romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské volby 2016. Kandidát ODS Milan Horvát: I školy v menších městech potřebují dobré kantory

4.10.2016 11:13
Milan Horvát (FOTO: Archiv Romea.cz)
Milan Horvát (FOTO: Archiv Romea.cz)

V pátek 7. října a v sobotu 8. října budou občané České republiky volit  krajské zastupitele a v některých krajích i třetinu senátorů, kterým uplyne volební období. Politické strany do krajských voleb vyslaly i několik svých  zástupců, kteří se hlásí k romské národnosti. Do letošních krajských voleb politické strany a hnutí na post krajského zastupitele nominovaly celkem 11880 kandidátů, což je o 576 více, než v posledních volbách v roce 2012. Podle odhadů zpravodajského serveru Romea.cz kandidují do krajských zastupitelstev na čtyři desítky Romů. Některé z nich jsme oslovili s žádostí o rozhovor.

Kandidát Občanské demokratické strany Milan Horvát

Dalším z řady romských adeptů na post krajského zastupitele, tentokrát ve Středočeském kraji, je třiašedesátiletý podnikatel Milan Horvát, který kandiduje za Občanskou demokratickou stranu (ODS). Svými občanskými aktivitami se dlouhodobě podílí na řešení pracovních a sociálních problémů Romů v Lysé nad Labem. V roce 2006 byl tehdejším prezidentem Václavem Klausem při příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa vyznamenán Medailí Za zásluhy III. stupně. V minulosti působil jako člen ODS v zastupitelstvu Lysé nad Labem, do něhož byl zvolen naposled v roce 2006, a to na třetí volební období v řadě.

Co je podle vás důvodem toho, že řada občanů stále k volbám nechodí?

Veřejnost není vůči volbám zodpovědná, pak ovšem nadává. Netvrdím, že každý musí volit ODS, ať volí stranu, která je jim svým programem blízká. Ale nejít k volbám vůbec je chyba nás všech. Do celostátní a krajské politiky se Romové velmi málo zapojují a přitom jsou mezi námi tací, kteří by mohli kandidovat i do senátu, ale buď si nevěří, nebo nechtějí. Myslím, že doba, kdy šla do voleb ROI nebo Monika Horáková za Unii svobody, byla pro nás Romy ještě příznivá. Měli jsme zastoupení v parlamentě, a teď? Přijde mi, že Romové ztratili vědomí, že jsou právoplatní občané tohoto státu. Přestali bojovat za lepší život a za lepší budoucnost našich dětí. Nevyužívají svých práv – práva volit, práva se ozvat, práva vést plnohodnotný život. Romové často řeší existenční problémy. Byli jsme zvyklí, že dříve každý pracoval, bydlel, a jak to vypadá dnes? Romové bydlí s malými dětmi na ubytovnách. Práce v městech není, a to je zásadní chyba, životní úroveň se nemá šanci zvednout. Ale oni si neuvědomují, že pokud nebudeme mít ve vrcholné politice zastoupení, těžko můžeme prosazovat jakékoliv zájmy.

Proč jste se rozhodl kandidovat do zastupitelstva Středočeského kraje právě za stranu ODS?

Já už jsem ve straně dvacet let, všechny mé politické úspěchy jsou spojeny s ODS, kabát proto nepřevlékám. Straně se momentálně nedaří tak jako kdysi, ale lepší se to. Patříme mezi strany s největší politickou základnou, a i proto ji už léta podporuji. Když mě před časem vedení středočeského regionu oslovilo s návrhem, abych přijal kandidaturu v letošních krajských volbách, po krátké úvaze jsem souhlasil.

Co se podle vás od posledních voleb do zastupitelstev krajů podařilo?

Celkově se do krajů dává málo peněz, ale povedlo se například v Milovicích otevřít novou Základní školu Juventa, jejíž kapacita je více než 1 600 dětí. Lysá nad Labem má vedení města, které svým občanům vychází vstříc. Nezaměstnaným je umožněno pracovat už řadu let na veřejně prospěšných prácích. Romové si mohou něco přivydělat a řada z nich pak odchází pracovat do nedaleké automobilky v Mladé Boleslavi. A to je podstatné, snažit se o to, aby Romové pracovali tak, jak tomu bylo za minulého režimu.

Mluvíte o problému nezaměstnanosti ve vašem kraji, bude právě snižování nezaměstnanosti tím, co byste v prvé řadě prosazoval, kdybyste se stal jedním ze zastupitelů?

Určitě. Chce to vytvářet nové pracovní příležitosti. Není pravda, že Romové neumějí pracovat. Umějí. Kdo vykopal v Praze elektriku? Romové. Kdo vykopal Telecom? Romové. Kdo vykopal plyn, vodu? Romové. A tak bych mohl pokračovat. Pracující Romy potkávám dnes a denně třeba na dálnicích našich měst. To, že pracovat umějí, už ukázali, teď je potřeba jim práci dát. A to aspoň tak, jak to dělá naše město, Romové tady pracují na veřejně prospěšných pracích. Je to opravdu o komunikaci se starostou. Ale pokud nebudou Romové alespoň v komunální politice, nemohou prosazovat žádné zájmy.

Občanská demokratická strana představila hlavní body své předvolební kampaně. Pod heslem „Zjednodušme to!“ se chce zaměřit na snížení daní, podporu podnikání a zrušení EET, tedy elektronické evidence tržeb, kterou zavádí ministr Babiš. Co dalšího lidem nabízíte, aby volili právě vaši stranu?

Občanská demokratická strana má dobrý volební program. Chce se zaměřit na školství, učitelé nám odcházejí z menších měst do větších. Školy jim tam nabízejí větší nástupní platy. To se musí změnit. I školství v menších městech potřebuje dobré kantory, kteří si zaslouží i dobré finanční ohodnocení. Navrhneme proto systém příspěvků pro odměňování učitelů.

Jak podle vás dopadnou letošní krajské volby? A jak hodnotíte své šance na úspěch?

Mým odhadem je, že vyhraje ANO nebo ČSSD. Své šance nevidím jako moc velké, protože jsem na kandidátce dost vzadu. ODS bude v opozici, s čímž myslím i počítáme. Ale snad se nám povede být v kontrolním a finančním výboru.

Jako člen ODS jste byl v roce 2006 zvolen do zastupitelstva města Lysá nad Labem, dokonce jste po komunálních volbách rok působil ve funkci radního města. Přestože jste z funkcí zanedlouho odstoupil ze zdravotních důvodů, co vám tato zkušenost přinesla?

Jen samé dobré zkušenosti. Víte, co se ve vašem městě děje, víte, co se děje ve školách, a ke všemu se na tom celém můžete podílet. Já jsem například prosadil před více než patnácti lety, aby Romové, kteří jsou nezaměstnaní, pracovali pro město. A to přetrvává u nás v Lysé dodnes. Samozřejmě bylo potřeba, aby můj návrh podpořili i další zastupitelé, kteří pro něj zvedli ruku.

Proč si myslíte, že je zapotřebí mít v zastupitelstvu Romy?

Více by prosazovali zájmy romské komunity v regionu. Každý, kdo chodí mezi Romy, vidí tu chudobu. Je potřeba pro ty lidi něco dělat. Já jsem celý život pracoval a tohle chci i pro ostatní.

Jaký názor zaujímáte na uprchlickou krizi?

Uprchlictví je věc celoevropská. Německo udělalo chybu, paní kancléřka Merkelová pustila do Evropy každého, to byla chyba. Měli se pustit jen ti, kteří pocházejí z válečných oblastí. Chce to víc situaci kontrolovat, ale při takovém množství to jde jen horko těžko, což se i ukazuje. Lidé se bojí. Media přinášela denně zprávy o tom, jak do Evropy přijíždějí skupiny emigrantů nebo kde se stal teroristický útok, kdo kde koho znásilnil apod. Lidé chápou, že migranti odjíždějí za lepším životem a bezpečím, ale zároveň mají obavu, aby se nezvýšila četnost teroristických útoků v Evropě. Já osobně nejsem proti tomu, abychom přijímali uprchlíky, moc dobře si pamatuji dobu, kdy Romové odcházeli do Kanady a Anglie za lepším životem. Ale je potřeba, a je jedno, zda je to Rom-emigrant v Anglii, nebo muslim-emigrant v Německu, naučit se jazyk, respektovat zákony dané země a přizpůsobit se. Pokud to tak bude, není co řešit.

A neříká přesně tohle o Romech majorita? Že se musí přizpůsobit?

Máte pravdu, je to to samé, co o nás Romech tvrdí majorita. Situace je to těžká, řešit se přesto musí.

Přečteno: 2385x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Rozhovory, Romové, ODS, Politika, Milan HorvátHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo