romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Je to válka nervů před volbami. Doufám, že na násilí v žádné formě nedojde, říká o protiromských demonstracích sociolog Ivan Gabal

Praha, 16.9.2013 12:35, (ROMEA)
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz
Ivan Gabal. Foto Archiv Romea.cz

V souvislosti s blížícími se předčasnými volbami lze očekávat opět zesílení aktivit extremistické DSSS a zneužívání tzv. romské tematiky. Již série jí organizovaných protiromských demonstrací v posledních týdnech dala jasně najevo, jakou cestou se budou Tomáš Vandas a jeho příznivci ubírat i nadále. Proto server Romea.cz oslovil sociologa Ivana Gabala pracujícího ve společnostech GAC a Gabal, Analysis & Consulting. Zabývá se výzkumem, analýzou a návrhy politik. Vytvořil první souhrnnou mapu sociálně vyloučených lokalit, věnuje se také segregaci dětí v českém školství a dopadu na jejich pozdější uplatnění ve společnosti.

Sám jste ještě před nárůstem sociálně vyloučených lokalit varoval a to kvůli jejich nebezpečnosti a problémům, které to přinese. Jsou dnes skutečně právě tyto lokality a problémy s nimi spjaté za "protiromskými náladami" a vnímáním Romů jako parazitující menšiny?

Z části ano, dlouhodobě neřešený problém, ale v Českých Budějovicích nešlo o vyloučenou lokalitu, ale o rostoucí sociální napětí, kterému radnice nevěnovala dostatečnou pozornost, nevěděla o něm. Hlavním motivem je ale snaha problém politicky eskalovat a kapitalizovat ve volbách.

I na vašem blogu jste se opakovaně zamýšlel nad důvody a hrozbami extremistických výpadů nejen ze strany pravicových extremistů spojených s neonacismem, ale s extremismem a populismem politickým. Jakou roli přináší obé na té zhoršující se situaci, jde-li o vzájemné soužití a jeho prezentaci na veřejnosti?

Myslím, že primární odpovědnost je nečinnost předchozí koalice v řešení celého problému tak, aby veřejnost viděla jasné integrační úsilí jak ze strany odpovědných institucionálních aktérů, tak ze strany obyvatel vyloučených lokalit, k vidění není příliš ani jedno.

Jaké jsou podle vás skutečné problémy tohoto stavu a kdo do něj může vnést skutečné pragmatické a nenásilné řešení?

Je to myslím jasná úloha pro příští vládu a synergizace zejména robustní modernizace Ústeckého a Moravskoslezského regionu, kterou by pocítili opravdu všichni, nejen obyvatelé vyloučených lokalit. Dosavadní kabinet se choval velmi alibisticky, zejména resorty školství, sociálních věcí a místní rozvoj, ani regionální samosprávy dosud nevyvinuly dlouhodobější strategie, nadále necháváme běžet byznys s chudobou v podobě hracích automatů povolovaných Ministerstvem financí i spekulativního nájemného. Na existenci vyloučených lokalit je "zavěšeno" mnoho ekonomických vyžírků, ale je fakt, že samotní Romové jsou jak obětí, tak aktivními spoluaktéři, samozřejmě někteří.

Proč mlčí slušní politici a tzv. morální osobnosti národa - tedy ve své většině?

Většinou nevědí vůbec co mají dělat a někteří ze strachu z naštvané veřejnosti, až po nejvyšší úrovně. Nekvalifikovanost a strach.

Co může v této věci udělat romská menšina, její představitelé? Lze od ní vůbec očekávat jednotný postup, přece jen jde o minoritu, v níž jsou jednotlivci různě smýšlející, volící, nevolící, inklinující k tomu či onomu (jako ostatní)? Pomohla by jí výrazná osobnost - angažující se v tomto tématu? Vidíte nějakou takovou v ČR a má vůbec smysl se k ní upínat?

Jednotný postup neočekávám, ale pokud, tak musí jasně žádat jak o bezpečí, tak o integrační závazky a nástroje. Pasivita romských elit ve strachu se s problémem identifikovat je také projevem bezradnosti a strachu. Nevidím dost motivace a tlaku na více romkých studentů na středních školách, jakkoli by asi stipendia byla. Nicméně celkově si myslím, že je to válka nervů před volbami a doufám, že na násilí v žádné formě nedojde.

Přečteno: 653x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, protiromský pochod, Politika, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo