romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Je to válka nervů před volbami. Doufám, že na násilí v žádné formě nedojde, říká o protiromských demonstracích sociolog Ivan Gabal

Praha, 16.9.2013 12:35, (ROMEA)
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz

V souvislosti s blížícími se předčasnými volbami lze očekávat opět zesílení aktivit extremistické DSSS a zneužívání tzv. romské tematiky. Již série jí organizovaných protiromských demonstrací v posledních týdnech dala jasně najevo, jakou cestou se budou Tomáš Vandas a jeho příznivci ubírat i nadále. Proto server Romea.cz oslovil sociologa Ivana Gabala pracujícího ve společnostech GAC a Gabal, Analysis & Consulting. Zabývá se výzkumem, analýzou a návrhy politik. Vytvořil první souhrnnou mapu sociálně vyloučených lokalit, věnuje se také segregaci dětí v českém školství a dopadu na jejich pozdější uplatnění ve společnosti.

Sám jste ještě před nárůstem sociálně vyloučených lokalit varoval a to kvůli jejich nebezpečnosti a problémům, které to přinese. Jsou dnes skutečně právě tyto lokality a problémy s nimi spjaté za "protiromskými náladami" a vnímáním Romů jako parazitující menšiny?

Z části ano, dlouhodobě neřešený problém, ale v Českých Budějovicích nešlo o vyloučenou lokalitu, ale o rostoucí sociální napětí, kterému radnice nevěnovala dostatečnou pozornost, nevěděla o něm. Hlavním motivem je ale snaha problém politicky eskalovat a kapitalizovat ve volbách.

I na vašem blogu jste se opakovaně zamýšlel nad důvody a hrozbami extremistických výpadů nejen ze strany pravicových extremistů spojených s neonacismem, ale s extremismem a populismem politickým. Jakou roli přináší obé na té zhoršující se situaci, jde-li o vzájemné soužití a jeho prezentaci na veřejnosti?

Myslím, že primární odpovědnost je nečinnost předchozí koalice v řešení celého problému tak, aby veřejnost viděla jasné integrační úsilí jak ze strany odpovědných institucionálních aktérů, tak ze strany obyvatel vyloučených lokalit, k vidění není příliš ani jedno.

Jaké jsou podle vás skutečné problémy tohoto stavu a kdo do něj může vnést skutečné pragmatické a nenásilné řešení?

Je to myslím jasná úloha pro příští vládu a synergizace zejména robustní modernizace Ústeckého a Moravskoslezského regionu, kterou by pocítili opravdu všichni, nejen obyvatelé vyloučených lokalit. Dosavadní kabinet se choval velmi alibisticky, zejména resorty školství, sociálních věcí a místní rozvoj, ani regionální samosprávy dosud nevyvinuly dlouhodobější strategie, nadále necháváme běžet byznys s chudobou v podobě hracích automatů povolovaných Ministerstvem financí i spekulativního nájemného. Na existenci vyloučených lokalit je "zavěšeno" mnoho ekonomických vyžírků, ale je fakt, že samotní Romové jsou jak obětí, tak aktivními spoluaktéři, samozřejmě někteří.

Proč mlčí slušní politici a tzv. morální osobnosti národa - tedy ve své většině?

Většinou nevědí vůbec co mají dělat a někteří ze strachu z naštvané veřejnosti, až po nejvyšší úrovně. Nekvalifikovanost a strach.

Co může v této věci udělat romská menšina, její představitelé? Lze od ní vůbec očekávat jednotný postup, přece jen jde o minoritu, v níž jsou jednotlivci různě smýšlející, volící, nevolící, inklinující k tomu či onomu (jako ostatní)? Pomohla by jí výrazná osobnost - angažující se v tomto tématu? Vidíte nějakou takovou v ČR a má vůbec smysl se k ní upínat?

Jednotný postup neočekávám, ale pokud, tak musí jasně žádat jak o bezpečí, tak o integrační závazky a nástroje. Pasivita romských elit ve strachu se s problémem identifikovat je také projevem bezradnosti a strachu. Nevidím dost motivace a tlaku na více romkých studentů na středních školách, jakkoli by asi stipendia byla. Nicméně celkově si myslím, že je to válka nervů před volbami a doufám, že na násilí v žádné formě nedojde.

Přečteno: 653x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, protiromský pochod, Politika, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo