romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zyad Yassin: Smrt elitního vojáka po policejní zákroku na Slovensku vyvolává mnohé otázky

Praha, 26.4.2013 16:44, (ROMEA)
Zyad Yassin.
Zyad Yassin.

Smrt mládeho Roma, eltního vojáka Ivana Koliščáka po policejní zákroku na Slovensku, vyvolává mnohé otázky. Momentálně je celá záležitost řešena slovenskou Inspekcí ministerstva vnitra.Tato smrt mně velmi připomíná nedávné úmrtí mladého Roma po policejním zásahu v Kynšperku a jiné podobné případy podivných úmrtí Romů. Kauza Kynšperk se stále šetří, nerad bych však rozváděl s ohledem na pozůstalé jakým zupůsobem.

Zásadní problém těchto kauz je v jedné věci. Mezi policisty není žádným velkým tajemstvím, že se zranění člověka dá "uhrát" na kladení aktivního odporu, sebeobranu, nebo na to, že zranění nevzniklo v době zákroku. To vede k tomu, že se oběti policejního násilí často ani neobracejí na orgány Generální inspekce bezpečnostních sborů (dříve Inspekce ministra vnitra), neboť se oprávněně  obávají zamítnutí stížnosti a stíhání za křivé svědectví. Když k tomu vezmeme v potaz to, že jsou tito lidé někdy i stíháni za útok na úřední osobu ve stadiu zcela zjevné důkazní nouze, tak je to obrovský problém.

Zatímco práce policejní inspekce se zlepšila v oblasti odhalování například úplatků, tak její výsledky v oblasti boje s policejním násilím jsou podle mého názoru stále velmi tristní. A když je náhodou něco posláno před soud, tak ten to smete pro nedostatek důkazů. Například v kauze zbitého režiséra.

Připočteme-li k tomu mentalitu řady policistů a jejich vztah k lidským právům a menšinám, tak se obávám, že počet případů neklesne. Ministerstvo vnitra navíc není schopné v 21. století vybavit všechny policisty kamerou na snímání služebního zákroku, kamerou do vozidel policie a umístit kamery na všechny služebny policie v ČR. To celou záležitost značně komplikuje. Jakoby pro MV nebylo dodržování zákona samotnými policisty na prvním místě, jakoby náš stát dával stále policistům možnost řešit věc nějak jinak, než umožňuje zákon.

Takovéto chování státu tak značně připomíná chování států s totalitním nebo autoritářským režim, kde je beztrestnost policie zajišťována pochopitelně vládnoucí elitou. A proto se zbývá zeptat, co vlastně chceme? Totalitní stát, nebo vyspělou demokracii, založenou na lidských právech, úctě k člověku a sociálních jistotách?

Závěrem článku bych rád rodině Ivana Koliščáka vyslovil jménem svým a jménem Strany rovných příležitostí upřímnou soustrast.

Autor je členem Ústřední rady Strany rovných příležitostí
Přečteno: 1595x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Násilí, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo