romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojtěch Lavička: Romská politická strana, ano či ne?

25.9.2017 16:50
Vojtěch Lavička, režisér původního romského muzikálu Superstar Company, na tiskové konferenci u příležitosti zahájení festivalu Romfest v Praze (FOTO: ROMEA TV)
Vojtěch Lavička, režisér původního romského muzikálu Superstar Company, na tiskové konferenci u příležitosti zahájení festivalu Romfest v Praze (FOTO: ROMEA TV)

S blížícími se volbami opět přichází na přetřes smysl existence romské politické strany, tedy strany, založené na národnostním principu. Většinou slýchávám názor, že vzhledem k současnému volebnímu systému, v němž platí 5 % hranice pro vstup do poslanecké sněmovny, je romská politická strana k ničemu. To je absolutní nesmysl.

Podstatou politické strany je totiž hájit zájmy skupiny občanů, kteří o to stojí a potřebují, vyjadřovat se k dění ve společnosti, vytvářet a zastávat jednoznačné politické názory, ovlivňujících kvalitu života občanů daného státu.

Podstatou politické strany je totiž hájit zájmy skupiny občanů, kteří o to stojí a potřebují, vyjadřovat se k dění ve společnosti, vytvářet a zastávat jednoznačné politické názory, ovlivňujících kvalitu života občanů daného státu.

V případě nás Romů je vytvoření moderní romské politické strany dvojnásob důležité. Zájmy a práva Romů totiž nikdo hájit nebude, nejsme pro velké strany jako voličská základna zajímaví, vždyť v republice nás dle kvalifikovaných odhadů žije asi 2 až 3 procenta z celkového počtu obyvatel…

Cílem romské politické strany tedy nemusí být vstup do parlamentu a poté boj o koryta moci, tak, jak to každé volby pozorujeme u velkých stran, ale jasné formulování politických názorů Romů, hájení našich práv, navrhování smysluplných řešení v sociální oblasti, jejichž cílem nebude vytváření desetitisíců pracovních míst pro neromy - úředníků na úřadech nebo pracovníků neziskového sektoru.

Pokud budeme mít dobrou, efektivní politickou stranu, která bude umět komunikovat s veřejností a médii, využívat sociální sítě a chytře hledat partnery k diskusi na evropské úrovni, stane se pak pro nás životně důležitou.

Nebude pak opakovaně docházet k situaci, kdy z Evropské komise či jiných evropských institucí se přijedou podívat, jak se žije Romům, obrátí se na Agenturu pro sociální začleňování nebo jinou neromskou organizaci, zajedou se podívat do nějaké vyloučené lokality jako do rezervace a pak napíšou stostránkovou zprávu o životě Romů v ČR, kterou někam založí a mají splněno.

Přece sami Romové, naše reprezentace, musí říci, jak se nám tu žije, co potřebujeme, co chceme, co můžeme pro současnou Evropu udělat. Vždyť jsme jedním z mála národů, jež žije ve všech zemích Evropské unie, to přece není zanedbatelný fakt.

Pochopitelně je potřeba novou politickou stranu založit na zdravém základě, prostor by měly dostat nové, neokoukané tváře, v čele musí stanout nezkorumpovaní lídři. Pokud by tomu tak nebylo, stali by se pak snadným terčem pro politické protivníky, kteří by je pak lehce mohli odrovnat.

Pokud namítáte, že žádné takové lídry nemáme, tak tomu nevěřím, v Čechách žije řádově několik tisíců Romů s maturitou a několik stovek vysokoškolsky vzdělaných Romů. Pokud ještě nemají vytrénovaná politická čidla, tak si je vychovejme, vyškolme. Pokud to neuděláme, s Romy v Čechách bude hůř a hůř, o tom jsme ze srdce přesvědčený.

Přečteno: 3436x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Politika, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Status Jindřicha

František Kostlán: ČSSD kandiduje na Teplicku do senátu spolupracovníka neonacistů a komunistů

17.2.2020 13:35
V doplňovacích volbách do Senátu v Teplicích bude za ČSSD kandidovat starosta Duchcova Zbyněk Šimbera. Ten přitom v duchcovské radniční koalici dlouhodobě spolupracuje s neonacisty z DSSS a komunisty - kvůli tomu se od něj na počátku tohoto svazku v roce 2014 distancovalo tehdejší vedení ČSSD. Po volbách v roce 2018 se však za tuto koalici postavilo i krajské vedení ČSSD, zatímco předsednictvo alibisticky mlčelo.
 celý článek

Stanislav Křeček, zástupce veřejné ochránkyně práv, v reportáži televize Prima (FOTO: repro TV Prima)

Některým občanským členům "romské rady" se nelíbí nový ombudsman Stanislav Křeček. Mají obavy o smysl existence úřadu a vyzývají ho ke schůzce

17.2.2020 12:29
Někteří občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se ohradili proti zvolení Stanislava Křečka Veřejným ochráncem práv. Obávají se, že může dojít ke ztrátě základního smyslu existence tohoto úřadu, protože Křeček ve svých mediálních výrocích nepřisuzuje diskriminaci a lidským právům odpovídající respekt a vážnost. "Vnímáme práva národnostních menšin za důležitou část pracovní náplně veřejného ochránce práv. Z aktuálních zpráv Evropských institucí o stavu romské menšiny jasně vyplývá, že diskriminace Romů ve společnosti je zásadní příčinou neúspěchu veškerých národních i nadnárodních snah o integraci Romů," uvádí se v prohlášení, které podepsalo 8 ze současných 12 občanských členů "romské rady".
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová obhajuje kontroverzní návrh na změnu vyplácení sociálních dávek na bydlení

17.2.2020 10:51
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce za pomoci evropských fondů nastavit systémovou sociální práci na obcích. Ředitelé škol či starostové by mohli požádat například o peníze na dodatečné školní psychology či sociální pracovníky, pokud obce vykazuje znaky vyloučené lokality. O detailech opatření se nyní jedná. Maláčová to řekla v pořadu Partie v televizi Prima. Obhajovala také plán ministerstva práce od roku 2021 nahradit nynější příspěvek a doplatek na bydlení novým přídavkem. Jeho přidělení podmiňuje spoluprací příjemců s úřadem práce a řádnou školní docházkou jejich dětí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo