romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Yveta Kenety: Deník Právo opět manipuluje veřejností starými a jednostrannými informacemi

22.3.2016 13:05
Yveta Kenety (FOTO: Jana Platichová)
Yveta Kenety (FOTO: Jana Platichová)

Jedním z nejnovějších příkladů manipulativní novinařiny popírající všechna pravidla psaní kvalitních článků je článek deníku Právo publikovaný 21.3. na serveru Novinky.cz se zavádějícím titulkem Evropští soudci: Česko bylo potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy.

Deník informuje o rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H. a ostatní proti České republice a cituje 3 soudce, kteří hlasovali proti rozsudku jako horkou novinku, pro kterou jel novinář přímo do Štrasburku. Vyjádření těchto soudců jsou však více než 8 let stará a celou dobu jsou k dispozici na webových stránkách soudu.

Titulek čtenářům podsouvá, že evropští soudci Česko potrestali za snahu vzdělávat Romy, ale ani ve článku se nedočteme, že těchto kritických soudců byla drtivá menšina.

Titulek čtenářům podsouvá, že evropští soudci Česko potrestali za snahu vzdělávat Romy, ale ani ve článku se nedočteme, že těchto kritických soudců byla drtivá menšina. Rozsudek kritizující Českou republiku za diskriminaci Romů ve vzdělávání posvětila většina soudců, tedy 13 ze 17.

I když údajně novinář Kozelka z deníku Právo v pondělí psal svůj článek přímo ve Štrasburku, ani jednoho ze 13 soudců, kteří hlasovali pro, se mu nepodařilo vyhledat ani kontaktovat.  

Za velké odhalení Práva popisuje novinář Kozelka návaznost snah vlády o zavedení inkluzivního vzdělávání do českého školství právě na deset let starý rozsudek Evropského soudu. Ano, k současným změnám v legislativě směrem k inkluzi, trendu běžném ve většině civilizovaných zemích, opravdu začalo docházet až po rozsudku D.H. a intenzivní kritice Evropské unie a dalších mezinárodních institucí. Takže ani toto není žádná novinka a myslím, že ani česká vláda nikdy nezastírala, že její proinkluzivní politika je také reakcí na rozsudek D.H. a hrozbu postihu České republiky ze strany Evropské komise.

Ano, první instance soudu „smetla“ nařčení z diskriminace ze stolu jak píše novinář Kozelka, skutečnost však, že případ byl postoupen 17-členné Velké porotě soudu není samozřejmé a činí se tak pouze ve výjimečných případech (článek 43 Evropské úmluvy o lidských právech). Žádost byla posouzena pěti soudci a shledala téma na tolik závažné, že ho k dalšímu projednání Velké poroty postoupila.

Článek také zdůrazňuje, že soud ocenil snahu České republiky problém vzdělávání romských dětí řešit, opomenul však zmínit kritiku, kterou ruku v ruce s touto chválou český stát sklidil. Rozsudek soudu říká, že v důsledku zařazování romských dětí do zvláštních škol pro mentálně postižené, jejichž osnovy byly nižší úrovně než na běžných školách a kde byli izolování od žáků většinové populace, se jim dostalo vzdělání, které ještě zhoršilo jejich situaci a ohrozilo jejich následný osobní rozvoj. Vláda sama nepřímo přiznala, že pracovní příležitosti žáků, kteří navštěvovali zvláštní školy, jsou omezenější.

Ať jsou zjištění deníku Právo jakékoli, je nepřijatelné, aby bylo 30% romských dětí z celkového počtu dětí učených podle osnov pro mentálně postižené, což potvrdila ve svém posledním šetření i Česká žáky přílohy pro LMP (dle zprávy ČŠI). Žádné etnikum nemá tolik mentálně postižených lidí. Skutečnost, že do speciálních škol jsou zařazovány i děti s průměrnou i nadprůměrnou inteligencí, přiznala i sama vláda ve zprávě předložené dne 1. dubna 1999 na základě člán­ku 25 odst. 1 Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin. Český stát tak výslovně uznal existenci diskriminačních praktik, na něž stěžovatelé v žalobě poukazovali.

Deník Právo a Novinky.cz se posledními články, které se věnují tématu uprchlíků a inkluzi ve vzdělávání zařadily po bok neseriozních médií jako jsou Parlamentní listy nebo bulvár Blesk. Vedení redakce se v honbě za kliky a čteností zřejmě hodně polekalo, když si na serveru iDNES.cz přečetlo, že uprchlické téma už čtenáře netáhne a tak se vrací k ověřené jistotě: k vytváření nenávisti proti Romům.

DOKUMENT

Přečteno: 1599x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, Média, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo