romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vzniká další rozporuplná koalice: V Mostě budou vládnout Severočeši společně s ČSSD a ODS

30.9.2015 13:16
Jaroslav Doubrava, senátor (Severočeši.cz)
Jaroslav Doubrava, senátor (Severočeši.cz)

Hnutí Severočeši.cz, jehož předsedu Bronislava Schwarze a senátora Jaroslava Doubravu lze za některé jejich výroky označit za rasisty, se v Mostě dohodlo na vytvoření nové koalice s ČSSD a ODS. Původní spojení Severočechů, ANO a komunistů se rozpadlo před třemi týdny. Vzniká tak další koalice, která svědčí o tom, že v české politice je (nejen) na komunální úrovni možné prakticky cokoli.

Předseda Severočechů Bronislav Schwarz byl ředitelem městské policie a nyní je poslancem sněmovny, do níž se dostal na kandidátce hnutí ANO. Ještě v roce 2010 ovšem kandidoval za Suverenitu Jany Bobošíkové a ve volebním okrsku Chanov získal 100% preferenčních hlasů. Byla to tehdy velká volební záhada – proč Romové volili člověka známého rasistickými výroky kandidujícího za stranu, která jim rozhodně nebyla nakloněna?

Mezi ty nejznámější rasistické výroky Bronislava Schwarze patří například: „Ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky“. Nebo: „Na cikány platí jen tvrdá ruka.“

Senátor zvolený za Severočechy Jaroslav Doubrava je výroky na adresu Romů ještě známější. Rád vypráví „historky ze života“, například, jak šel kolem magistrátu a „tam stály dvě, olepené jako z módního žurnálu, a zrovna když jsme šli kolem, tak jedna říká – ty, představ si, ti mě nas...., já radši řeknu "naprdli", představ si, zkrátili mně sociální dávky. Já jsem brala jenom 40 000... A ta druhá ji říká – holka, aspoň něco... Chápete to? Aspoň něco? Kolik lidí má k dispozici těch 40 000?“

Nebo jak potkal policistu a ptal se ho, kam tak spěchá a on mu vysvětlil, že utíká od nějakého konfliktu s Romy, aby nebyl označený za rasistu. Nebo: „Slyšel jsem cikánského výrostka, jak říká svému kamarádovi: ´Člověče, mě už nebaví šukat tu mámu, to já bych si radši zašukal se ségrou, ale tu šuká táta a ten by mi dal přes držku´. Na mě šly mrákoty.“

Vyzýval také k tomu, aby byla proti Romům připravena armáda, protože hrozí, že „nám Cikáni budou zapalovat města jako v Anglii.“

Zdá se tedy, že koalice ČSSD, která má na vládní úrovni na starosti mimo jiné boj se sociálním vyloučením a romskou integraci, se Severočechy je absurdní. Lze však očekávat, že politici budou argumentovat, že na komunální úrovni má spolupráce jiný charakter než na úrovni celostátní a že přímo s Jaroslavem Doubravou v Mostě nespolupracují. Podobně někteří sociální demokraté obhajovali například koalici s extremisty z DSSS v Duchcově.

Je to ale argumentace alibistická a pokrytecká. Vyplývá z ní totiž, že politici nepřikládají žádnou váhu „značce“ politické strany, jejím zásadám, programu, cílům. Jestli se totiž mohou obecná politická východiska a zásady směrem od celostátní ke komunální politice libovolně měnit, platí nepochybně i v opačném směru, že není důvod politikům důvěřovat.

Jestli je možné v Duchcově spolupracovat s „nácky“ a v Mostě s kolegy rasistů, proč si myslet, že demokraticky vybrané špičky strany budou mít výrazně odlišné názory?

Přečteno: 649x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo