romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojtěch Lavička: Romská politická strana, ano či ne?

25.9.2017 16:50
Vojtěch Lavička, režisér původního romského muzikálu Superstar Company, na tiskové konferenci u příležitosti zahájení festivalu Romfest v Praze (FOTO: ROMEA TV)
Vojtěch Lavička, režisér původního romského muzikálu Superstar Company, na tiskové konferenci u příležitosti zahájení festivalu Romfest v Praze (FOTO: ROMEA TV)

S blížícími se volbami opět přichází na přetřes smysl existence romské politické strany, tedy strany, založené na národnostním principu. Většinou slýchávám názor, že vzhledem k současnému volebnímu systému, v němž platí 5 % hranice pro vstup do poslanecké sněmovny, je romská politická strana k ničemu. To je absolutní nesmysl.

Podstatou politické strany je totiž hájit zájmy skupiny občanů, kteří o to stojí a potřebují, vyjadřovat se k dění ve společnosti, vytvářet a zastávat jednoznačné politické názory, ovlivňujících kvalitu života občanů daného státu.

Podstatou politické strany je totiž hájit zájmy skupiny občanů, kteří o to stojí a potřebují, vyjadřovat se k dění ve společnosti, vytvářet a zastávat jednoznačné politické názory, ovlivňujících kvalitu života občanů daného státu.

V případě nás Romů je vytvoření moderní romské politické strany dvojnásob důležité. Zájmy a práva Romů totiž nikdo hájit nebude, nejsme pro velké strany jako voličská základna zajímaví, vždyť v republice nás dle kvalifikovaných odhadů žije asi 2 až 3 procenta z celkového počtu obyvatel…

Cílem romské politické strany tedy nemusí být vstup do parlamentu a poté boj o koryta moci, tak, jak to každé volby pozorujeme u velkých stran, ale jasné formulování politických názorů Romů, hájení našich práv, navrhování smysluplných řešení v sociální oblasti, jejichž cílem nebude vytváření desetitisíců pracovních míst pro neromy - úředníků na úřadech nebo pracovníků neziskového sektoru.

Pokud budeme mít dobrou, efektivní politickou stranu, která bude umět komunikovat s veřejností a médii, využívat sociální sítě a chytře hledat partnery k diskusi na evropské úrovni, stane se pak pro nás životně důležitou.

Nebude pak opakovaně docházet k situaci, kdy z Evropské komise či jiných evropských institucí se přijedou podívat, jak se žije Romům, obrátí se na Agenturu pro sociální začleňování nebo jinou neromskou organizaci, zajedou se podívat do nějaké vyloučené lokality jako do rezervace a pak napíšou stostránkovou zprávu o životě Romů v ČR, kterou někam založí a mají splněno.

Přece sami Romové, naše reprezentace, musí říci, jak se nám tu žije, co potřebujeme, co chceme, co můžeme pro současnou Evropu udělat. Vždyť jsme jedním z mála národů, jež žije ve všech zemích Evropské unie, to přece není zanedbatelný fakt.

Pochopitelně je potřeba novou politickou stranu založit na zdravém základě, prostor by měly dostat nové, neokoukané tváře, v čele musí stanout nezkorumpovaní lídři. Pokud by tomu tak nebylo, stali by se pak snadným terčem pro politické protivníky, kteří by je pak lehce mohli odrovnat.

Pokud namítáte, že žádné takové lídry nemáme, tak tomu nevěřím, v Čechách žije řádově několik tisíců Romů s maturitou a několik stovek vysokoškolsky vzdělaných Romů. Pokud ještě nemají vytrénovaná politická čidla, tak si je vychovejme, vyškolme. Pokud to neuděláme, s Romy v Čechách bude hůř a hůř, o tom jsme ze srdce přesvědčený.

Přečteno: 3428x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Politika, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo