romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Yveta Kenety: Deník Právo opět manipuluje veřejností starými a jednostrannými informacemi

22.3.2016 13:05
Yveta Kenety (FOTO: Jana Platichová)
Yveta Kenety (FOTO: Jana Platichová)

Jedním z nejnovějších příkladů manipulativní novinařiny popírající všechna pravidla psaní kvalitních článků je článek deníku Právo publikovaný 21.3. na serveru Novinky.cz se zavádějícím titulkem Evropští soudci: Česko bylo potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy.

Deník informuje o rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H. a ostatní proti České republice a cituje 3 soudce, kteří hlasovali proti rozsudku jako horkou novinku, pro kterou jel novinář přímo do Štrasburku. Vyjádření těchto soudců jsou však více než 8 let stará a celou dobu jsou k dispozici na webových stránkách soudu.

Titulek čtenářům podsouvá, že evropští soudci Česko potrestali za snahu vzdělávat Romy, ale ani ve článku se nedočteme, že těchto kritických soudců byla drtivá menšina.

Titulek čtenářům podsouvá, že evropští soudci Česko potrestali za snahu vzdělávat Romy, ale ani ve článku se nedočteme, že těchto kritických soudců byla drtivá menšina. Rozsudek kritizující Českou republiku za diskriminaci Romů ve vzdělávání posvětila většina soudců, tedy 13 ze 17.

I když údajně novinář Kozelka z deníku Právo v pondělí psal svůj článek přímo ve Štrasburku, ani jednoho ze 13 soudců, kteří hlasovali pro, se mu nepodařilo vyhledat ani kontaktovat.  

Za velké odhalení Práva popisuje novinář Kozelka návaznost snah vlády o zavedení inkluzivního vzdělávání do českého školství právě na deset let starý rozsudek Evropského soudu. Ano, k současným změnám v legislativě směrem k inkluzi, trendu běžném ve většině civilizovaných zemích, opravdu začalo docházet až po rozsudku D.H. a intenzivní kritice Evropské unie a dalších mezinárodních institucí. Takže ani toto není žádná novinka a myslím, že ani česká vláda nikdy nezastírala, že její proinkluzivní politika je také reakcí na rozsudek D.H. a hrozbu postihu České republiky ze strany Evropské komise.

Ano, první instance soudu „smetla“ nařčení z diskriminace ze stolu jak píše novinář Kozelka, skutečnost však, že případ byl postoupen 17-členné Velké porotě soudu není samozřejmé a činí se tak pouze ve výjimečných případech (článek 43 Evropské úmluvy o lidských právech). Žádost byla posouzena pěti soudci a shledala téma na tolik závažné, že ho k dalšímu projednání Velké poroty postoupila.

Článek také zdůrazňuje, že soud ocenil snahu České republiky problém vzdělávání romských dětí řešit, opomenul však zmínit kritiku, kterou ruku v ruce s touto chválou český stát sklidil. Rozsudek soudu říká, že v důsledku zařazování romských dětí do zvláštních škol pro mentálně postižené, jejichž osnovy byly nižší úrovně než na běžných školách a kde byli izolování od žáků většinové populace, se jim dostalo vzdělání, které ještě zhoršilo jejich situaci a ohrozilo jejich následný osobní rozvoj. Vláda sama nepřímo přiznala, že pracovní příležitosti žáků, kteří navštěvovali zvláštní školy, jsou omezenější.

Ať jsou zjištění deníku Právo jakékoli, je nepřijatelné, aby bylo 30% romských dětí z celkového počtu dětí učených podle osnov pro mentálně postižené, což potvrdila ve svém posledním šetření i Česká žáky přílohy pro LMP (dle zprávy ČŠI). Žádné etnikum nemá tolik mentálně postižených lidí. Skutečnost, že do speciálních škol jsou zařazovány i děti s průměrnou i nadprůměrnou inteligencí, přiznala i sama vláda ve zprávě předložené dne 1. dubna 1999 na základě člán­ku 25 odst. 1 Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin. Český stát tak výslovně uznal existenci diskriminačních praktik, na něž stěžovatelé v žalobě poukazovali.

Deník Právo a Novinky.cz se posledními články, které se věnují tématu uprchlíků a inkluzi ve vzdělávání zařadily po bok neseriozních médií jako jsou Parlamentní listy nebo bulvár Blesk. Vedení redakce se v honbě za kliky a čteností zřejmě hodně polekalo, když si na serveru iDNES.cz přečetlo, že uprchlické téma už čtenáře netáhne a tak se vrací k ověřené jistotě: k vytváření nenávisti proti Romům.

DOKUMENT

Přečteno: 1614x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, Média, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo