romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jan Husák vyzývá romské podnikatele: Obraťte se na Radu Vlády s žádostí o podporu!

15.4.2020 18:27

Rada Vlády pro záležitosti romské menšiny připravuje návrhy dotýkající se vládních nařízení kolem nákazy COVID 19. Schválený dokument pak chce adresovat premiérovi, ministrům zdravotnictví a vnitra a také předsedovi Ústředního krizového štábu. Jak pracuje poradní orgán Vlády ČR v nouzovém režimu, jak se staví k situaci, co podnikají? Na to nám odpověděl místopředseda Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny Jan Husák.

„V poslední době řešíme hlavně problematiku tzv. navrátilců z různých unijních států. Ti se vrací do České Republiky, často ke svým příbuzným, nebo znáním. Chceme, aby byli všichni nejen cíleně testování, ale aby byl také mapován jejich pohyb po republice," sdělil pro ROMEA TV místopředseda Rady Vlády. Dodal, že sledují také podmínky povinné karantény, jestli mají navrátilci odpovídající podmínky, ochranné pomůcky a dodržují veškerá opatření k ochraně jejich zdraví.

Místopředseda Rady připomněl příklad dobré praxe z Moravskoslezského kraje, který vyčlenil prostory, pro ty, kteří nemají při návratu ze zahraniční, kde trávit karanténu.

„Mně se líbí ten příklad z Ostravy, kdy kraj oslovil romské organizace a začal spolupracovat s tou, která předložila konkrétní řešení. My víme, že ti navrátilci přichází do všech krajů v rámci ČR. A ne každý kraj k tomu přistupuje obdobně jako ten Moravskoslezský. My chceme, aby se ta pravidla toho sledování a té pomoci těm, kteří se vrací z ciziny do České Republiky, zavedla plošně v rámci všech krajů,“ říká Jan Husák.

Rada Vlády také upozornila, že chybí debata o ochraně specifických skupin lidí, protože je potvrzeno, že koronavirus dopadá na chronicky nemocné pacienty. V tuto chvíli jsou přijata zvláštní opatření pro osoby 65+. Rada chce předložit návrh opatření ochrany zdraví i chronicky nemocným, nejen pro lidí nad 60 let. „Chceme, aby byla přijata opatření vzhledem na specifika zdraví Romů. Aby nebylo přihlíženo pouze k osobám 65+, ale ke všem lidem s chronickým onemocněním," řekl Jan Husák pro ROMEA TV.

Ráda Vlády vyzývá romské podnikatele, aby s nimi komunikovali a obraceli se na ně s žádostmi o podporu. „K tomu abychom moli vymyslet účinná opatření, potřebujeme informace, potřebujeme data. Já chci tímto vyzvat všechny podnikatele, na které dopadly opatření spojené s koronavirem. Aby se obrátili i na Radu s žádostí o podporu," vyzývá místopředseda Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny.

Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny otevřel 31. 3. 2020, výzvu k nominaci nových členů občanské části Rady. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů.

„Teď máme vyhlášené výběrové řízení, přihlašování je možné do 4. května. Přihlásit se může každý, kdo splňuje podmínky, ty jsou dané historicky. Ale my bychom v tuto chvíli preferovali, určité klíčové oblasti. Musíme přiznat, že oblast zdraví nemáme vůbec podchycenou, nemáme žádného experta v této oblasti. A je to jedno z klíčových témat, kterým se zabýváme. Takže bychom byli rádi, kdyby se přihlásil nějaký expert na zdraví," informoval v rozhovoru pro ROMEA TV místopředseda Rady, Jan Husák.

Přečteno: 500x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Česká republika, přístěhovalciHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo