romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Učitelka romských předškoláků z Cejlu: Vím, že změna je možná.

18.9.2015 16:16, (ROMEA)
Božena Horváthová z brněnského Cejlu se věnuje romským dětem v místní školce. (FOTO: Repro Česká televize)
Božena Horváthová z brněnského Cejlu se věnuje romským dětem v místní školce. (FOTO: Repro Česká televize)

Božena Horváthová vyučuje na brněnském Cejlu romské předškoláky. V pondělní reportáži České televize zformulovala svůj největší sen: "Víte, jak já to vnímám? Abychom nebyli "bokem", abychom se zapojili do společnosti. Aby děti studovaly a měly krásné profese. Já jsem tohle se svými dětmi dokázala a vím, že se to dá. Vím, že se to dá změnit."  

Pořad Reportéři ČT se tentokrát věnoval tématu segregace romských dětí ve školách. Za tu je Česká republika opakovaně kritizována například organizací Amnesty International.

Na příkladu Boženy Horváthové, která vede děti ve školce k systematické výuce předškolních základů, ukazuje jednu z možných cest jak s problémem bojovat. Školka spadá pod romskou organizaci DROM.

Sama pedagožka přitom pochází z chudého prostředí romské osady, kde mnohdy trpěla nedostatkem jídla i ošacení. Díky vnímavé učitelce, která se jí individuálně věnovala, vystudovala gymnázium a vypěstovala si blízký vztah k literatuře.

Stejným směrem vedla i své děti - její už dospělá dcera je dnes psycholožka, syn kardiochirurg. Horváthová zdůrazňuje v reportáži mimo jiné jazykovou výhodu mluvčích romštiny při práci s romskými předškoláky, z nichž někteří mluví převážně romsky. "Pokud pedagog umí romsky, tak tomu dítěti rozumí. Ví, co dítě chce, a s tím se pak lépe pracuje," říká.

Upozorňuje tak na mnohdy ignorovanou skutečnost, že dítě klasifikované jako nedostatečně nadané nebo jako "opožděné" může mít ve skutečnosti pouze problém s porozuměním jazyku, v jehož prostředí nevyrůstal.


Přečteno: 1346x
 

Kam dál:

Štítky:  

Reportáž, Brno, Cejl, Vzdělávání, pedagogičtí pracovníci, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo