romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miloš Zeman: Zásahy pořádkových sil vůči rasistickým provokacím by měly být daleko tvrdší

Praha, 4.1.2013 8:00, (ROMEA)
Miloš Zeman
Miloš Zeman

Server Romea.cz připravil pro své čtenáře k nadcházející první přímé volbě prezidenta ČR cyklus předvolebního otázek a odpovědí jednotlivých kandidátů na tento úřad. Všech kandidátů jsme se ptali mimo jiné na strategii řešení problematiky sociálního vyloučení, na jejich názory na integraci romské menšiny, respektive na způsob, kterým v tomto směru chtějí dosáhnout zlepšení. Zajímal nás také jejich přístup k pravicovým extremistům, problematice segregace žáků základních škol nebo případu vepřína na místě bývalého romského pracovního tábora. Odpovědi zveřejňujeme v pořadí v jakém nám je jednotliví kandidáti zaslali.

Nepřehlédněte:

Níže se dočtete, jak na naše otázky odpověděl bývalý premiér Miloš Zeman.

Máte nějak "programově" či "systémově" podchycené společenské menšiny nebo chápete všechny občany čistě individuálně?

Všechny občany chápu čistě individuálně. Všichni mají mít rovná práva i rovné povinnosti.

Jsou podle Vás práva romské menšiny v ČR naplňována dostatečně?

Já považuji za nejdůležitější to, aby romské děti, které často v rodinách mluví romsky, mohly překonat určitou bariéru zavedením nultého ročníku, v němž by byly seznamovány s češtinou.

Reagují politici na rasistické či xenofobní akce, například protiromské demonstrace extremistů, adekvátně a dostatečně? A reagují politici dostatečně rychle a adekvátně na dění, které není extremistické, ale souvisí s protesty proti Romům?

Řekl bych, že jádrem těchto protestů jsou neonacistické bojůvky, které by samozřejmě bylo vhodné zakázat, ale když jsem se jako premiér o takový zákaz pokusil, bylo mi řečeno, že lze zakázat pouze organizaci, která je úředně registrována, a tyto neonacistické bojůvky zpravidla nejsou. Proto bych viděl řešení v daleko tvrdších zásazích pořádkových sil vůči jakýmkoli rasistickým provokacím.

Je podle Vás důležité začít řešit sociální vyloučení stoupajícího počtu občanů ČR a chudobu s ním spjatou?

Rozděluji lidi do dvou skupin – na ty, kteří přijmou nabízenou práci a na ty, kteří nabízenou práci odmítnou. U těch, kteří si shánějí práci, jsem pro maximální podporu státu vytvářením nových pracovních míst, včetně veřejně prospěšných prací. U těch, kteří naopak nabízenou práci odmítají, nevidím důvod pro to, aby jim stát pomáhal.

Jaká by měla být celková strategie při nápravě sociálního vyloučení a jevů s ním spjatých?

Už jsem na tuto otázku částečně odpověděl. Česká ekonomika potřebuje daleko větší podíl investic ve výdajích státního rozpočtu, protože investice, kromě toho, že zanechávají stopu v dějinách, vytvářejí nová pracovní místa, a tak snižují nezaměstnanost. Řešit sociální vyloučení bez možnosti nabídnout lidem práci je podle mého názoru utopie.

Přes veškeré snahy dochází v českém školství stále k segregaci romských dětí ve vzdělávání. A to buď v praktických (zvláštních) školách či v běžných základních školách v segregovaných třídách.

Myslím si, že do zvláštních škol mají chodit pouze žáci, kteří nezvládnou učivo v běžných školách, a to se týká jak romských, tak neromských dětí. Upozornil jsem však již v předchozí odpovědi na handicap, který romské děti mají v otázce jazykové přípravy, a navrhl jsem jeho řešení formou nultého ročníku.

Navštěvoval byste pietní místa týkající se genocidy Romů za druhé světové války, ve výroční dny? (Máme na mysli dva bývalé tzv. cikánské tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu, odkud byli čeští Romové převezeni do Osvětimi.)

Navštěvoval bych všechna významná pietní místa, která by se týkala diskriminace jakékoli skupiny našich občanů, a to jak nacistickým, tak komunistickým režimem.

Vyslovoval byste se pro odstranění vepřína, který se nachází na území bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku?

Touto otázkou se zabývala již moje vláda a zjistila, že odstranění tohoto vepřína, jež provozuje soukromá firma a jež by vyžadovala kompenzaci nákladů, by stálo minimálně 400 milionů korun. Myslím si, že těchto 400 milionů korun by bylo možné využít daleko efektivnějším způsobem, a to například právě na podporu romských dětí.

Po vraždě súdánského studenta v roce 1997 jste na protirasistické demonstraci sliboval, že "zakážete skinheady". Jak se díváte na problém pravicového extremismu dnes? Jak konkrétně byste jako prezident proti němu vystupoval?

Přesně na tuto otázku jsem odpověděl v jedné z předchozích odpovědí, nicméně znovu opakuji, že když jsem s tímto návrhem přišel, bylo mi řečeno, že lze zakázat pouze organizaci, která je úředně registrována, což skinheadi nejsou. Za této situace bych byl pro to, aby policie proti jakýmkoli skinheadským akcím postupovala daleko razantněji a aby byla zvýšena trestní sazba za rasově motivované útoky.

Přečteno: 2728x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Prezident, Prezidentské volby, Prezidentská anketaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo