romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Husák vyzývá romské podnikatele: Obraťte se na Radu Vlády s žádostí o podporu!

15.4.2020 18:27

Rada Vlády pro záležitosti romské menšiny připravuje návrhy dotýkající se vládních nařízení kolem nákazy COVID 19. Schválený dokument pak chce adresovat premiérovi, ministrům zdravotnictví a vnitra a také předsedovi Ústředního krizového štábu. Jak pracuje poradní orgán Vlády ČR v nouzovém režimu, jak se staví k situaci, co podnikají? Na to nám odpověděl místopředseda Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny Jan Husák.

„V poslední době řešíme hlavně problematiku tzv. navrátilců z různých unijních států. Ti se vrací do České Republiky, často ke svým příbuzným, nebo znáním. Chceme, aby byli všichni nejen cíleně testování, ale aby byl také mapován jejich pohyb po republice," sdělil pro ROMEA TV místopředseda Rady Vlády. Dodal, že sledují také podmínky povinné karantény, jestli mají navrátilci odpovídající podmínky, ochranné pomůcky a dodržují veškerá opatření k ochraně jejich zdraví.

Místopředseda Rady připomněl příklad dobré praxe z Moravskoslezského kraje, který vyčlenil prostory, pro ty, kteří nemají při návratu ze zahraniční, kde trávit karanténu.

„Mně se líbí ten příklad z Ostravy, kdy kraj oslovil romské organizace a začal spolupracovat s tou, která předložila konkrétní řešení. My víme, že ti navrátilci přichází do všech krajů v rámci ČR. A ne každý kraj k tomu přistupuje obdobně jako ten Moravskoslezský. My chceme, aby se ta pravidla toho sledování a té pomoci těm, kteří se vrací z ciziny do České Republiky, zavedla plošně v rámci všech krajů,“ říká Jan Husák.

Rada Vlády také upozornila, že chybí debata o ochraně specifických skupin lidí, protože je potvrzeno, že koronavirus dopadá na chronicky nemocné pacienty. V tuto chvíli jsou přijata zvláštní opatření pro osoby 65+. Rada chce předložit návrh opatření ochrany zdraví i chronicky nemocným, nejen pro lidí nad 60 let. „Chceme, aby byla přijata opatření vzhledem na specifika zdraví Romů. Aby nebylo přihlíženo pouze k osobám 65+, ale ke všem lidem s chronickým onemocněním," řekl Jan Husák pro ROMEA TV.

Ráda Vlády vyzývá romské podnikatele, aby s nimi komunikovali a obraceli se na ně s žádostmi o podporu. „K tomu abychom moli vymyslet účinná opatření, potřebujeme informace, potřebujeme data. Já chci tímto vyzvat všechny podnikatele, na které dopadly opatření spojené s koronavirem. Aby se obrátili i na Radu s žádostí o podporu," vyzývá místopředseda Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny.

Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny otevřel 31. 3. 2020, výzvu k nominaci nových členů občanské části Rady. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů.

„Teď máme vyhlášené výběrové řízení, přihlašování je možné do 4. května. Přihlásit se může každý, kdo splňuje podmínky, ty jsou dané historicky. Ale my bychom v tuto chvíli preferovali, určité klíčové oblasti. Musíme přiznat, že oblast zdraví nemáme vůbec podchycenou, nemáme žádného experta v této oblasti. A je to jedno z klíčových témat, kterým se zabýváme. Takže bychom byli rádi, kdyby se přihlásil nějaký expert na zdraví," informoval v rozhovoru pro ROMEA TV místopředseda Rady, Jan Husák.

Přečteno: 569x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Česká republika, přístěhovalciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo