romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička k nejnovějšímu vývoji kolem vepřína v Letech u Písku: Prozatím nemám žádný důvod v odstranění nevěřit

10.11.2016 15:20
Čeněk Růžička
Čeněk Růžička

Na začátku týdne vláda schválila návrh na ukončení provozu vepřína, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku a zadala vytvoření posudku na ocenění pozemků. Čeňka Růžičky, člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR, jsme se zeptali, jak vnímá poslední vývoj kolem prasečáku. Růžička dlouhodobě usiluje o jeho odstranění.

Co říkáte na nejnovější vývoj kolem prasečáku v Letech u Písku a posledním rozhodnutí vlády o jeho odstranění?

Prozatím nemám důvod v odstranění nevěřit, ale po zkušenostech které s odstraněním prasečáku mám, jsem velice ostražitý. Slibů jsem slyšel už dost. Problém je trošku s tím, že chce pan Sobotka odvolat pár svých ministrů a jedním z nich je pan Dienstbier.

Myslíte si, že by odvolání ministra Dienstbiera mohlo  mít na odstranění prasečáku vliv?

Určitě ano. Panu ministrovi také v koncentračním táboře zahynuli členové jeho rodiny a on to vnímá jako svojí morální povinnost. Prasečák na místě koncentráku, ať je jakýkoliv nemá co pohledávat. Já osobně si myslím, že ho pan Sobotka neodvolá. Domnívám se, že premiér udělal „politický tah“, aby ministry donutil, aby se více prezentovali v médiích. Byla by škoda, kdyby byl pan Dienstbier odvolán, protože lidská práva podle mého hájí nejlépe ze všech ministrů, který jsem zažil.

Znáte nějaké podrobnosti o tom, v jaké fázi je nyní jednání o odstranění prasečáku v Letech u Písku?

Vím jen to, co bylo zveřejněno v době, kdy pan ministr financí pan Babiš prohlásil, že v Letech u Písku byl pracovní tábor. Podle zveřejněných informací mají proběhnout posudky a poté má dojít k jednání s majiteli prasečáku a následně ke kolektivnímu rozhodnutí Vlády ČR.

Myslíte si, že je reálné prasečák odstranit do konce volebního období této vlády?

To je otázka. Pan Babiš mi řekl, že pokud vláda rozhodne o přesunutí prasečáku, zaplatí veškeré náklady. Ale když se nad tím dále zamýšlím, tak pokud uvažoval, že koncentrační tábor v Letech byl tábor pracovní, udělal si u společnosti a pozůstalých vroubek. Tohle vyjádření bylo slyšet i v zemích Evropské unie. Předpokládám, že v příštích volbách vyhraje a stane se premiérem, tím pádem by mohl celou kauzu ovlivnit. Komu se odstranění prasečáku podaří, měl by být dotyčný aspirantem na Nobelovu cenu, protože nám toto slibují už 20 let.

V polovině října mohli Romové začít žádat o náhradu škod, které utrpěli jako oběti holocaustu během druhé světové války. V jakém stádiu odškodňování je a jak probíhá?

Dojednáno je, že Romové, kteří jsou držiteli osvědčení podle zákona č.255/1946 Sb. dostanou odškodnění ve výši 2.555,- eur. V současné době jednám s německou stranou o dalším odškodňování Romů podle zákona č. 261/2001 Sb., kteří jsou držitelé osvědčení z České správy sociálního zabezpečení a mají nárok na podstatné zvýšení dosavadního důchodu. Prokazatelně je v osvědčení řečeno, že během 2. světové války tito lidé trpěli.

Mám velkou naději v to, že to německá strana bude respektovat. Ze začátku byl problém s tím, že si německá strana nedokázala odhadnout počty možných žadatelů. V době, kdy jsem začal s přidělováním osvědčení dle zákona č. 255/1946 SB., v roce 2001, přihlásilo se nesmyslně cca 7 tisíc žadatelů. Německo se tím pádem bálo velkého počtu možných žadatelů. Podle mého odhadu by mohlo být žadatelů kolem dvaceti, v současné době jich je osmnáct.

Přečteno: 1259x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Holocaust, odškodnění, ministerstvo financí, ministr pro lidská práva a rovné příležitostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo