romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vojtěch Lavička: Romská politická strana, ano či ne?

25.9.2017 16:50
Vojtěch Lavička, režisér původního romského muzikálu Superstar Company, na tiskové konferenci u příležitosti zahájení festivalu Romfest v Praze (FOTO: ROMEA TV)
Vojtěch Lavička, režisér původního romského muzikálu Superstar Company, na tiskové konferenci u příležitosti zahájení festivalu Romfest v Praze (FOTO: ROMEA TV)

S blížícími se volbami opět přichází na přetřes smysl existence romské politické strany, tedy strany, založené na národnostním principu. Většinou slýchávám názor, že vzhledem k současnému volebnímu systému, v němž platí 5 % hranice pro vstup do poslanecké sněmovny, je romská politická strana k ničemu. To je absolutní nesmysl.

Podstatou politické strany je totiž hájit zájmy skupiny občanů, kteří o to stojí a potřebují, vyjadřovat se k dění ve společnosti, vytvářet a zastávat jednoznačné politické názory, ovlivňujících kvalitu života občanů daného státu.

Podstatou politické strany je totiž hájit zájmy skupiny občanů, kteří o to stojí a potřebují, vyjadřovat se k dění ve společnosti, vytvářet a zastávat jednoznačné politické názory, ovlivňujících kvalitu života občanů daného státu.

V případě nás Romů je vytvoření moderní romské politické strany dvojnásob důležité. Zájmy a práva Romů totiž nikdo hájit nebude, nejsme pro velké strany jako voličská základna zajímaví, vždyť v republice nás dle kvalifikovaných odhadů žije asi 2 až 3 procenta z celkového počtu obyvatel…

Cílem romské politické strany tedy nemusí být vstup do parlamentu a poté boj o koryta moci, tak, jak to každé volby pozorujeme u velkých stran, ale jasné formulování politických názorů Romů, hájení našich práv, navrhování smysluplných řešení v sociální oblasti, jejichž cílem nebude vytváření desetitisíců pracovních míst pro neromy - úředníků na úřadech nebo pracovníků neziskového sektoru.

Pokud budeme mít dobrou, efektivní politickou stranu, která bude umět komunikovat s veřejností a médii, využívat sociální sítě a chytře hledat partnery k diskusi na evropské úrovni, stane se pak pro nás životně důležitou.

Nebude pak opakovaně docházet k situaci, kdy z Evropské komise či jiných evropských institucí se přijedou podívat, jak se žije Romům, obrátí se na Agenturu pro sociální začleňování nebo jinou neromskou organizaci, zajedou se podívat do nějaké vyloučené lokality jako do rezervace a pak napíšou stostránkovou zprávu o životě Romů v ČR, kterou někam založí a mají splněno.

Přece sami Romové, naše reprezentace, musí říci, jak se nám tu žije, co potřebujeme, co chceme, co můžeme pro současnou Evropu udělat. Vždyť jsme jedním z mála národů, jež žije ve všech zemích Evropské unie, to přece není zanedbatelný fakt.

Pochopitelně je potřeba novou politickou stranu založit na zdravém základě, prostor by měly dostat nové, neokoukané tváře, v čele musí stanout nezkorumpovaní lídři. Pokud by tomu tak nebylo, stali by se pak snadným terčem pro politické protivníky, kteří by je pak lehce mohli odrovnat.

Pokud namítáte, že žádné takové lídry nemáme, tak tomu nevěřím, v Čechách žije řádově několik tisíců Romů s maturitou a několik stovek vysokoškolsky vzdělaných Romů. Pokud ještě nemají vytrénovaná politická čidla, tak si je vychovejme, vyškolme. Pokud to neuděláme, s Romy v Čechách bude hůř a hůř, o tom jsme ze srdce přesvědčený.

Přečteno: 3443x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Politika, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo