romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Husák vyzývá romské podnikatele: Obraťte se na Radu Vlády s žádostí o podporu!

15.4.2020 18:27

Rada Vlády pro záležitosti romské menšiny připravuje návrhy dotýkající se vládních nařízení kolem nákazy COVID 19. Schválený dokument pak chce adresovat premiérovi, ministrům zdravotnictví a vnitra a také předsedovi Ústředního krizového štábu. Jak pracuje poradní orgán Vlády ČR v nouzovém režimu, jak se staví k situaci, co podnikají? Na to nám odpověděl místopředseda Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny Jan Husák.

„V poslední době řešíme hlavně problematiku tzv. navrátilců z různých unijních států. Ti se vrací do České Republiky, často ke svým příbuzným, nebo znáním. Chceme, aby byli všichni nejen cíleně testování, ale aby byl také mapován jejich pohyb po republice," sdělil pro ROMEA TV místopředseda Rady Vlády. Dodal, že sledují také podmínky povinné karantény, jestli mají navrátilci odpovídající podmínky, ochranné pomůcky a dodržují veškerá opatření k ochraně jejich zdraví.

Místopředseda Rady připomněl příklad dobré praxe z Moravskoslezského kraje, který vyčlenil prostory, pro ty, kteří nemají při návratu ze zahraniční, kde trávit karanténu.

„Mně se líbí ten příklad z Ostravy, kdy kraj oslovil romské organizace a začal spolupracovat s tou, která předložila konkrétní řešení. My víme, že ti navrátilci přichází do všech krajů v rámci ČR. A ne každý kraj k tomu přistupuje obdobně jako ten Moravskoslezský. My chceme, aby se ta pravidla toho sledování a té pomoci těm, kteří se vrací z ciziny do České Republiky, zavedla plošně v rámci všech krajů,“ říká Jan Husák.

Rada Vlády také upozornila, že chybí debata o ochraně specifických skupin lidí, protože je potvrzeno, že koronavirus dopadá na chronicky nemocné pacienty. V tuto chvíli jsou přijata zvláštní opatření pro osoby 65+. Rada chce předložit návrh opatření ochrany zdraví i chronicky nemocným, nejen pro lidí nad 60 let. „Chceme, aby byla přijata opatření vzhledem na specifika zdraví Romů. Aby nebylo přihlíženo pouze k osobám 65+, ale ke všem lidem s chronickým onemocněním," řekl Jan Husák pro ROMEA TV.

Ráda Vlády vyzývá romské podnikatele, aby s nimi komunikovali a obraceli se na ně s žádostmi o podporu. „K tomu abychom moli vymyslet účinná opatření, potřebujeme informace, potřebujeme data. Já chci tímto vyzvat všechny podnikatele, na které dopadly opatření spojené s koronavirem. Aby se obrátili i na Radu s žádostí o podporu," vyzývá místopředseda Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny.

Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny otevřel 31. 3. 2020, výzvu k nominaci nových členů občanské části Rady. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů.

„Teď máme vyhlášené výběrové řízení, přihlašování je možné do 4. května. Přihlásit se může každý, kdo splňuje podmínky, ty jsou dané historicky. Ale my bychom v tuto chvíli preferovali, určité klíčové oblasti. Musíme přiznat, že oblast zdraví nemáme vůbec podchycenou, nemáme žádného experta v této oblasti. A je to jedno z klíčových témat, kterým se zabýváme. Takže bychom byli rádi, kdyby se přihlásil nějaký expert na zdraví," informoval v rozhovoru pro ROMEA TV místopředseda Rady, Jan Husák.

Přečteno: 532x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Česká republika, přístěhovalciHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo