romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Martin Mata: Drtivé ekonomické dopady na firmy a rodiny, šetřete své peníze

20.4.2020 20:29

Ředitel Inovačního centra Ústeckého Kraje Martin Mata, vystudoval obor Master of Business Administration na škole Institutu manažerské ekonomie. Jak vidí ekonomický vývoj po krizi, kterou způsobilo šíření nákazy COVID-19? Jaká má doporučení pro podnikatele ale i běžné domácnosti? To vše v rozhovoru Richarda Samka pro ROMEA TV.

Pandemie a s ním spojená opatření ovlivní i makroekonomiku. "Je to průšvih na těch akciových trzích, což vlastně odpovídá ať už jsme na komoditním nebo akciovém trhů. Tak tam je ta volitelita jak to skáče nahoru a dolů, hrozně velká. Některé ty akcie se propadají na hodnotu jednoho amerického dolaru. Což je úplně neuvěřitelné," říká Martin Mata o dopadech COVID-19 na makroekonomiku.

“Současná krize se dá přirovnat k ekonomickým problémům v roce 1918, kdy vypukla chřipková epidemie. Rodiny by měly uvážlivě nakládat se svými financemi. Správně šetřit je na místě. Současný stav se může totiž na podzim může ještě prohloubit, a to může být ještě větší problém pro ekonomiku,” říká v rozhovoru pro ROMEA TV ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata.

Stát se snaží pomáhat a podporovat i podnikatele, kteří mají v tuto chvíli velké ztráty na zisku a nemají dostatek financí na provoz. Martin Mata hovoří o možností úvěru COVID, ale zároveň upozorňuje na rizika, která takové zadlužení má.

"Jediná možnost je dnes úvěr COVID, který je v tuto chvíli přečerpávání. Ale i když si ten úvěr dnes ti podnikatelé vezmou, tak jsou ve riziku. Znamená to, že už se dnes zadlužíte. A to zadlužení není vůči investicím, tzn. že tam nemáte žádnou přidanou hodnotu. To zadlužení je vůči provozu, takže budou dohánět to co je teď potkalo. Jít do budoucnosti s takovým dluhem je hrozně nebezpečná věc," upozorňuje Martina Mata podnikatele.

Pět zásad, které doporučuje Martin Mata pro každého i v běžném režimu. "Když máš možnost a máš peníze, spoř si, prostě je odlož. Druhé pravidlo je 50, 30, 20. Těch 50 procent by měli být moje náklady, nájem, bydlení, jídlo a podobně. Těch třicet procent, pokud to jde, bych si nechal na ty své věci jako dovolenou a to co já chci. A těch dvacet, už neříkám deset, pokud to jde, si nechat na tu rezervu. Další zásada je, že bych měl být rezervu ve výše šestinásobnku svého příjmu. A nebo druhou stranou, abych dvacetinásobně pokryl své náklady, tzn. musím mít tak velkou rezervu abych mohl 12 měsíců splácet své úvěry. A také spořít správně," říká Martin Mata. Zároveň doporučuje, obrátit se na finanční poradce, kteří poradí, jak nakládat s financemi v domácnosti.

Přečteno: 655x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Finance, EkonomikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo