romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zyad Yassin: Práce státních zastupitelství vyvolává pochybnosti, zda neřadí občany na vyvolené a ty další

Praha, 14.11.2012 9:41, (ROMEA)
Zyad Yassin.
Zyad Yassin.

Dne 1. února 2012 byla v Praze zastřelena ve vozidle policistou mladá dívka (25) a to při honičce vozidla s policejní hlídkou pražské pohotovostní motorizované jednotky(PMJ). Policista tvrdil,že jí neviděl a to ani v okamžiku kdy před střelbou na vozidlo prováděli vizuální kontrolu vozidla a pak ani v okamžiku, kdy stál před vozem a podle svých slov viděl jasně na přední sedadlo vozu.

Od samého začátku budilo vyšetřování pochybnosti, zda je nezávislé. Nebyla provedena rekonstrukce činu, nebyla žádná výzva ve sdělovacích prostředcích, že Generální inspekce bezpečnostních sborů(GIBS) hledá svědky události, nikdo se nezabýval trajektorií smrtících projektilů, právník rodiny se nedostal k celému vyšetřovacímu spisu a to s odůvodněním, že část je interní (sic!).

Dále nebyla brána v potaz výpověď svědka události, který byl ve voze s mladou dívkou, nebyl dodán záznam z kamer, tedy hlavně z toho okamžiku, kdy mělo dojít k oné vizuální kontrole vozidla a pak z okamžiku, kdy měl policista koukat čelním sklem do vozu.

Právník rodiny podal stížnost a státní zastupitelství nařídilo doplnit do spisu fotografie, které nebyly součástí vyšetřovacího spisu. První, pořízená při balistických zkouškách, zachycuje opěradlo sedadla, kde mladá žena seděla - zhruba v polovině opěradla má dva průstřely. Druhá fotografie je z pitevního protokolu a ta dokazuje dvě rány v zádech mrtvé dívky, a to ve stejných místech, kde bylo opěradlo prostřeleno.

Podle mého názoru jsou to evidentní důkazy, že ve voze neležela, ale normálně seděla a musela tedy být vidět. Dále je tady výpověď svědka události, který vypověděl, že dívka na svém sedadle seděla celou dobu. Státní zástupce však rozhodl, že policista potrestán nebude.

Nejednalo se o první případ, kdy státní zastupitelství postupovalo „trochu“ zvláště u úmrtí člověka po kontaktu s policistou. Stačí si vzpomenout například na všechna „záhadná“ úmrtí Romů po policejních zákrocích. Z těch hodně medializovaných za posledních 22 let to byla například smrt Martina Červeňáka, kde policistovi „sama“ vystřelila zbraň a mladého Roma zabila. Policista zůstal bez trestu.

Dále to byl například záhadný „pád“ mladého Roma z okna policejní služebny. Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že událost byla špatně vyšetřena a stát musí zaplatit rodině odškodné. V této souvislosti nelze nezmínit ani ten fakt, že celé množství případů týkajících se jak policie republikové, tak policií městských a obecních, vypovídá o tom, že v jejích řadách „pracují“ lidé s poněkud zvláštní morálkou.

Už několikrát se řešilo, zda jsou například vhodně nastaveny psychotesty. Hodně věcí nasvědčuje tomu,že jejich cílem ani není ani tak najít lidsky myslícího člověka, ale spíš opak. Naposledy o nové psychotesty žádal předseda Česko-Vietnamské společnosti, a to po ubití 40 kilového Vietnamce fyzicky zdatným policistou Brněnské PMJ.

I u všech úmrtí Romů a i jiných lidí rukama neonacistů budilo rozhodnutí státních zastupitelství značné pochybnosti. Většina případů byla kvalifikována jako ublížení na zdraví s následkem smrti a přitom se podle mnoha indicií jednalo o vraždy.

Naopak státní zastupitelství postupují často velice tvrdě v případech, kdy je pachatel ze sociálně znevýhodněné skupiny a to i v případech, kdy je nedostatek důkazů (nebo nejsou dokonce žádné) - klasicky se z případu udělá útok na úřední osobu apod.

Práce státních zastupitelství tak vyvolává pochybnosti, zda neřadí občany této země do dvou skupin: do té vyvolené a do té nevyvolené. Už to tady jednou bylo, hlavně pod taktovkou NSDAP, ale ta nám snad nevládne, nebo ano?

Dodatek: v souvislosti s tragickým úmrtím mladé ženy se bohužel znova ukázalo, jak nutně naše zem potřebuje mechanismus, který by zajistil nezávislé vyšetřování trestné činnosti policií. Osobně jsem velmi ocenil vznik Generální inspekce ozbrojených sborů, která vznikla 1. ledna 2012. Vkládal jsem do ní velké naděje - od samého počátku jsem však nucen kritizovat, že nevyšetřuje i strážníky obecních a městských policií. A postup v této kauze mne velmi zklamal.

Zyad Yassin, člen vedení Strany rovných příležitostí
Přečteno: 2492x
 

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Státní zastupitelství, Soud, Generální inspekce ozbrojených sborůHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo