romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeští Romové si připomenou Památný den romského holocaustu také přímo v Osvětimi

1.8.2016 10:16
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

V úterý 2. srpna si Romové z celé Evropy připomenou Památný den romského holocaustu. Během noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v plynových komorách nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku zavražděno 2 898 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů. Tradičně se několik stovek lidí sejde při vzpomínkové akci v Osvětimi, kam letos míří i čeští Romové. Zájezd zorganizovala Emílie Horáčková ze spolku Bachtale z Mimoně.

Osvětimský tábor

byl největším koncentračním táborem i pro evropské Romy – na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Co bylo prvotním impulsem zorganizovat cestu do Osvětimi?

Jsem dcerou českého Roma, který prošel holocaustem II. světové války. Byla to moje osobní iniciativa, protože můj otec byl jediný z rodiny, který jako dvanáctiletý přežil koncentrační tábor v Osvětimi. Na sklonku války byl z Osvětimi převezen do Buchenwaldu a Dachau, kde byl posléze zachráněn americkou armádou. Mám tedy k této části historie osobní vztah. Až nyní, v 52 letech, jsem schopná připomenout si místa, kde žil můj otec.

Kdo tvoří skupinu, která se chystá navštívit památník v Osvětimi?

Zmínila jsem se o tom mým blízkým lidem z mého okolí i lidem z našeho spolku Bachtale a oni projevili zájem zúčastnit se tohoto zájezdu. Jsou to tedy Romové, moji přátelé. Dospělí si cestu budou platit, pro děti, které také vezmeme, jsme sehnali finance od donátorů, jimž touto formou chceme poděkovat.

Jaká je motivace těchto lidí?

Doposud byla pravda o holocaustu Romů zamlčována. Teprve v posledních letech se o tom začalo mluvit veřejně. Mladá generace Romů o tom téměř nic neví, ve škole se o tom neučí. Navíc zde v České republice žije spousta Romů přišedších ze Slovenska, kde byli ušetřeni hrůz koncentračních táborů. Je zapotřebí, aby posílili svou sounáležitost k jiným Romům, i když to nebyli jejich pokrevní příbuzní, a tím si posílili svou identitu k romskému národu. Zvláště v současné době je potřebné nezapomínat na minulost, na naši historii, protože jsme svědky nárůstu radikálních rasistických názorů v naší společnosti. Ať vůči uprchlíkům, či vůči Romům. Obáváme se, aby se situace neopakovala.

Jakou formou chcete uctít oběti holocaustu?

Chceme reprezentovat Romy z České republiky, vyrábíme si sami věnce, které chceme položit u památníku jako výraz lítosti nad osudy zničených nevinných životů. Vyrábíme černé a bílé růže, růže v barvách romské vlajky. Černé růže jako výraz tragické minulosti, bílé růže jako symbol nevinnosti a růže v barvách romské vlajky jako výraz sounáležitosti a solidarity a že nezapomínáme. Příští rok bychom chtěli s mladými opět navštívit tato místa hrůzy, a probouzet v nich spoluzodpovědnost za osud našeho národa.

Přečteno: 2020x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, památník, Památný den romského holocaustu, Holocaust, Nacismus, Pietní akce, pietní akt, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo