romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Paterčata zůstanou ještě aspoň týden na JIP, daří se jim dobře

Praha, 6.6.2013 15:51, (ROMEA)
První česká paterčata se narodil aromským rodičům v neděli  2. června 2013. (FOTO: Ústav pro péči o matku a dítě/Vojtěch Resler)
První česká paterčata se narodil aromským rodičům v neděli 2. června 2013. (FOTO: Ústav pro péči o matku a dítě/Vojtěch Resler)

První česká paterčata, která se narodila v neděli císařským řezem v pražské podolské porodnici, zůstanou ještě minimálně týden na jednotce intenzivní péče. Dětem se ale daří dobře. Dvě z nich už nepotřebují infuze a dostávají jen mateřské mléko.

Novinářům to dnes řekl primář neonatologie Zbyněk Straňák. Bez komplikací je i matka. "Celkový stav novorozenců je stabilizovaný, všichni jsou už bez podpory dýchání, dva i bez infuzí. Hodláme je příští týden přeložit na oddělení méně intenzivní péče," shrnul primář. Pro překlad musejí děti dosáhnout váhy 1600 až 1700 gramů. Děti jsou v inkubátorech.

Čtyři chlapci - Deniel, Michael, Martin a Alex - vážili při narození 1214, 1318, 1340 a 1050 gramů, Tereza 1250 gramů. Holčička a nejsilnější chlapec se už obejdou bez infuzí a mají jen mateřské mléko. Domů se nedostanou dřív než za šest týdnů - děti se narodily v 31. týdnu a domů se propouští nejdřív v 36. týdnu. Lékaři udělali miminkům ultrazvuková vyšetření centrální nervové soustavy, u všech byl nález normální. Před propuštěním je ještě neurologicky vyšetří. Bez komplikací je čtvrtý den po porodu i matka, potomky navštěvuje.

Ona i otec paterčat novinářům řekli, že jsou šťastní. Děti jsou prý mimořádně hodné, usmívají se i pláčou, podobají se staršímu bratru Antoniovi, něco mají ale i z obou rodičů, každý den se mění. Všechny už mají vlásky, Terezce slíbil otec Antonín Kroščen náušničky. "Cítím se skvěle, v pondělí už jsem normálně chodila, takže všechno je v pořádku," řekla dnes novinářům Alexandra Kiňová. Hlavně prý má radost, že v pořádku jsou děti. "Jsem za to moc ráda, že to tak dopadlo. Děti jsou nádherné, jsem na ně strašně pyšná," řekla.

Děti zatím veřejnosti ukazovat nebude. Viděl je otec a babička, Antonio zatím také ne. Maminka je rozhodnuta kojit, dnes převzala od sponzora odsávačku. Odsává už od pondělí, mléka má dost a bude se prý snažit dát dětem co nejvíc mléka. První dítě si pochovala už v pondělí, tedy den po porodu, a v dalších dnech si pochovala postupně i ostatní.

Tatínek ČTK řekl, že se bál děti pochovat, ale dnes se k tomu už chystá. Maminka vstává časně ráno, hned odsává. Děti navštěvuje i několikrát za den. Otec jezdí za rodinou každý den, děti může navštívit jednou denně. Rodiče se péče o tolik dětí po návratu z porodnice nebojí. "Mám nějakou praxi z prvního syna, budu mít pomocnice plus ještě maminku, tak to budeme zvládat dobře," řekla Alexandra.

Oba rodiče jsou Romové a už se kvůli peněžním dávkám a darům od sponzorů setkali s rasistickými reakcemi. "Zvládám to dobře, jen ten okolní svět, probíhají  rasistické  reakce, ale toho my si nevšímáme," řekl otec.

Rodina získala několik darů od fyzických osob a od firem. Pomoci se rodina dočká i od státu. „Paní Kiňová získá od státu jednu placenou pečovatelku dle zákona o sociálních službách do věku 4 let jejích dětí. Druhou pečovatelku bude snad hradit obec Milovice,“ uvedla podel deníku Blesk Klára Vítková Rulíková z Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat.

„Na jednu chůvu má ze zákona nárok a druhou pomocnici k dětem zajistí obec,“ potvrdil Blesku i starosta Milovic, který rodině zajistil i větší nájemní byt 3+1, v kterém rodina bude platit řádný nájem. Dále maminka od státu dostane jednorázovou pomoc ve výši 51 tisíc korun na pořízení základního vybavení do nového bytu a částku 220 tisíc korun, která jí bude vyplacena podle její volby během dvou až čtyř let.

Nedělní porod vůbec prvních paterčat v Česku trval něco přes hodinu. Samotné vynětí pěti novorozeňat z těla matky zabralo díky dokonalé souhře týmu lékařů a sester jen pět minut.

ČTK, čon, Blesk.cz
Přečteno: 1942x
 

Kam dál:

Štítky:  

Menšiny, PaterčataHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo