romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dva mladí Romové přišli s nápadem hudební školy, která bude spojovat lidi

11.6.2020 13:44
Výuka ve škole Gitano Drom (FOTO: Lukáš Kočko)
Výuka ve škole Gitano Drom (FOTO: Lukáš Kočko)

Už před rokem vznikl projekt hudební školy s názvem Gitano Drom. Školu založil David Kandráč, student oboru hudba na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a podnikatel Lukáš Kočko. „Cílem projektu je vyšší vzdělanost Romů a spojení se díky lásce k umění s majoritní společností,“ říká David Kandráč, jeden ze zakladatelů.

Přibližte nám čemu se věnujete a co ve vaši škole děláte?

Chceme děti i dospělé vést k profesionální hudbě a zlepšit třeba jejich budoucí život. Muzika je prostředkem k otevření nových možností. Nabízíme nahrávací studio, vybavené základními hudebními nástroji. Nabízíme výuku hry na nástroje a výuku práce s hudební technikou. Tímto způsobem se snažíme, aby se děti seznámili s více oblastmi hudby. Nejen s hraním, ale například s komponováním a mixováním hudby.

Jak dlouho fungujete?

V roce 2018 jsme přišli se záměrem založit hudební komunitní centrum ve Valašském meziříčí. S realizací našeho spolku nám velmi pomohli Ladislav Čermák a Vladimír Kočko z Hnutí romských studentů v Ostravě. Náš spolek vznikl 30. května 2019. Aktuálně slavíme první výročí naší hudební školy.

Co vás přimělo vrhnout se do takové práce?

Cílem naší školy je to, aby se Romové dokázali zviditelnit a propojili se díky lásce k hudbě s majoritní společností. Jmse studenti Janáčkovy Konzervatoře v Ostravě a hudbu máme velmi rádi.

 

Založit takovou uměleckou školu vyžaduje mít prostory, hudební nástroje apod.. Sami jste ještě studenti. Cítili jste ve vaší snaze podporu třeba od města? 

Už při první schůzce s místostarostkou Valašského Meziříčí jsme cítili podporu, a proto například zřízení kanceláře na Městském úřadě ve Valašském Meziříčí nebylo žádným problémem. Vhodné prostory pro samotnou školu jsme vybírali dlouho. Bylo důležité, aby prostory splňovaly různé požadavky, ale nakonec jsme vhodné prostory získali. Hudební nástroje postupně nakupujeme z vlastních finančních prostředků. Jakoukoliv finanční podporu ke zlepšení podmínek naší školy tedy rádi uvítáme.

Kdo k vám na výuku chodí a na jaké nástroje učíte? 

Naši školu navštěvují děti i dospělí, kteří mají zájem o hudbu. Společně se snažíme vytvářet z amatérských hráčů muzikanty na dobré úrovni. Učíme hru na mnoho nástrojů (bicí, perkuse, basová kytara, elektrická kytara, piano, klávesy, klarinet, flétna, saxofon a další).

Jaké máte se školou plány?

Se studenty z naší školy rozšiřujeme repertoáry ,abychom mohli nabídnout kulturní program na různé typy společenských akcí. Plánujeme tvorbu vlastních skladeb, následné nahrávání v nahrávacím studiu a zaznamenání nahrávání profesionální kamerou, aby se z toho dal vytvořit videoklip. Studenti samozřejmě mohou spolupracovat s předními muzikanty z naší hudební scény.

Chystáte nějaké vystoupení se svými žáky?

Blíží se léto a spolu s ním i velké hudební festivaly, na kterých se objeví i studenti naší školy Gitano Drom. Chystáme i letní hudební tábor, na kterém bude vystoupení našich žáků. V příštím roce bychom chtěli uspořádat první Mezinárodní den Romů ve Valašském Meziříčí.

 

Máte nějaký profesní - hudební vzor?

Našim velkým vzorem je náš velký kamarád Tomáš Kačo, který vystudoval americkou Berklee College of Music. Je nám velkou ctí, že jsme mohli s Tomášem spolupracovat.

 

 

Přečteno: 2037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo