romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Barbora Antonová, Nic než názor: Zaráží mě neochota odsoudit násilnosti s rasistickým podtextem

Brno, 10.9.2013 13:12, (ROMEA)
V Brně se 24. 8. 2013 stejně jako v dalších městech konal protiromský protest. Někteří Brňané reagovali protidemonstrací, která měla formu pikniku. Následně pak vznikla internetová stránka www.nicneznazor.cz, která shromažďuje názory politiků a významných osobností na současnou vlnu extremismu a protiromských nálad. (FOTO: NESEHNUTÍ)
V Brně se 24. 8. 2013 stejně jako v dalších městech konal protiromský protest. Někteří Brňané reagovali protidemonstrací, která měla formu pikniku. Následně pak vznikla internetová stránka www.nicneznazor.cz, která shromažďuje názory politiků a významných osobností na současnou vlnu extremismu a protiromských nálad. (FOTO: NESEHNUTÍ)

Brněnská iniciativa odpůrců extremismu vyzvala politiky a vlivné osobnosti, aby jasně vyjádřili své postoje vůči současné vlně protiromských nálad. Názory iniciativa uveřejňuje na internetových stránkách Nic než názor, jejichž název paroduje extremistické heslo Nic než národ. Jedna z iniciátorek projektu Barbora Antonová odpověděla na několik otázek serveru Romea.cz.

Co Vás vedlo k založení této iniciativy. Je možné identifikovat onu "poslední kapku", která Vás přiměla jednat?

Před pochody radikálů, ohlašovanými na konec srpna, se nám podařilo rozložit facebookovou událost brněnské akce. Nejdřív to byl jen takový „trollovací“ nápad - pozvat na událost asi 500 přátel, kteří následně zvali své přátele a zahltili zeď události zábavnými komentáři. V noci ze čtvrtka na pátek se na událost nabalila spousta lidí. Lidé z iniciativy Brno blokuje navíc zjistili, že pochod není nahlášený, zabrali proto místo srazu a přes web Žít Brno jsme lidi svolali na piknik.

V sobotu 24. 8. pak v parku na Kolišti rozpačitě postávali nacipuberťáci (jejich starší kamarádi jim zřejmě zapomněli říct, že oni se jedou rvát do Ostravy...), na trávníku sedělo asi trojnásobné množství lidí, kteří se celou situací upřímně bavili. Samotný pochod se zvrhl v grotesku, o které – i obrazem – informovala řada médií. Tím se celá akce dostala mezi víc lidí a „trollení“ dalších chystaných akcí nabralo na intenzitě.

V Brně se 24. 8. 2013 stejně jako v dalších městech konal protiromský protest. Někteří Brňané reagovali protidemonstrací, která měla formu pikniku... (FOTO: NESEHNUTÍ)

Po pár dnech ale bylo jasné, že i humor může být časem otravný. Měla jsem pocit, že v některých diskusích, pod více či méně vtipnými identitami, už vlastně provokujeme i bavíme jen sami sebe a marníme tím spoustu času.

A protože na naši výzvu, aby zcela jednoznačně odsoudili agresi vůči Romům, neodpověděl ani brněnský primátor, ani radnice Brno-sever, ani představitelé a sponzoři hokejového klubu Kometa (k níž se nemálo „vyoutovaných“ nácků vehementně hlásí), řekli jsme si, že by bylo dobré dát prostor lidem, kteří nepovažují pogrom za legitimní způsob, jak dát průchod své frustraci.

Pavel Klusák, hudební kritik na webu nicneznazor.cz
Když se v 60. letech v USA dožadovali rovného postavení Afroameričani, ptali se konzervativní bílí rodiče svých dětí: „Co se do toho sereš, když nejsi černej?“ A odpověď zněla: „Prostě jde o lidský práva.“ Stejným způsobem nestojí dodnes stranou spousta heterosexuálů při podpoře LGBT skupin a mužů v otázce feminismu. Není třeba být Žid, aby… Však víme. Obdivujeme popkulturní hrdiny, kteří se postavili proti předsudkům a za lidská práva – Boba Marleyho, Jamese Browna, Milese Davise, Dylana, Lennona, Gabriela, Plastiky, Kryla, Peaches, Beth Ditto, je jich moře. Ale jejich boj nebyl součástí nějaké fikce, seriálu v televizi. Jsme teď v jednoduché, ale nevyhnutelné situaci volby: potvrdit, na čí straně jsme. Jedna možnost je zvolit násilí spojené s mlčením ze strachu, druhá znamená říct: „Prostě jde o lidský práva.“

Hlásí se Vám veřejně působící osobnosti sami, nebo je oslovujete převážně vy?

První dávku příspěvků dodal Sokol Brno I, který oslovil osobnosti, s nimiž dlouhodobě spolupracuje, a také Apolena Rychlíková, jež podle vlastních slov „nažhavila tátův pravdoláskařský adresář“.
Nyní už přes web přicházejí i „nevyžádané“ příspěvky - a to jak ty, jejichž autoři podporují myšlenku, že mlčet už je opravdu velmi neslušné, tak ty, v nichž nám přispěvatelé vysvětlují, že nejdřív je třeba „vyřešit Cikány“, a pak už vlastně bude všechno fajn.

Mě osobně ta představa „řešení“ děsí o to víc, že právě v tuto chvíli editujeme s kolegou materiály z četnických stanic na Tišnovsku z doby protektorátu. V těch úředně pečlivých záznamech je dokonale popsána postupná a zcela důsledná degradace Židů i Romů. A při pročítání žádostí o povolení opustit místo bydliště kvůli návštěvě lékaře, nařízení o zákazu vstupu neárijců na plovárny, do kina a do kaváren atd. se člověk musí ptát, jak se na to ponižování dívali jejich sousedé a bývalí pacienti, studenti, spolupracovníci...

Většina z nich asi jen tiše přihlížela, nepochybně ze strachu, nemálo z těch „obyčejných slušných lidí“ ale jistě zažívalo pocit uspokojení z toho, že se konečně vypořádáme s těmi, kdo jsou nějak jiní: Židé (ne všichni) výrazně bohatší, Romové (ne všichni) výrazně chudší – obojí si zaslouží nenávist a opovržení.

Jen několik málo jedinců tehdy dokázalo překonat strach, pohodlí a pocit bezpečí tím, že svým sousedům pomohli – anebo možná nic překonávat nemuseli, možná jim přišlo samozřejmé, že se člověk ujme bližního v nouzi.

Co podle Vás stojí za mlčením politických reprezentantů, případně dalších oslovených osobností, k protiromským demonstracím a náladám ve společnosti? Jak přinutit politiky k názoru?

Oproti čtyřicátým létům si užíváme ten luxus, že se za názory nepopravuje. Proto mě zaráží ta zarputilá neochota odsoudit násilnosti s rasistickým podtextem, jakou vykazuje většina námi oslovených regionálních politiků. Jenže na druhou stranu – nelze čekat rétorické zázraky, když i samotný diskurz je úplně popletený. Opravdu tady nejde (a omlouvám se za to, že říkám takovou banalitu) o „problém s Romy“, ale o problém s chudobou, sociálním vyloučením, nevstřícným školstvím a neosvícenou státní správou. Dokud si to politici neuvědomí a nezačnou si sami kontrolovat, co vypouštějí z pusy, nemá asi smysl se nad jejich bezobsažnými či vysloveně hloupými výroky pohoršovat.

Předpokládám, že máte i negativní reakce na vaše aktivity...

Odpůrci „sluníčkových tupců“, jak nás poeticky označil jeden diskutér, volají po stejném metru pro všechny. Odvolávají se při tom na toleranci soudů vůči romským zločincům, nespravedlivě štědrý sociální systém a další, tisíckrát vyvrácené mýty. Nevím ale, jestli by brali tak férovou rovnost, která by obnášela to, že vadíte už jen tím, že se narodíte, že chcete-li dosáhnout společenského uznání, musíte vynaložit úsilí neporovnatelné s průměrným českým výkonem, že když se vám poštěstí žít úplně obyčejný konformní život, budete pokládáni jen za kuriozitu, za „znám i pár slušných Cikánů, ale…“.

Co má být vyústěním této iniciativy? Bude jím soubor vyjádření na internetu, nebo máte v plánu další navazující aktivity?

Tak to popravdě taky nevíme. Ale byli bychom rádi, kdyby se podařilo alespoň trošičku znejistit lidi, kteří dosud tiše či otevřeně podporují akce radikálů, zda skutečně vidí řešení (romských? společenských? svých osobních?) problémů v tom, že někdo někomu rozbije hubu.

Na sociálních sítích se neonacisté houfují k další vlně násilností (tedy – pokud ty akce nezaložil nějaký trollující vtipálek, dneska už se nedá věřit ničemu). Pevně doufáme, že ti, kdo můžou ovlivnit veřejné mínění a postoje společnosti, tedy místní politici, spolky, sportovní kluby, umělci, novináři, si uvědomí svou odpovědnost dřív, než po těch pochodech slušných lidí zůstanou první mrtví. Takže zatím budeme dělat to, co doteď: shromažďovat vyjádření, tlačit na politiky – no a když bude třeba, tak zase vyrazíme do ulic, pikniky jsou fajn i na podzim.

Přečteno: 2720x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Neonacismus, Extremismus, Pochod, protiromský pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo