romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Schwarzenberg: Každou menšinu musíme chápat jako celek a rozumět jejím specifickým problémům

Praha, 7.1.2013 8:00, (ROMEA)
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg

Pokračujeme v předvolebním cyklu otázek a odpovědí jednotlivých kandidátů na úřad prezidenta ČR. Všech kandidátů jsme se ptali mimo jiné na strategii řešení problematiky sociálního vyloučení, na jejich názory na integraci romské menšiny, respektive na způsob, kterým v tomto směru chtějí dosáhnout zlepšení. Zajímal nás také jejich přístup k pravicovým extremistům, problematice segregace žáků základních škol nebo případu vepřína na místě bývalého romského pracovního tábora. Odpovědi zveřejňujeme v pořadí v jakém nám je jednotliví kandidáti zaslali.

Nepřehlédněte:

Jako čtvrtý na naše otázky odpověděl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Máte nějak "programově" či "systémově" podchycené společenské menšiny nebo chápete všechny občany čistě individuálně?

Každou menšinu musíme chápat jako celek a rozumět jejím specifickým problémům. Nestačí se starat o jednotlivé individuální případy.

Jsou podle vás práva romské menšiny v ČR naplňována dostatečně?

Ne.

Reagují politici na rasistické či xenofobní akce, například protiromské demonstrace extremistů, adekvátně a dostatečně? A reagují politici dostatečně rychle a adekvátně na dění, které není extremistické, ale souvisí s protesty proti Romům?

Bohudíky začínají politici na tyto akce reagovat a policie s nimi adekvátně zachází. Nemůžu mluvit o všech politicích, je na jednotlivých, jak reagují. Někteří se ozývají ihned a razantně, někteří se tím zabývají jen ledabyle.

Je podle vás důležité začít řešit sociální vyloučení stoupajícího počtu občanů ČR a chudobu s tím spjatou?

Je to velmi důležitá otázka a zajisté se tím musíme v příštích letech velmi důkladně zabývat.

Jaká by měla být celková strategie při nápravě sociálního vyloučení a jevů s ním spjatých?

Nejdůležitější je, aby jakákoli strategie byla dotáhnuta a aby existoval dialog mezi státními orgány, občanskou společností a dotčenými skupinami, jinak se obávám, že velkých úspěchů nedosáhneme.

Přes veškeré snahy dochází v českém školství stále k segregaci romských dětí ve vzdělávání. A to buď v praktických (zvláštních) školách či v běžných základních školách v segregovaných třídách. Vystupoval byste proti tomuto jevu? Jaké řešení k nápravě byste navrhoval?

Doufám, že vylučování ustane, je to zásadní otázka, kterou se budu nadále zabývat. Ministerstvo školství musí mít opravdu přísný dohled nad všemi školami.

Navštěvoval byste pietní místa týkající se genocidy Romů za druhé světové války, ve výroční dny? (Máme na mysli dva bývalé tzv. cikánské tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu, odkud byli čeští Romové převezeni do Osvětimi.)

Byl jsem mnohokrát u památníku v Letech. V Hodoníně u Kunštátu, přiznám se, jsem ještě nebyl. Jsou to místa pro mě obzvláště důležitá, neboť, přiznejme si, že my, Češi, jsme tyto tábory zaváděli, byť to byli Němci, kteří přeživší Romy odváželi do Osvětimi.

Vyslovoval byste se pro odstranění vepřína, který se nachází na území bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku?

Proti vepřínu jsem bojoval dlouhá léta, bohužel jsem v tom neuspěl. Ale chci tuto otázku ještě jednou zvednout. Je to pro mě nemožný stav, že je vepřín na místě strašné tragedie a dodnes u památníku cítíte smrad.

Váš příchod do politiky vás poznamenal. Zastal jste se například dvou anticiganistických kolegů Jiřího Čunka v jeho "finanční kauze" a Jiřího Jezerského, který pronášel ostré výroky na adresu Romů, jen proto, že kandidoval za TOP 09 v komunálních volbách. A zastával jste se vždy Miroslava Kalouska, přestože jste připustil, že jeho minulost není bez poskvrny. Neobáváte se, že vás toto počínání v prezidentské volbě poškodí?

Já jsem se nikdy nezastával Jiřího Čunka. Snažil jsem se jeho případ objasnit, zadal jsem audit, ale ten nedošel k žádným závěrům. Ale v souvislosti s Jiřím Čunkem jsem se vyjadřoval jasně. Připouštím, že znám názory paní Janáčkové, kterou jsem zažil v Senátu. O panu Jezerském jsem neměl tušení a souhlasím s tím, že jeho výroky jsou naprosto nepřijatelné. Miroslava Kalouska jsem se zastával proto, že ho považuji za nejvíce pomlouvaného českého politika, znám jeho majetek a vím, že nemá žádné velké majetky.

Přečteno: 2114x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentské volby, Prezidentská anketaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo