romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Mata: Drtivé ekonomické dopady na firmy a rodiny, šetřete své peníze

20.4.2020 20:29

Ředitel Inovačního centra Ústeckého Kraje Martin Mata, vystudoval obor Master of Business Administration na škole Institutu manažerské ekonomie. Jak vidí ekonomický vývoj po krizi, kterou způsobilo šíření nákazy COVID-19? Jaká má doporučení pro podnikatele ale i běžné domácnosti? To vše v rozhovoru Richarda Samka pro ROMEA TV.

Pandemie a s ním spojená opatření ovlivní i makroekonomiku. "Je to průšvih na těch akciových trzích, což vlastně odpovídá ať už jsme na komoditním nebo akciovém trhů. Tak tam je ta volitelita jak to skáče nahoru a dolů, hrozně velká. Některé ty akcie se propadají na hodnotu jednoho amerického dolaru. Což je úplně neuvěřitelné," říká Martin Mata o dopadech COVID-19 na makroekonomiku.

“Současná krize se dá přirovnat k ekonomickým problémům v roce 1918, kdy vypukla chřipková epidemie. Rodiny by měly uvážlivě nakládat se svými financemi. Správně šetřit je na místě. Současný stav se může totiž na podzim může ještě prohloubit, a to může být ještě větší problém pro ekonomiku,” říká v rozhovoru pro ROMEA TV ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata.

Stát se snaží pomáhat a podporovat i podnikatele, kteří mají v tuto chvíli velké ztráty na zisku a nemají dostatek financí na provoz. Martin Mata hovoří o možností úvěru COVID, ale zároveň upozorňuje na rizika, která takové zadlužení má.

"Jediná možnost je dnes úvěr COVID, který je v tuto chvíli přečerpávání. Ale i když si ten úvěr dnes ti podnikatelé vezmou, tak jsou ve riziku. Znamená to, že už se dnes zadlužíte. A to zadlužení není vůči investicím, tzn. že tam nemáte žádnou přidanou hodnotu. To zadlužení je vůči provozu, takže budou dohánět to co je teď potkalo. Jít do budoucnosti s takovým dluhem je hrozně nebezpečná věc," upozorňuje Martina Mata podnikatele.

Pět zásad, které doporučuje Martin Mata pro každého i v běžném režimu. "Když máš možnost a máš peníze, spoř si, prostě je odlož. Druhé pravidlo je 50, 30, 20. Těch 50 procent by měli být moje náklady, nájem, bydlení, jídlo a podobně. Těch třicet procent, pokud to jde, bych si nechal na ty své věci jako dovolenou a to co já chci. A těch dvacet, už neříkám deset, pokud to jde, si nechat na tu rezervu. Další zásada je, že bych měl být rezervu ve výše šestinásobnku svého příjmu. A nebo druhou stranou, abych dvacetinásobně pokryl své náklady, tzn. musím mít tak velkou rezervu abych mohl 12 měsíců splácet své úvěry. A také spořít správně," říká Martin Mata. Zároveň doporučuje, obrátit se na finanční poradce, kteří poradí, jak nakládat s financemi v domácnosti.

Přečteno: 733x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Romové, Finance, EkonomikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo