romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zyad Yassin: Smrt elitního vojáka po policejní zákroku na Slovensku vyvolává mnohé otázky

Praha, 26.4.2013 16:44, (ROMEA)
Zyad Yassin.
Zyad Yassin.

Smrt mládeho Roma, eltního vojáka Ivana Koliščáka po policejní zákroku na Slovensku, vyvolává mnohé otázky. Momentálně je celá záležitost řešena slovenskou Inspekcí ministerstva vnitra.Tato smrt mně velmi připomíná nedávné úmrtí mladého Roma po policejním zásahu v Kynšperku a jiné podobné případy podivných úmrtí Romů. Kauza Kynšperk se stále šetří, nerad bych však rozváděl s ohledem na pozůstalé jakým zupůsobem.

Zásadní problém těchto kauz je v jedné věci. Mezi policisty není žádným velkým tajemstvím, že se zranění člověka dá "uhrát" na kladení aktivního odporu, sebeobranu, nebo na to, že zranění nevzniklo v době zákroku. To vede k tomu, že se oběti policejního násilí často ani neobracejí na orgány Generální inspekce bezpečnostních sborů (dříve Inspekce ministra vnitra), neboť se oprávněně  obávají zamítnutí stížnosti a stíhání za křivé svědectví. Když k tomu vezmeme v potaz to, že jsou tito lidé někdy i stíháni za útok na úřední osobu ve stadiu zcela zjevné důkazní nouze, tak je to obrovský problém.

Zatímco práce policejní inspekce se zlepšila v oblasti odhalování například úplatků, tak její výsledky v oblasti boje s policejním násilím jsou podle mého názoru stále velmi tristní. A když je náhodou něco posláno před soud, tak ten to smete pro nedostatek důkazů. Například v kauze zbitého režiséra.

Připočteme-li k tomu mentalitu řady policistů a jejich vztah k lidským právům a menšinám, tak se obávám, že počet případů neklesne. Ministerstvo vnitra navíc není schopné v 21. století vybavit všechny policisty kamerou na snímání služebního zákroku, kamerou do vozidel policie a umístit kamery na všechny služebny policie v ČR. To celou záležitost značně komplikuje. Jakoby pro MV nebylo dodržování zákona samotnými policisty na prvním místě, jakoby náš stát dával stále policistům možnost řešit věc nějak jinak, než umožňuje zákon.

Takovéto chování státu tak značně připomíná chování států s totalitním nebo autoritářským režim, kde je beztrestnost policie zajišťována pochopitelně vládnoucí elitou. A proto se zbývá zeptat, co vlastně chceme? Totalitní stát, nebo vyspělou demokracii, založenou na lidských právech, úctě k člověku a sociálních jistotách?

Závěrem článku bych rád rodině Ivana Koliščáka vyslovil jménem svým a jménem Strany rovných příležitostí upřímnou soustrast.

Autor je členem Ústřední rady Strany rovných příležitostí
Přečteno: 1587x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Násilí, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo