romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Schwarzenberg: Každou menšinu musíme chápat jako celek a rozumět jejím specifickým problémům

Praha, 7.1.2013 8:00, (ROMEA)
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg

Pokračujeme v předvolebním cyklu otázek a odpovědí jednotlivých kandidátů na úřad prezidenta ČR. Všech kandidátů jsme se ptali mimo jiné na strategii řešení problematiky sociálního vyloučení, na jejich názory na integraci romské menšiny, respektive na způsob, kterým v tomto směru chtějí dosáhnout zlepšení. Zajímal nás také jejich přístup k pravicovým extremistům, problematice segregace žáků základních škol nebo případu vepřína na místě bývalého romského pracovního tábora. Odpovědi zveřejňujeme v pořadí v jakém nám je jednotliví kandidáti zaslali.

Nepřehlédněte:

Jako čtvrtý na naše otázky odpověděl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Máte nějak "programově" či "systémově" podchycené společenské menšiny nebo chápete všechny občany čistě individuálně?

Každou menšinu musíme chápat jako celek a rozumět jejím specifickým problémům. Nestačí se starat o jednotlivé individuální případy.

Jsou podle vás práva romské menšiny v ČR naplňována dostatečně?

Ne.

Reagují politici na rasistické či xenofobní akce, například protiromské demonstrace extremistů, adekvátně a dostatečně? A reagují politici dostatečně rychle a adekvátně na dění, které není extremistické, ale souvisí s protesty proti Romům?

Bohudíky začínají politici na tyto akce reagovat a policie s nimi adekvátně zachází. Nemůžu mluvit o všech politicích, je na jednotlivých, jak reagují. Někteří se ozývají ihned a razantně, někteří se tím zabývají jen ledabyle.

Je podle vás důležité začít řešit sociální vyloučení stoupajícího počtu občanů ČR a chudobu s tím spjatou?

Je to velmi důležitá otázka a zajisté se tím musíme v příštích letech velmi důkladně zabývat.

Jaká by měla být celková strategie při nápravě sociálního vyloučení a jevů s ním spjatých?

Nejdůležitější je, aby jakákoli strategie byla dotáhnuta a aby existoval dialog mezi státními orgány, občanskou společností a dotčenými skupinami, jinak se obávám, že velkých úspěchů nedosáhneme.

Přes veškeré snahy dochází v českém školství stále k segregaci romských dětí ve vzdělávání. A to buď v praktických (zvláštních) školách či v běžných základních školách v segregovaných třídách. Vystupoval byste proti tomuto jevu? Jaké řešení k nápravě byste navrhoval?

Doufám, že vylučování ustane, je to zásadní otázka, kterou se budu nadále zabývat. Ministerstvo školství musí mít opravdu přísný dohled nad všemi školami.

Navštěvoval byste pietní místa týkající se genocidy Romů za druhé světové války, ve výroční dny? (Máme na mysli dva bývalé tzv. cikánské tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu, odkud byli čeští Romové převezeni do Osvětimi.)

Byl jsem mnohokrát u památníku v Letech. V Hodoníně u Kunštátu, přiznám se, jsem ještě nebyl. Jsou to místa pro mě obzvláště důležitá, neboť, přiznejme si, že my, Češi, jsme tyto tábory zaváděli, byť to byli Němci, kteří přeživší Romy odváželi do Osvětimi.

Vyslovoval byste se pro odstranění vepřína, který se nachází na území bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku?

Proti vepřínu jsem bojoval dlouhá léta, bohužel jsem v tom neuspěl. Ale chci tuto otázku ještě jednou zvednout. Je to pro mě nemožný stav, že je vepřín na místě strašné tragedie a dodnes u památníku cítíte smrad.

Váš příchod do politiky vás poznamenal. Zastal jste se například dvou anticiganistických kolegů Jiřího Čunka v jeho "finanční kauze" a Jiřího Jezerského, který pronášel ostré výroky na adresu Romů, jen proto, že kandidoval za TOP 09 v komunálních volbách. A zastával jste se vždy Miroslava Kalouska, přestože jste připustil, že jeho minulost není bez poskvrny. Neobáváte se, že vás toto počínání v prezidentské volbě poškodí?

Já jsem se nikdy nezastával Jiřího Čunka. Snažil jsem se jeho případ objasnit, zadal jsem audit, ale ten nedošel k žádným závěrům. Ale v souvislosti s Jiřím Čunkem jsem se vyjadřoval jasně. Připouštím, že znám názory paní Janáčkové, kterou jsem zažil v Senátu. O panu Jezerském jsem neměl tušení a souhlasím s tím, že jeho výroky jsou naprosto nepřijatelné. Miroslava Kalouska jsem se zastával proto, že ho považuji za nejvíce pomlouvaného českého politika, znám jeho majetek a vím, že nemá žádné velké majetky.

Přečteno: 2117x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, Prezidentské volby, Prezidentská anketaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo