romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jiří Dienstbier: Je potřeba nedělat populistické kroky a pomoci jak lidem v sociálně vyloučených lokalitách, tak v okolí, kteří na situaci také doplácejí.

Praha, 20.1.2014 10:39, (ROMEA)
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier míří na pozici ministra pro lidská práva. Rád by změnil stav, kdy jsou podle něj diskriminovány páry stejného pohlaví. "Byl bych pro to, aby se adopce umožnila bez ohledu na sexuální orientaci páru, který adoptuje," řekl kromě jiného v rozhovoru pro iDNES.cz Dienstbier. Přinášíme část rozhovoru, v němž se Jiřího Dientsbiera, s nímž chystáme rovněž velký rozhovor, kromě jiného kolegové ptali:

Budete ministrem pro lidská práva. Jaké vidíte v této oblasti priority?

Začal bych od takové symbolické věci. Navrhl bych vládě, aby odstoupila od požadavku na sjednání výjimky z Lisabonské smlouvy, respektive z Listiny základních práv Evropské unie, z hlavy IV, která je nadepsána solidarita a upravuje základní práva. Právo na přístup ke zdravotní péči, právo na přístup ke zdravému životnímu prostředí. Pokud chce Česká republika vážně přistupovat k ochraně lidských práv, tento akt je velmi důležitý.

Ulicemi českých, moravských a slezských měst pochodují čas od času pravicoví extrémisté. K nimž se přidávají i další lidé, kteří nejsou spokojeni s tím, že stát není schopen řešit problémy romské menšiny. Co byste s tím jako ministr pro lidská práva chtěl dělat?

Jako ministr těžko nabídnu řešení, které by během pár měsíců nebo roku vyřešilo situaci. Jakýkoli smysluplný postup je na několik let a skládá se z celé řady věcí. Pokud chcete vyřešit problémy sociálně vyloučených lokalit, což se netýká jen romské menšiny, tak potřebujete řešit celou řadu témat. Téma sociálního bydlení, je to otázka lichvy a předlužení obyvatelstva, exekucí...

Čím byste začal?

Je třeba řešit to celkově. Jednotlivostmi to řešitelné není, ale dlouhodobým strategickým přístupem k řešení těchto témat ve vzájemné vazbě. Patří tam otázka vzdělávání, aby děti ze sociálně vyloučených rodin dosáhly na vzdělání podle svých schopností  a aby nebyly handicapovány nižší mírou sociálních dovedností. Čili tím, z jakého prostředí pocházejí.

Ale vy ty věci budete muset schvalovat postupně, takže něčím budete muset začít.

Neumím vypíchnout jednu věc, která je nejdůležitější. Co je jistě naléhavé, je chybějící zákon o sociálním bydlení, kde je třeba najít dohodu mezi státem a obcemi, které potřebují podporu od státu, včetně finanční. Jinak by to nemohly zvládnout. Je možné rychle řešit problémy v oblasti exekucí, zejména zásadní snížení nákladů, které souvisejí s vymáháním pohledávek. Jistě se vláda bude zabývat tím, jak znovu spojit výplatu sociálních dávek s terénní sociální prací. Bez toho je ten systém nefunkční.

Uvědomujete si, že vaším handicapem v této věci bude, že naladění většinové populace není vůči lidem ze sociálně vyloučených lokalit úplně přátelské?

To si uvědomuji, že to naladění není úplně příznivé. Dokonce i chápu, že v těch místech, kde jsou problémy související se sociálním vyloučením, to napětí vyvolává. Ale je potřeba nedělat populistické kroky a pomoci jak lidem v sociálně vyloučených lokalitách, tak v okolí, kteří na situaci také doplácejí.

V rozhovoru se budoucí ministr pro lidská práva Jiří Diensbier kromě jiného věnoval otázkám adopce dětí párů stejného pohlaví, rovného zastoupení obou pohlaví v politice i jiných profesích. Diensbier vyjádřil názor, že do tohoto tématu rozhodně patří i diskuse týkající se event. zavedení kvót.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde:

iDNES.cz
Přečteno: 947x
 

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Rozhovory, ministr pro lidská práva, ministr pro lidská práva a rovné příležitostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo