romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Knižní klub Paľikerav na Slovensku aneb Romové umí nejen tancovat a zpívat, ale také se věnují četbě

18.7.2017 12:13
Knižní klub Paľikerav na Slovensku
Knižní klub Paľikerav na Slovensku

Knižní klub Paľikerav

Záměrem knižního klubu Paľikerav, který působí na východním Slovensku nedaleko Prešova, je motivace mladých k četbě knih a zároveň poukázání na to, že Romové umí nejen tancovat a zpívat, ale například se mohou věnovat i čtení. Tím se snaží odbourávat předsudky vůči Romům. Více v rozhovoru s Renatou Pankievičovou, místopředsedkyní OZ ĎAKUJEM – PAĽIKER.

Knihy jsou součástí života, ten, kdo je vášnivým čtenářem, ví, že nám mohou sloužit jako ukazatel cesty, dávají nám odpověď na naše nezodpovězené otázky. Bez knih je člověk jako osamocená duše. Je třeba motivovat děti k četbě knih, nejen ve škole, ale i ve volném čase. Burzy nabízejí řadu knih zdarma k rozebrání, je třeba umět dětem i správně vybrat. Romská literatura je plná originality a čtenář se zde může do příběhů zcela přirozeně položit. Mezi romské spisovatele patří: Elena Lacková, Tera Fabiánová, Margita Reiznerová, Ilona Ferková a další.


Článek publikován v rámci dlouhodobé spolupráce zpravodajského serveru Romea.cz a Romano hangos

Přeji pěkný den, je mi radostí a ctí vás čtenářům Romano hangos představit. Prozraďte nám, čí byla první myšlenka vytvořit knižní klub Paľikerav?

Byli jsme na jedné mezinárodní konferenci v Bratislavě koncem minulého roku i s našimi mladými a cestou ve vlaku zpět domů jsme si všimli, že začali číst knihy, které si jako vzpomínku na Bratislavu koupili. Utratili svoje kapesné, které jim rodiče dali na nákup suvenýrů z hlavního města Slovenska, oni si koupili knihy, např. Deník Anny Frankové. A tak jsme si uvědomili, že to je něco, s čím je dobré pracovat a čemu je potřeba se věnovat.

Kde sídlíte?
Sídlíme v malé dědince na východním Slevensku nedaleko Prešova. Ale takřka všechny naše aktivity realizujeme v Košicích, kde nám město nabídlo své prostory a kde se setkáváme s naší mládeží z různých části Slovenska.

Na úvod 10 důvodů, proč více číst:
1. Rozšiřujete si své verbální dovednosti.
2. Zlepšujete svou schopnost soustředění.
3. Čtenáři si užívají umění a vylepšují svět.
4. Zlepšuje se vaše představivost.
5. Čtení vás činí chytřejšími.
6. Dělá vás zajímavějšími a atraktivnějšími.
7. Čtení snižuje stres.
8. Vylepšíte si paměť.
9. Objevíte a přetvoříte sami sebe.
10. Pro zábavu!

Proč zrovna Paľikerav? Za co děkujete?
Název Paľikerav jsem si vymyslela já, bylo to totiž první slovo, které jsem se jako Neromka naučila. No, a má to i jiný důvod, a to, že pro Romy není moc typické děkovat a používat toto slovo v hovorové řeči.

Fungujete pod nějakým sdružením, nebo organizací či spolkem?
Knižní klub Paľikerav je jednou z aktivit našeho Občanského sdružení Ďakujem – „Paľikerav“. Naší další aktivitou je vlastní talkshow pod názvem „Paľikerav za návštěvu“, která je vysílaná v rámci Romského magazínu a moderuje ho moderátorka Jarmila Vaňová a další naší velkou aktivitou je Paľikerav za Roma friendly spoločnosť ", za kterou jsme byli minulý rok nominování jako projekt roku 2016 na Slovensku – myšlenou je „testovat“ slovenskou společnost a její „přátelství“ k Romům.

Jaké jsou vaše cíle v Paľikerav?
Záměrem Knižního klubu Paľikerav bylo poukázat na to, že Romové jsou nejen dobří hudebníci a tanečníci, ale že jsou dobří i v jiných oblastech, např. i ve čtení knih, čímž chceme bourat předsudky vůči Romům. V neposlední řadě chceme motivovat další mladé ke čtení. Jsme přesvědčeni, že jen mladý člověk může inspirovat jiného mladého člověka ke čtení.

Začínali jste se třemi aktéry, kolik členů je v současné době ve vašem klubu?

Knižní klub Paľikerav začínal původně se třemi členkami, dnes máme již téměř 20 videorecenzentů - od žáků základní školy, středoškoláků i studenty vysokých škol. A jsme také otevřeni pro příchod nových členů. 

Jaké žánry knih se nejraději čtou?
Náš knižní klub je specifický tím, že čteme knihy, které nám darují přímo slovenští autoři a o jejich knihách pak připravujeme videorecenze. Hovoříme v tomto případě o jakési přímé úměře - že Knižní klub Paľikerav podporuje slovenskou tvorbu a slovenští autoři podporují náš Knižní klub Paľikerav. Nepreferujeme jeden nebo několik specifických žánrů, protože máme široké spektrum mladých (od žáků základní školy, přes středoškoláků až po vysokoškoláků), a tak čteme vše, co se nám dostane pod ruku. 

Jaký je v současné době zájem o knihy? Chodí děti a mládež do knihoven?
Knižní klub Paľikerav realizujeme v podstatě od začátku roku 2017 a sami jsme překvapeni, jak je velký zájem mladých o literaturu a o čtení knih. Pokud byste se však zeptali našich mladých, zda chodí do knihoven, tak by Vám většina z nich odpověděla, že ne. Je to pro ně nákladné, zaplatit roční poplatek, zároveň jsou s tím spojené náklady na jízdné, atd.

"Název Paľikerav jsem si vymyslela já, bylo to totiž první slovo, které jsem se jako Neromka naučila. No, a má to i jiný důvod, a to, že pro Romy není moc typické děkovat a používat toto slovo v hovorové řeči".

Plánujete do budoucna i nějaké aktivity, soutěže pro veřejnost? Pokud ano, jaké?
Loni v září jsme organizovali 1. ročník soutěže „Romové recitují“, ve kterém chceme rozhodně pokračovat a udělat z toho takovou malou tradici. Šlo o první soutěž svého druhu na Slovensku, které se zúčastnili pouze romští studenti. Samozřejmě, připravujeme různé workshopy související přímo se zaměřením knižního klubu, se kterými chceme obejít základní školy atd. Zároveň realizujeme i besedy se slovenskými autory, jejichž tvorbu naši mladí četli.

Jaký je nástroj na to, aby rodiče mohli motivovat své děti ke čtenářské aktivitě?
Rodiče členů našeho knižního klubu častokrát nejsou vzdělaní. Máme případy, kdy rodič nemá ani dokončenou základní školu. Přesto Vás ti mladí okouzlí svým projevem, a kdybyste si s nimi povídali, tak zjistíte, že jsou to malí géniové a řeknete si, že to snad ani není možné, když to nemají v genech. A věřte, že ani jednomu z nich rodiče doma v dětství nečetli pohádky. Nám se stává pravý opak, že mladí přijdou domů s knihou a pak nám překvapeni řeknou, že i máma tu knihu četla.

A co romská literatura, povídky, pohádky, jeví o ně děti zájem?
Romské literatuře se věnujeme speciálně každou druhou neděli. Naše studentka herectví na konzervatoři v Košicích Kamilka Mitrášová si pro nás pravidelně připravuje Nedělní chvilku romské poezie, kde recituje v romštině básně od romských autorů.

Předčítáte z nich?
Ano, právě v nejbližších dnech jdeme do škol se čtením romských pohádek.

Jaké jsou vaše plány do budoucna s knižním klubem Paľikerav?
Samozřejmě, máme velké plány do budoucna. Jsme otevřeni každému dalšímu čtenáři a videorecenzentovi. Čím více nás bude, tím lépe. Chceme „expandovat“ do škol a motivovat další a další ke čtení. Avšak další naše sny a touhy si necháme jako překvapení.

Na závěr máte prostor pro vzkaz pro naše čtenáře Romano hangos.
Pojďte s námi čtením knih bourat předsudky vůči Romům.

Přečteno: 1593x
 

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, Romové, Slovensko, Video, Literatura, KnihyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo