romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gabriela Müller: Situaci kterou popisovala česká média, jsem tu ve Švýcarsku skutečně nezažila

29.4.2020 18:00

Gabriela Müller pochází z Vejprt a vystudovala obor sociální práce v Praze a před 15 lety se odstěhovala do Švýcarska.

Jak podle Gabriely píší česká média o situaci s COVID-19 ve Švýcarsku? Jaká je tedy současná situace? A jak se jí žije ve Švýcarsku?

"Četla jsem několik článků, že tu zdravotnictví kolabuje. Samotní čeští zdravotníci, kteří pracují tady ve Švýcarsku se vyjadřují tak, že jsou na místě a vidí jak to je, a že je to hororový scénář, který ale nemá s realitou nic společného," vysvětluje v rozhovoru pro ROMEA TV Gabriela Müller.

Gabriela Müller během pandemie onemocnění COVID-19 sleduje média jak v Čechách tak ve Švýcarsku. Z informací které si přečetla nabila dojmu, že Švýcarsko postupuje v opatřeních více strukturovaně a přehledně.

"Přijde mi, že tady si to vláda více rozmyslí, pak řeknou co se bude jak dělat. Ale v Česku je to jeden den tak a druhý jinak. Lidé z toho musí být zmatení a nevyznají se v tom," řekla v rozhovoru pro ROMEA TV Gabriela Müller.

I přesto, že Gabriela absolvovala bakalářský obor sociální práce, ve Švýcarsku musela absolvovat další vzdělání, aby ji byl český diplom uznán.

"Zjistila jsem, že mi tady můj český diplom neplatí. Každý zde musí absolvovat školu, je to takové uznání diplomu. Takže jsem to absolvovala a bakalářský titul mi uznali," vysvětlila Gabriela Müller.

"Je to pro mě druhý domov, ale já mám kořeny i rodinu v Česku, kde jsem se narodila. Takže to je pro mě domov jedna," zmiňuje v rozhovoru Gabriela Müller.

Přečteno: 996x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Švýcarsko, Média, RomkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo