosti obtěžovány, sdílí své příběhy na sociálních sítích.

Ženy nejsou kusy masa a záleží jen na nich, co definují jako sexuální obtěžování. Pro některou je to plácnutí po pozadí, po některou upřený drzý pohled na dekolt při pracovním pohovoru. Máme 21. století. Doufám, že se do něj nakonec vjede i Aleš Loprais se svým kamionem. I když, jsem v tomto ohledu skeptik. 

Přečteno: 939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sexuální násilí, Rasismus, Sport, ženyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo