romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Mata: Drtivé ekonomické dopady na firmy a rodiny, šetřete své peníze

20.4.2020 20:29

Ředitel Inovačního centra Ústeckého Kraje Martin Mata, vystudoval obor Master of Business Administration na škole Institutu manažerské ekonomie. Jak vidí ekonomický vývoj po krizi, kterou způsobilo šíření nákazy COVID-19? Jaká má doporučení pro podnikatele ale i běžné domácnosti? To vše v rozhovoru Richarda Samka pro ROMEA TV.

Pandemie a s ním spojená opatření ovlivní i makroekonomiku. "Je to průšvih na těch akciových trzích, což vlastně odpovídá ať už jsme na komoditním nebo akciovém trhů. Tak tam je ta volitelita jak to skáče nahoru a dolů, hrozně velká. Některé ty akcie se propadají na hodnotu jednoho amerického dolaru. Což je úplně neuvěřitelné," říká Martin Mata o dopadech COVID-19 na makroekonomiku.

“Současná krize se dá přirovnat k ekonomickým problémům v roce 1918, kdy vypukla chřipková epidemie. Rodiny by měly uvážlivě nakládat se svými financemi. Správně šetřit je na místě. Současný stav se může totiž na podzim může ještě prohloubit, a to může být ještě větší problém pro ekonomiku,” říká v rozhovoru pro ROMEA TV ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata.

Stát se snaží pomáhat a podporovat i podnikatele, kteří mají v tuto chvíli velké ztráty na zisku a nemají dostatek financí na provoz. Martin Mata hovoří o možností úvěru COVID, ale zároveň upozorňuje na rizika, která takové zadlužení má.

"Jediná možnost je dnes úvěr COVID, který je v tuto chvíli přečerpávání. Ale i když si ten úvěr dnes ti podnikatelé vezmou, tak jsou ve riziku. Znamená to, že už se dnes zadlužíte. A to zadlužení není vůči investicím, tzn. že tam nemáte žádnou přidanou hodnotu. To zadlužení je vůči provozu, takže budou dohánět to co je teď potkalo. Jít do budoucnosti s takovým dluhem je hrozně nebezpečná věc," upozorňuje Martina Mata podnikatele.

Pět zásad, které doporučuje Martin Mata pro každého i v běžném režimu. "Když máš možnost a máš peníze, spoř si, prostě je odlož. Druhé pravidlo je 50, 30, 20. Těch 50 procent by měli být moje náklady, nájem, bydlení, jídlo a podobně. Těch třicet procent, pokud to jde, bych si nechal na ty své věci jako dovolenou a to co já chci. A těch dvacet, už neříkám deset, pokud to jde, si nechat na tu rezervu. Další zásada je, že bych měl být rezervu ve výše šestinásobnku svého příjmu. A nebo druhou stranou, abych dvacetinásobně pokryl své náklady, tzn. musím mít tak velkou rezervu abych mohl 12 měsíců splácet své úvěry. A také spořít správně," říká Martin Mata. Zároveň doporučuje, obrátit se na finanční poradce, kteří poradí, jak nakládat s financemi v domácnosti.

Přečteno: 769x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Finance, EkonomikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo