romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vyvracíme mýty kolem očkování: Epidemie COVID-19 opět sílí, existuje ochrana v podobě očkování

27.10.2021 12:40
Mobilní očkovací tým na Mojžíři (FOTO: Konexe)
Mobilní očkovací tým na Mojžíři (FOTO: Konexe)

Po celém světě zuří pandemie onemocnění COVID-19. V minulém roce zemřelo v České republice na nemoc COVID-19 mezi 30-40 tisíci lidí, gádžů i Romů. Proti nemoci covid existuje ochrana v podobě očkování. V některých zemích světa se povedlo naočkovat většinu obyvatel, COVID je tam v současnosti na ústupu život se vrací k normálu.

V jiných zemích se naopak k očkování mnoho lidí přesvědčit nepodařilo, epidemie tam sílí, nemocnice jsou na hranici kolapsu, umírá velké množství lidí a připravují se další lockdowny.

Mnoho lidí očkování odmítá i v České republice. Je mezi nimi i dost Romů a Romek a očkování často odmítají z důvodu hloupých dezinformací. Pojďme si některé z nich vysvětlit.

Očkování nefunguje, i očkovaný může onemocnět covidem.

Ano, je pravda, že i očkovaný člověk se může nakazit covidem. Ještě žádná vakcína v historii neposkytovala úplně 100 procentní ochranu, ale šance, že se očkovaný člověk nakazí je mnohem menší. Je to podobné, jako když jede člověk na motorce a má helmu. Když spadne, i člověk s helmou si může rozbít hlavu, ale má mnohem menší šanci, že si ji rozbije, než člověk, který jede na motorce bez helmy.

Vakcína výrazně zvyšuje šance na mírný průběh covidu. Očkovaný člověk má mnohem menší šanci, že s covidem skončí v nemocnici.

Očkování je škodlivé

Na Facebooku koluje mnoho fám a lživých příběhů o tom, že očkování je škodlivé, údajně se po něm umírá a podobně.

Očkováno bylo v České republice už několik milionů lidí, žádné smrtící následky neexistují.

Část očkovaných má mírné vedlejší účinky, například je jeden den bolí ruka, kam injekci dostali, cítí se jeden den slabí a podobně. To je zcela běžné a normální při jakémkoli očkování.

Vakcíny na COVID jsou příliš nové a nejsou testované

Tento typ vakcín byl připravován mnoho let, jsou testovány lépe než byly testovány vakcíny před rokem 1990, které jsme dostávali, jako děti.

Vakcíny na covid obsahují čipy, jedy, odpadky, radioaktivní materiál, potraty a podobně

Nic z toho není pravda, jde o nesmysly. Státní úřad pro kontrolu léčiv zkoumá všechny léky a vakcíny, a nikdy by nic takového nedovolil.

Romové dostávají jiný druh vakcíny, než majorita

Není to pravda. Očkování probíhá vakcínami firem Johnson and Jonhson, Pfizer- Biontech nebo Moderna. Na mnoha očkovacích místech si lidé mohou vybrat, kterou vakcínu si nechají aplikovat.

Očkováním chráníte nejen sebe, ale i svou rodinu

Společnost Krajská zdravotní, která provozuje nemocnice v Ústeckém kraji se snaží naočkovat co nejvíc obyvatel kraje a po kraji jezdí každý den její očkovací autobus – očkobus. Krajská zdravotní myslí I na chudé Romy a Romky a očkobus brzy začne objíždět místa, kde bydlí. Kdokoli projeví zájem, bude mít možnost dostat zdarma očkování. V očkobusu bude přítomný lékař, se kterým si zájemci budou moct promluvit o očkování a položit mu své otázky.

Je to velká příležitost pro všechny, kteří ještě očkování nestihli, zatím váhali, nebo si netroufli na elektronickou registraci.

Všichni očkovaní dostanou mezinárodní očkovací certifikát, kterým se následně prokazují a nemusí už chodit na testy, a který umožní cestování do zahraničí.

Myslete na své zdraví a zdraví své rodiny.

Přečteno: 2066x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

očkování, COVID-19, Prevence, Nemocnice, smrtHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo