romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jana Bobošíková: Na občanech v sociálně vyloučených lokalitách nesmí vydělávat spekulanti a lichváři

Praha, 8.1.2013 15:00, (ROMEA)
Jana Bobošíková
Jana Bobošíková

Pokračujeme v předvolebním cyklu otázek a odpovědí jednotlivých kandidátů na úřad prezidenta ČR. Všech kandidátů jsme se ptali mimo jiné na strategii řešení problematiky sociálního vyloučení, na jejich názory na integraci romské menšiny, respektive na způsob, kterým v tomto směru chtějí dosáhnout zlepšení. Zajímal nás také jejich přístup k pravicovým extremistům, problematice segregace žáků základních škol nebo případu vepřína na místě bývalého romského pracovního tábora. Odpovědi zveřejňujeme v pořadí v jakém nám je jednotliví kandidáti zaslali.

Nepřehlédněte:

Jako další na naše otázky odpověděla  Jana Bobošíková, předsedkyně strany Suverenita.

Máte nějak "programově" či "systémově" podchycené společenské menšiny nebo chápete všechny občany čistě individuálně?

Každého člověka, bez rozdílu národnostní menšiny, etnické příslušnosti nebo barvy pleti chápu v České republice jako občana našeho státu se stejnými právy a se stejnými povinnosti. Jsem zásadně proti jakékoliv diskriminaci, a to i proti pozitivní diskriminaci.

Jsou podle vás práva romské menšiny v ČR naplňována dostatečně?

Domnívám se, že občanská práva všech občanů ČR lze nadále prohlubovat ve smyslu lidské svobody, ve kterou věřím.

Reagují politici na rasistické či xenofobní akce, například protiromské demonstrace extremistů, adekvátně a dostatečně? A reagují politici dostatečně rychle a adekvátně na dění, které není extremistické, ale souvisí s protesty proti Romům?

Většina politiků problém rasové diskriminace spíše přehlíží, ale také částečně rezignovala na vymáhání občanských povinností u řady občanů, které je neplní. To pak logicky vytváří napětí.

Je podle vás důležité začít řešit sociální vyloučení stoupajícího počtu občanů ČR a chudobu s tím spjatou?

Je nutné začít řešit sociální vyloučení, a to komplexně. Odmítám přístup, kdy na občanech v sociálně vyloučených lokalitách vydělávají spekulanti a lichváři.

Jaká by měla být celková strategie při nápravě sociálního vyloučení a jevů s ním spjatých?

Omlouvám se, ale toto je na obsáhlé pojednání, ke kterému není prostor. Zde se musí spojit vládní nástroje sociální politiky, zdravotní politiky, bezpečnostní politiky s nástroji veřejné správy a podnikatelského sektoru tak, aby sociální dávky a další podpory byly cílené, a aby stát měl přesnou představu o tom, jaký by měl být cíl investic do občanů v sociálně vyloučených oblastech. Vedle solidarity a humanity by to měl být stav, kdy se podaří udržet běžné sociální návyky, včetně zdravotních prohlídek, docházky do školy a snahy najít si práci.

Přes veškeré snahy dochází v českém školství stále k segregaci romských dětí ve vzdělávání. A to buď v praktických (zvláštních) školách či v běžných základních školách v segregovaných třídách. Vystupovala byste proti tomuto jevu?

Trvale vystupuji proti všemu, co zavání xenofobií, rasismem, a co potlačuje občanská práva (právo na vzdělání je zaručeno ústavou). Segregace podle barvy pleti nebo etnické příslušnosti takovým jevem je.

Jaké řešení k nápravě byste navrhovala?

Je nutné důsledně oddělit děti, které kvůli své mentální nedostatečnosti nemohou stačit dětem zdravým. Mentálně postiženým dětem je pak nutné věnovat speciální péči.

Navštěvovala byste pietní místa týkající se genocidy Romů za druhé světové války ve výroční dny? (Máme na mysli dva bývalé tzv. cikánské tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu, odkud byli čeští Romové převezeni do Osvětimi.)

Pravidelně navštěvuji místa, která se týkají genocidy druhé světové války. Navštěvuji Terezín, Lidice, Ležáky. Navštívila jsem Ravensbrueck. Pokud se to vejde do mého programu, navštívím i Vámi zmiňovaná pietní místa.

Vyslovovala byste se pro odstranění vepřína, který se nachází na území bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku?

Nevím.

Ve vztahu k Romům často paušalizujete. Přispívá takové populistické házení všech do jednoho pytle k dobrému soužití? Neměla by kandidátka na prezidentku spíše lidi spojovat a dbát na soudržnost společnosti?

Ve vztahu k Romům jsem nikdy nepaušalizovala. Nerozlišuji na Romy a Neromy. Znám jen občany České republiky, kteří mají svá práva a své povinnosti.

Přečteno: 1488x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentská anketa, Prezidentské volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo