romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Učitelka romských předškoláků z Cejlu: Vím, že změna je možná.

18.9.2015 16:16, (ROMEA)
Božena Horváthová z brněnského Cejlu se věnuje romským dětem v místní školce. (FOTO: Repro Česká televize)
Božena Horváthová z brněnského Cejlu se věnuje romským dětem v místní školce. (FOTO: Repro Česká televize)

Božena Horváthová vyučuje na brněnském Cejlu romské předškoláky. V pondělní reportáži České televize zformulovala svůj největší sen: "Víte, jak já to vnímám? Abychom nebyli "bokem", abychom se zapojili do společnosti. Aby děti studovaly a měly krásné profese. Já jsem tohle se svými dětmi dokázala a vím, že se to dá. Vím, že se to dá změnit."  

Pořad Reportéři ČT se tentokrát věnoval tématu segregace romských dětí ve školách. Za tu je Česká republika opakovaně kritizována například organizací Amnesty International.

Na příkladu Boženy Horváthové, která vede děti ve školce k systematické výuce předškolních základů, ukazuje jednu z možných cest jak s problémem bojovat. Školka spadá pod romskou organizaci DROM.

Sama pedagožka přitom pochází z chudého prostředí romské osady, kde mnohdy trpěla nedostatkem jídla i ošacení. Díky vnímavé učitelce, která se jí individuálně věnovala, vystudovala gymnázium a vypěstovala si blízký vztah k literatuře.

Stejným směrem vedla i své děti - její už dospělá dcera je dnes psycholožka, syn kardiochirurg. Horváthová zdůrazňuje v reportáži mimo jiné jazykovou výhodu mluvčích romštiny při práci s romskými předškoláky, z nichž někteří mluví převážně romsky. "Pokud pedagog umí romsky, tak tomu dítěti rozumí. Ví, co dítě chce, a s tím se pak lépe pracuje," říká.

Upozorňuje tak na mnohdy ignorovanou skutečnost, že dítě klasifikované jako nedostatečně nadané nebo jako "opožděné" může mít ve skutečnosti pouze problém s porozuměním jazyku, v jehož prostředí nevyrůstal.


Přečteno: 1354x
 

Kam dál:

Štítky:  

Reportáž, Brno, Cejl, Vzdělávání, pedagogičtí pracovníci, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo