romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zyad Yassin: Zdraví ohrožené bídou - v zemi, která je v Evropské unii

12.12.2012 10:57
Zyad Yassin.
Zyad Yassin.

Když na konci roku 1989 padl komunistický režim,tak se zdálo,že se situace romských spoluobčanů v této zemi se výrazně zlepší. Před rokem 89 čelili mimo jiné diskriminaci ve školství, sterilizaci romských žen, často velmi tvrdému zacházení během vojenské služby a častému, zcela bezdůvodnému násilí ze strany komunistické policie a celkově zvůli justice.

Bohužel vyhlídky Romů na lepší život vzaly brzo po listopadu 89 za své. Začaly na ně útoky ze strany ultrapravicových skinheadů, které policie často kryla a před soudem naopak končily jejich oběti. Dokonce i případy, které končili smrtí, byla právní kvalifikace poněkud zvláštní. Ale o tom jsem se již zmínil v minulém článku, stejně jako o případech úmrtí Romů přímo rukama policistů a policejním násilí.

Nyní se budu věnovat spíše sociálnímu postavení Romů. V devadesátých letech začal obrovský nárůst nezaměstnanosti, byla zavřena například řada fabrik, v nichž Romové pracovali. Mnoho zaměstnavatelů přestala Romy přijímat kvůli jejich barvě pleti. Hodně z nich se tak ocitlo bez práce. Navíc začala privatizace bytů a Romové v drtivé většině neměli finanční prostředky na jejich zakoupení.

Ještě k tomu se poměrně dost majitelů domů a řada měst a obcí chtěla Romů doslova zbavit. Začalo tak postupně to, co vidíme dnes ve velkém. Vyčlenění Romů ze společnosti a jejich odsun kamsi za města či do lichvářských a značně podstandardních ubytoven, které jsou zanedbané, žije tam na pokojích mnoho lidí i s malými dětmi, kde je na jedno sociální zařízení či na jednu kuchyňku mnoho lidí atd.

To vše ještě znásobené pokračující diskriminací romských dětí ve školách, jejich bezdůvodným vyřazováním do zvláštních (praktických) škol. Potvrdil to i mezinárodní soud pro lidská práva, nyní na to opět poukazuje Amnesty International, Český helsinský výbor, ROMEA a další podobné organizace. Nedávno jsem se účastnil zajímavé výstavy na toto téma, ale bohužel nic nedonutí úřady v České republice,aby se chovaly standardně a začaly situaci řešit.

Situace Romů v ČR je dnes naprosto kritická, většina z nich žije pod hranicí chudoby. Sociální dávky jsou velmi nízké a po zaplacení "bydlení" na ubytovnách nemají romské rodiny často peníze ani na kvalitní potraviny, na léky či ošacení pro své děti a další k životu nezbytně nutné věci. Situace, kterou Strana rovných příležitostí monitoruje, se v mnoha částech země natolik zhoršila, že romské rodiny se možná budou ocitat na ulici mnohem častěji než dnes (viz například lidé z Předlic)!

V důsledku této neutěšené situace se značně zhoršuje zdravotní stav Romů, včetně dětí. Na vině je především neuvěřitelná bída. A tu  v zemi, která je součástí Evropské unie, rozhodně nepovažuji za normální.

Žádáme proto politiky této země, aby začali situaci urychleně řešit a zajistili Romům a pochopitelně i jiným sociálně slabým lidem či skupinám v této zemi důstojný život. O této situaci budeme informovat i mezinárodní organizace, které se zabývají lidskými právy, a mezinárodní lékařskou veřejnost.

Blíží se vánoce. Na to, že řada lidí v této zemi nebude mít peníze na dárky, jsme si již zvykli, ale na to, že v zemi, která chce jít ostatním vzorem, nemá mnoho lidí ani na jídlo a další běžné věci, či dokonce ani střechu nad hlavou, se dá zvyknout jen těžko.

Zyad Yassin, člen ústřední rady Strany rovných příležitostí
Přečteno: 1689x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávky, Sociální vyloučení, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo