romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vojtěch Lavička: Tvrdá data proti konspiracím a dezinformacím. Vakcíny proti onemocnění COVID-19 jsou účinné

12.3.2021 19:25
Vakcína proti onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)
Vakcína proti onemocnění COVID-19 (Ilustrační FOTO: Pixabay.com)

Rozhodně nemůžu tvrdit, že právě já bych patřil mezi zatvrzelé odpůrce všech konspiračních teorií a různých dalších „podivností“. Smrt J.F. Kennedyho, neidentifikovatelné létající objekty (UFO), 11. září – tato i další témata mě vždy zajímala a v žádném případě nepatřím mezi konzumenty mohutného „středního proudu“ informací, která nabízejí světová média. Často si ze mě kvůli tomu dělali legraci kamarádi, kolegové i rodinní příslušníci.

Houf konspiračních teorií se vyrojil také v souvislosti s tématem očkování proti COVID-19. Očkování má masivně snížit světovou populaci, vakcína obsahuje vysokou dávku koronavirusu, která způsobí vážnější průběh nemoci, vakcíny způsobují nevratné změny v naší DNA, atd. atd.

Přínos očkování historie jasně prokázala. Dětská obrna, záškrt, příušnice, tetanus, spalničky. Tyto dříve obávané choroby byly téměř nebo zcela vymýceny.

Jako jeden z „bláznů“ zabývajících se konspiračními teoriemi mohu na ty, kteří těmto výstředním „odhalením“ zpočátku věřili, pohlížet s větší mírou tolerance. A to přesto, že přínos očkování historie jasně prokázala. Dětská obrna, záškrt, příušnice, tetanus, spalničky. Tyto dříve obávané choroby byly téměř nebo zcela vymýceny.

Ovšem i lidská nedůvěra a podezíravost by měla mít svou hranici. Tou jsou pro každého příčetného člověka fakta, která již nelze dezinterpretovat. A ta jsou nyní jasně dostupná.

Největší výpovědní hodnotu mají data z Izraele, kde je v současnosti proočkovaných více jak 50 procent z 9 milionové populace, a 90 procent obyvatel starších 50 let. Od začátku prosince, kdy se v Izraeli začalo očkovat, způsobil koronavirus vážnější stav u 6095 Izraelců, z nichž 175 se nakazilo zhruba týden po aplikaci druhé vakcíny, zatímco 4589 lidí nebylo očkovaných vůbec. Zbylí pacienti buď dostali jen jednu dávku, nebo se nakazili do jednoho týdne po druhé dávce.

Jen zhruba 0,14 procenta Izraelců naočkovaných dvěma dávkami se i po vakcinaci nakazilo koronavirem a pouze 0,02 procenta vykazovalo příznaky nemoci COVID-19, a to většinou mírné. Zdrojem těchto čísel je izraelské ministerstvo zdravotnictví, a tak je lze považovat za oficiální. Statistiky dále vykazuje účinnost vakcíny Pfizeru/BioNTechu 94 procent, což je skvělé číslo.

Přestože začátkem roku zasáhla Izrael třetí vlna pandemie, díky očkování jí zvládá úžasně, v současné době činí denní přírůstky nakažených koronavirem tři až čtyři stovky. To je zcela diametrálně odlišná situace od České republiky.

Čísla nakažených i pacientů s vážných průběhem výrazně klesají i v dalších zemích, které se pustily do masivního očkování – v USA, Velké Británii. Všechny země jako důvod zlepšování situaci uvádí očkování.

Popírání účinnosti tohoto očkování bude velmi brzy stejně nesmyslné, jako popírání existence holocaustu během druhé světové války. Ač je to neuvěřitelné, i dnes existují lidé, kteří popírají existenci koncentračních táborů.

Abych vás neuvedl v omyl. Ani já nemám radost z omezení osobní svobody, z pravděpodobného zavedení covidových průkazů, možné diskriminace těch, kteří odmítnou očkování. Také bych byl raději, kdyby toto očkování nebylo nutné. Ale já věřím, že je nezbytné.

Během uplynulého roku na COVID-19 zemřelo několik mých přátel nebo jejich rodinných příslušníků, kteří byli do té doby zcela zdraví. A nešlo o věkovou kategorii 80+.

Stejně, jako jen úplný zabedněnec může dnes přirovnávat onemocnění COVID-19 k běžné chřipce, tak jen ignorant může přehlížet obrovský přínos očkování v boji s touto zákeřnou nemocí.

Přečteno: 1605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vojtěch Lavička, COVID-19, očkování, Komentář, Romové, Konspirační teorieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo