romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Antonie Burianská (SRP), kandidátka do sněmovny: Romové kandidují, protože již nechtějí mlčet

Vítkov, 18.10.2013 23:21, (ROMEA)
Antonie Burianská
Antonie Burianská

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme učitelku Antonii Burianskou ze Strany rovných příležitostí (SRP). Burianská kandiduje na kandidátce Strany zelených (SZ) na 11. místě v Moravskoslezském kraji.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

Nikdy jsem nebyla členkou žádné politické strany. Na založení SRP jsem spolupracovala od jejího začátku.

Antonie Burianská

  • Věk: 51 let (i když žena nemá hovořit o věku, ale někdy to je zapotřebí)
  • Vzdělání: Ostravská univerzita v oboru Speciální pedagogika pro učitelky mateřských škol a výchovné pracovníky
  • Povolání: Pracuji jako učitelka - vychovatelka na základní škole ve Vítkově. Je to bývalá zvláštní škola, je zde asi 90 % romských žáků.
  • Nejlepší vlastnost a nejhorší vlastnosti: Jsem dosti důvěřivá a obětavá, to jsou vlastnosti, které jsou zároveň i nejhorší. Lidé toho rádi zneužívají. 

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Jsem optimistka a věřím, že šance tady jsou. Náš kraj se potýká s velkou nezaměstnaností, a to je kámen úrazu, myslím si, že už proto půjdou Romové do voleb, doufají stejně jako já, že když uspějeme u voleb, stav v naší zemi se změní.

Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Máme podobný volební program jako SZ. Jsme velice rádi, že se SZ se SRP dohodla na společné koalici stran a tím pádem můžeme jít do předčasných voleb jako strana, která především myslí na své voliče.

Proč SRP oslovila právě SZ?

Strana zelených má hodně podobný program jako strana SRP. Máme hodně společného.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte?

To, že kandiduje dost Romů v letošních předčasných volbách, nasvědčuje tomu, že Romové již nechtějí mlčet a nevěří, že by pro ně ostatní strany mohly něco vylepšit. Romové jsou zoufalí, chtějí práci a o dávky nestojí. A nestojí ani o náckovské pochody, s kterými se v poslední době roztrhl pytel.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

O spolupráci bych si promluvila, až bude po volbách.

Co pro vás znamená romství?

Celý můj život, to je romství.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Chci bojovat za práva sociálně slabých občanů, za práva vzdělávání a zaměstnanosti.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1397x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Volby, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo