romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel Radim Vašinka, člověk se srdcem na správném místě

11.8.2016 14:47
Radim Vašinka - herec, režisér a nezávislý principál pražského divadla Orfeus (FOTO: Henzy, Wikimedia Commons)
Radim Vašinka - herec, režisér a nezávislý principál pražského divadla Orfeus (FOTO: Henzy, Wikimedia Commons)

Zemřel Radim Vašinka (81), geniální recitátor a velký divadelník před Bohem. Patřil k těm nemnoha skutečným osobnostem, jimiž se můžeme právem pyšnit. Ke vzpomínání na pana Vašinku jsou jistě povolanější než já. Trochu mě omlouvá, že jsme ho se ženou měli jako umělce moc rádi. Občas jsme chodívali do jeho pražského „krytového divadla“ Orfeus, poslechnout si jeho skvostný přednes.

Podle jeho rozhlasových pořadů z cyklu Nežádoucí texty jsem si přizpůsoboval svůj denní rozvrh. Radim Vašinka byl mistr nad mistry. Byl dokonce tak dobrý, že ho z Českého rozhlasu vyštípali géniové průměrnosti.

Radim Vašinka nepodléhal tlaku mainstreamu, dělal si vše po svém, před i po listopadu 89. Bez ohledu na přízeň či nepřízeň mocných. Zůstal po celý život svůj.

"Začal jsem jako divadelník trošičku výstředního charakteru, protože jsem připravoval v Brně v divadélku X inscenace poezie. A když si přivyknete inscenovat poezii, pak není člověk sto dělat běžné divadlo, vybíráte si texty, které tou poezií aspoň voní, děláte tedy poetické divadlo, a to je složité, protože na to už lidé tolik nezabírají, to už odporuje obecnému vkusu. Když se na to zaběhnete, tak už se od toho nemůžete odtrhnout, nějaký běžný realismus, to pro vás neexistuje, ale živit se tím je hrozné?" řekl v jednom z rozhovorů.

A měl rád lidi. Neváhal zajít mezi Romy, a věnovat jim svůj čas a talent. Účastnil se například vzpomínkového večera věnovaného významné české romistce Mileně Hübschmannové, který pořádalo sdružení ROMEA. Zde přednesl několik ukázek z Milenina literárního odkazu. Sbíral a četl romské pohádky. Jak se k nim dostal?

"To už je tak dlouho, že si skoro ani nepamatuju, jak to bylo! Buď v tom měl prsty pan režisér Melč, který pracoval na Vltavě, anebo jeho životní družka a přítelkyně, paní Hübschmannová. Vím jistě, že ona mi pověděla o těch pohádkách, ale pan Melč mi asi pověděl o paní Hübschmannové. Ty pohádky pro mne byly naprosto šokující a okouzlující, protože mají půvab času, ve kterých vznikaly. Navíc je na nich krásně poznat, jak lidé sedí okolo a poslouchají a jak se vypravěč tím příběhem baví. Navíc fantazie vypravěče čerpá hned z toho pramene, hned z tamtoho, hned si vymyslí něco, hned tam přidá něco ze současnosti," řekl v rozhlasovém pořadu O Roma vakeren.

Nakonec začal číst romské pohádky i v rozhlase a s představením objížděl zemi.

VIDEO: Večer v divadle Orfeus na počest Zbyňka Hejdy, mého básníka z nejmilejších

U Vašinků bylo ve zvyku před či po představení si sednout a popovídat, tak jsme s panem Radimem v kruhu hovořili asi před rokem až dvěma, kdy jsme byli v Orfeu naposledy. Rozebírali jsme nejlepší recitátory naší doby, včetně Vašinky, poezii, herce a opěvali jsme krásu žen. Zpívalo se. Odcházeli jsme s pocitem, že svět přeci jen není tak špatný, jak se nám při vší té pošmourné všednosti zdá.

Zvedám číši na počest jeho dobrého srdce.

Přečteno: 860x
 

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, nekrologHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo