romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeští Romové si připomenou Památný den romského holocaustu také přímo v Osvětimi

1.8.2016 10:16
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

V úterý 2. srpna si Romové z celé Evropy připomenou Památný den romského holocaustu. Během noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v plynových komorách nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku zavražděno 2 898 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů. Tradičně se několik stovek lidí sejde při vzpomínkové akci v Osvětimi, kam letos míří i čeští Romové. Zájezd zorganizovala Emílie Horáčková ze spolku Bachtale z Mimoně.

Osvětimský tábor

byl největším koncentračním táborem i pro evropské Romy – na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Co bylo prvotním impulsem zorganizovat cestu do Osvětimi?

Jsem dcerou českého Roma, který prošel holocaustem II. světové války. Byla to moje osobní iniciativa, protože můj otec byl jediný z rodiny, který jako dvanáctiletý přežil koncentrační tábor v Osvětimi. Na sklonku války byl z Osvětimi převezen do Buchenwaldu a Dachau, kde byl posléze zachráněn americkou armádou. Mám tedy k této části historie osobní vztah. Až nyní, v 52 letech, jsem schopná připomenout si místa, kde žil můj otec.

Kdo tvoří skupinu, která se chystá navštívit památník v Osvětimi?

Zmínila jsem se o tom mým blízkým lidem z mého okolí i lidem z našeho spolku Bachtale a oni projevili zájem zúčastnit se tohoto zájezdu. Jsou to tedy Romové, moji přátelé. Dospělí si cestu budou platit, pro děti, které také vezmeme, jsme sehnali finance od donátorů, jimž touto formou chceme poděkovat.

Jaká je motivace těchto lidí?

Doposud byla pravda o holocaustu Romů zamlčována. Teprve v posledních letech se o tom začalo mluvit veřejně. Mladá generace Romů o tom téměř nic neví, ve škole se o tom neučí. Navíc zde v České republice žije spousta Romů přišedších ze Slovenska, kde byli ušetřeni hrůz koncentračních táborů. Je zapotřebí, aby posílili svou sounáležitost k jiným Romům, i když to nebyli jejich pokrevní příbuzní, a tím si posílili svou identitu k romskému národu. Zvláště v současné době je potřebné nezapomínat na minulost, na naši historii, protože jsme svědky nárůstu radikálních rasistických názorů v naší společnosti. Ať vůči uprchlíkům, či vůči Romům. Obáváme se, aby se situace neopakovala.

Jakou formou chcete uctít oběti holocaustu?

Chceme reprezentovat Romy z České republiky, vyrábíme si sami věnce, které chceme položit u památníku jako výraz lítosti nad osudy zničených nevinných životů. Vyrábíme černé a bílé růže, růže v barvách romské vlajky. Černé růže jako výraz tragické minulosti, bílé růže jako symbol nevinnosti a růže v barvách romské vlajky jako výraz sounáležitosti a solidarity a že nezapomínáme. Příští rok bychom chtěli s mladými opět navštívit tato místa hrůzy, a probouzet v nich spoluzodpovědnost za osud našeho národa.

Přečteno: 2026x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, památník, Památný den romského holocaustu, Holocaust, Nacismus, Pietní akce, pietní akt, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo