romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Antonie Burianská (SRP), kandidátka do sněmovny: Romové kandidují, protože již nechtějí mlčet

Vítkov, 18.10.2013 23:21, (ROMEA)
Antonie Burianská
Antonie Burianská

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme učitelku Antonii Burianskou ze Strany rovných příležitostí (SRP). Burianská kandiduje na kandidátce Strany zelených (SZ) na 11. místě v Moravskoslezském kraji.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

Nikdy jsem nebyla členkou žádné politické strany. Na založení SRP jsem spolupracovala od jejího začátku.

Antonie Burianská

  • Věk: 51 let (i když žena nemá hovořit o věku, ale někdy to je zapotřebí)
  • Vzdělání: Ostravská univerzita v oboru Speciální pedagogika pro učitelky mateřských škol a výchovné pracovníky
  • Povolání: Pracuji jako učitelka - vychovatelka na základní škole ve Vítkově. Je to bývalá zvláštní škola, je zde asi 90 % romských žáků.
  • Nejlepší vlastnost a nejhorší vlastnosti: Jsem dosti důvěřivá a obětavá, to jsou vlastnosti, které jsou zároveň i nejhorší. Lidé toho rádi zneužívají. 

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Jsem optimistka a věřím, že šance tady jsou. Náš kraj se potýká s velkou nezaměstnaností, a to je kámen úrazu, myslím si, že už proto půjdou Romové do voleb, doufají stejně jako já, že když uspějeme u voleb, stav v naší zemi se změní.

Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Máme podobný volební program jako SZ. Jsme velice rádi, že se SZ se SRP dohodla na společné koalici stran a tím pádem můžeme jít do předčasných voleb jako strana, která především myslí na své voliče.

Proč SRP oslovila právě SZ?

Strana zelených má hodně podobný program jako strana SRP. Máme hodně společného.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte?

To, že kandiduje dost Romů v letošních předčasných volbách, nasvědčuje tomu, že Romové již nechtějí mlčet a nevěří, že by pro ně ostatní strany mohly něco vylepšit. Romové jsou zoufalí, chtějí práci a o dávky nestojí. A nestojí ani o náckovské pochody, s kterými se v poslední době roztrhl pytel.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

O spolupráci bych si promluvila, až bude po volbách.

Co pro vás znamená romství?

Celý můj život, to je romství.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Chci bojovat za práva sociálně slabých občanů, za práva vzdělávání a zaměstnanosti.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1405x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Volby, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo