romea - logo
10. dubna 2020 (pátek)
svátek má Darja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzniká další rozporuplná koalice: V Mostě budou vládnout Severočeši společně s ČSSD a ODS

30.9.2015 13:16
Jaroslav Doubrava, senátor (Severočeši.cz)
Jaroslav Doubrava, senátor (Severočeši.cz)

Hnutí Severočeši.cz, jehož předsedu Bronislava Schwarze a senátora Jaroslava Doubravu lze za některé jejich výroky označit za rasisty, se v Mostě dohodlo na vytvoření nové koalice s ČSSD a ODS. Původní spojení Severočechů, ANO a komunistů se rozpadlo před třemi týdny. Vzniká tak další koalice, která svědčí o tom, že v české politice je (nejen) na komunální úrovni možné prakticky cokoli.

Předseda Severočechů Bronislav Schwarz byl ředitelem městské policie a nyní je poslancem sněmovny, do níž se dostal na kandidátce hnutí ANO. Ještě v roce 2010 ovšem kandidoval za Suverenitu Jany Bobošíkové a ve volebním okrsku Chanov získal 100% preferenčních hlasů. Byla to tehdy velká volební záhada – proč Romové volili člověka známého rasistickými výroky kandidujícího za stranu, která jim rozhodně nebyla nakloněna?

Mezi ty nejznámější rasistické výroky Bronislava Schwarze patří například: „Ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky“. Nebo: „Na cikány platí jen tvrdá ruka.“

Senátor zvolený za Severočechy Jaroslav Doubrava je výroky na adresu Romů ještě známější. Rád vypráví „historky ze života“, například, jak šel kolem magistrátu a „tam stály dvě, olepené jako z módního žurnálu, a zrovna když jsme šli kolem, tak jedna říká – ty, představ si, ti mě nas...., já radši řeknu "naprdli", představ si, zkrátili mně sociální dávky. Já jsem brala jenom 40 000... A ta druhá ji říká – holka, aspoň něco... Chápete to? Aspoň něco? Kolik lidí má k dispozici těch 40 000?“

Nebo jak potkal policistu a ptal se ho, kam tak spěchá a on mu vysvětlil, že utíká od nějakého konfliktu s Romy, aby nebyl označený za rasistu. Nebo: „Slyšel jsem cikánského výrostka, jak říká svému kamarádovi: ´Člověče, mě už nebaví šukat tu mámu, to já bych si radši zašukal se ségrou, ale tu šuká táta a ten by mi dal přes držku´. Na mě šly mrákoty.“

Vyzýval také k tomu, aby byla proti Romům připravena armáda, protože hrozí, že „nám Cikáni budou zapalovat města jako v Anglii.“

Zdá se tedy, že koalice ČSSD, která má na vládní úrovni na starosti mimo jiné boj se sociálním vyloučením a romskou integraci, se Severočechy je absurdní. Lze však očekávat, že politici budou argumentovat, že na komunální úrovni má spolupráce jiný charakter než na úrovni celostátní a že přímo s Jaroslavem Doubravou v Mostě nespolupracují. Podobně někteří sociální demokraté obhajovali například koalici s extremisty z DSSS v Duchcově.

Je to ale argumentace alibistická a pokrytecká. Vyplývá z ní totiž, že politici nepřikládají žádnou váhu „značce“ politické strany, jejím zásadám, programu, cílům. Jestli se totiž mohou obecná politická východiska a zásady směrem od celostátní ke komunální politice libovolně měnit, platí nepochybně i v opačném směru, že není důvod politikům důvěřovat.

Jestli je možné v Duchcově spolupracovat s „nácky“ a v Mostě s kolegy rasistů, proč si myslet, že demokraticky vybrané špičky strany budou mít výrazně odlišné názory?

Přečteno: 636x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

videoVIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45, (AKTUALIZOVÁNO 8. 4. 2020, 20:00)
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo