romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gabriela Müller: Situaci kterou popisovala česká média, jsem tu ve Švýcarsku skutečně nezažila

29.4.2020 18:00

Gabriela Müller pochází z Vejprt a vystudovala obor sociální práce v Praze a před 15 lety se odstěhovala do Švýcarska.

Jak podle Gabriely píší česká média o situaci s COVID-19 ve Švýcarsku? Jaká je tedy současná situace? A jak se jí žije ve Švýcarsku?

"Četla jsem několik článků, že tu zdravotnictví kolabuje. Samotní čeští zdravotníci, kteří pracují tady ve Švýcarsku se vyjadřují tak, že jsou na místě a vidí jak to je, a že je to hororový scénář, který ale nemá s realitou nic společného," vysvětluje v rozhovoru pro ROMEA TV Gabriela Müller.

Gabriela Müller během pandemie onemocnění COVID-19 sleduje média jak v Čechách tak ve Švýcarsku. Z informací které si přečetla nabila dojmu, že Švýcarsko postupuje v opatřeních více strukturovaně a přehledně.

"Přijde mi, že tady si to vláda více rozmyslí, pak řeknou co se bude jak dělat. Ale v Česku je to jeden den tak a druhý jinak. Lidé z toho musí být zmatení a nevyznají se v tom," řekla v rozhovoru pro ROMEA TV Gabriela Müller.

I přesto, že Gabriela absolvovala bakalářský obor sociální práce, ve Švýcarsku musela absolvovat další vzdělání, aby ji byl český diplom uznán.

"Zjistila jsem, že mi tady můj český diplom neplatí. Každý zde musí absolvovat školu, je to takové uznání diplomu. Takže jsem to absolvovala a bakalářský titul mi uznali," vysvětlila Gabriela Müller.

"Je to pro mě druhý domov, ale já mám kořeny i rodinu v Česku, kde jsem se narodila. Takže to je pro mě domov jedna," zmiňuje v rozhovoru Gabriela Müller.

Přečteno: 1130x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Švýcarsko, Média, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo