romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzniká další rozporuplná koalice: V Mostě budou vládnout Severočeši společně s ČSSD a ODS

30.9.2015 13:16
Jaroslav Doubrava, senátor (Severočeši.cz)
Jaroslav Doubrava, senátor (Severočeši.cz)

Hnutí Severočeši.cz, jehož předsedu Bronislava Schwarze a senátora Jaroslava Doubravu lze za některé jejich výroky označit za rasisty, se v Mostě dohodlo na vytvoření nové koalice s ČSSD a ODS. Původní spojení Severočechů, ANO a komunistů se rozpadlo před třemi týdny. Vzniká tak další koalice, která svědčí o tom, že v české politice je (nejen) na komunální úrovni možné prakticky cokoli.

Předseda Severočechů Bronislav Schwarz byl ředitelem městské policie a nyní je poslancem sněmovny, do níž se dostal na kandidátce hnutí ANO. Ještě v roce 2010 ovšem kandidoval za Suverenitu Jany Bobošíkové a ve volebním okrsku Chanov získal 100% preferenčních hlasů. Byla to tehdy velká volební záhada – proč Romové volili člověka známého rasistickými výroky kandidujícího za stranu, která jim rozhodně nebyla nakloněna?

Mezi ty nejznámější rasistické výroky Bronislava Schwarze patří například: „Ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky“. Nebo: „Na cikány platí jen tvrdá ruka.“

Senátor zvolený za Severočechy Jaroslav Doubrava je výroky na adresu Romů ještě známější. Rád vypráví „historky ze života“, například, jak šel kolem magistrátu a „tam stály dvě, olepené jako z módního žurnálu, a zrovna když jsme šli kolem, tak jedna říká – ty, představ si, ti mě nas...., já radši řeknu "naprdli", představ si, zkrátili mně sociální dávky. Já jsem brala jenom 40 000... A ta druhá ji říká – holka, aspoň něco... Chápete to? Aspoň něco? Kolik lidí má k dispozici těch 40 000?“

Nebo jak potkal policistu a ptal se ho, kam tak spěchá a on mu vysvětlil, že utíká od nějakého konfliktu s Romy, aby nebyl označený za rasistu. Nebo: „Slyšel jsem cikánského výrostka, jak říká svému kamarádovi: ´Člověče, mě už nebaví šukat tu mámu, to já bych si radši zašukal se ségrou, ale tu šuká táta a ten by mi dal přes držku´. Na mě šly mrákoty.“

Vyzýval také k tomu, aby byla proti Romům připravena armáda, protože hrozí, že „nám Cikáni budou zapalovat města jako v Anglii.“

Zdá se tedy, že koalice ČSSD, která má na vládní úrovni na starosti mimo jiné boj se sociálním vyloučením a romskou integraci, se Severočechy je absurdní. Lze však očekávat, že politici budou argumentovat, že na komunální úrovni má spolupráce jiný charakter než na úrovni celostátní a že přímo s Jaroslavem Doubravou v Mostě nespolupracují. Podobně někteří sociální demokraté obhajovali například koalici s extremisty z DSSS v Duchcově.

Je to ale argumentace alibistická a pokrytecká. Vyplývá z ní totiž, že politici nepřikládají žádnou váhu „značce“ politické strany, jejím zásadám, programu, cílům. Jestli se totiž mohou obecná politická východiska a zásady směrem od celostátní ke komunální politice libovolně měnit, platí nepochybně i v opačném směru, že není důvod politikům důvěřovat.

Jestli je možné v Duchcově spolupracovat s „nácky“ a v Mostě s kolegy rasistů, proč si myslet, že demokraticky vybrané špičky strany budou mít výrazně odlišné názory?

Přečteno: 641x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo