romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Mihaličková: Mladí Romové jsou ambicióznější než rodiče, mediální obraz Romů je stereotypní

29.4.2019 14:20
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)
Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)

"Mladí Romové jsou ambicióznější než rodiče," řekla Monika Mihaličková v rozhovoru pro Denik.cz. Bývalá poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pracuje nyní v organizaci ROMEA na programu podpory romských studentů.

Romové jsou ve srovnání s rodiči emancipovanější

Mladší stipendisté pocházejí většinou ze sociálně vyloučených lokalit a kromě finanční podpory 14 tisíc korun ročně dostávají v rámci pomoci například i hodiny doučování. Na oplátku mají povinnost absolvovat sto hodin dobrovolnické činnosti. "Studenty vedeme k tomu, že když něco dostávají, měli by i něco dávat. A vytváříme v nich přirozeným způsobem pocit sociální odpovědnosti i za ostatní," zdůraznila Mihaličková v rozhovoru pro Denik.cz.

V rozhovoru uvedla, že sdružováním romských studentů se zabývala už před dvaceti lety a vnímá, že počet vzdělaných Romů stoupá a to středoškolských i vysokoškolských "Počet vzdělaných Romů tedy stoupá a pro mě je to velmi pozitivní signál směrem k tomu, že tady vzniká romská střední třída. Samozřejmě je to snazší pro Romy, kteří nežijí ve vyloučených lokalitách, a pro romské děti, které nechodí do segregovaných škol. V Praze je běžné, že má rodina zaměstnání, k výběru více typů i druhů škol a podobně. Z loni poskytnutých šesti desítek středoškolských stipendií jsme jediné přiznali v Praze. Z toho je vidět, že vážné finanční problémy v metropoli většina Romů nemá," řekla Mihaličková.

Bývalá poslankyně také stále vidí velké problémy ve společnosti, které by se měli odstranit. "V Česku například stále existuje 77 segregovaných škol. Téměř každé osmé romské dítě se učí podle osnov pro školáky s lehkým mentálním postižením. Máme tu tedy stále velmi reálný problém, který se nedaří státu vyřešit," uvedla v rozhovoru Mihaličková.

Mihaličková si myslí, že mladí Romové jsou ve srovnání s rodiči ambicioznější. "Mladí si asi silněji uvědomují, čeho chtějí dosáhnout. Rodiče velké části našich stipendistů mají jen základní vzdělání, nebo dokonce jen zvláštní školu. I tito lidé si mnohdy v dospělosti uvědomili důležitost vzdělání pro úspěch v dnešní společnosti. A proto v něm podporují alespoň své děti. Motivace dětí podle mě primárně vždy vychází z rodiny. A myslím si, že představa o nedůležitosti vzdělání pro Romy je předsudek," vyjádřila se Mihaličková.

"Romové stále nemají dost lidí ve významných politických a společenských pozicích. Já jsem byla zatím poslední Romkou v parlamentu. Nicméně zájem o politiku se podle mě v komunitě zvedá. V posledních komunálních volbách kandidovalo asi pět stovek Romů a z asi patnácti se stali zastupitelé," vyjádřila se Mihaličková k aktivnímu zapojení Romů do politiky.

Mediální obraz Romů je stále stereotypní

Mihaličková upozorňuje, že mediální obraz Romů je stále stereotypní a odráží i běžný obraz Romů ve společnosti." Je úkolem novinářů, aby informovali i o pozitivní věcech, o tom co se daří, o lidech, kteří jsou úspěšní ve svých oborech. Můj bratr je například kardiochirurg, má sestřenice je manažerkou v hotelu Four Seasons. Těch úspěšných Romů je už velmi mnoho, akorát jsou stále mediálně nezajímaví," řekla Monika Mihaličková v rozhovoru pro denik.cz.

Monika Mihaličková žije v Praze, kde je dle jejich zkušeností odlišná situace oproti jiným regionům. "Nesetkávám se tu s tím, že by mě nepustili do nějakého klubu nebo mě odmítli obsloužit v restauraci. Až na výjimky se mi nestává, že by se ke mně někdo choval arogantně nebo vulgárně, protože jsem Romka. Což se Romům v jiných regionech stává," říká Monika Mihaličková.

A myslí si, že narůstá skupina lidí, kteří se o romské téma zajímají a chtějí ho víc pochopit.

"V rámci našeho stipendijního programu jsme otevřeli fundraisingovou kampaň, která byla asi vůbec první, kterou spustila nějaká proromská organizace. A většina lidí mě od toho odrazovala s tím, že na Romy prý nebude chtít nikdo přispět. Za dva a půl roku máme v databázi kolem 1200 dárců, kteří přispěli buď jednorázově, nebo přispívají pravidelně drobnějšími částkami. To je pro mě skvělý signál o tom, že tady je početná skupina lidí, kteří si přejí vybudování romské střední vrstvy. A zároveň si uvědomuje, že ti mladí lidé a studenti potřebují nějakou podporu. To je z mého pohledu skvělé," dodala v rozhovoru pro Denik.cz Monika Mihaličková.

Přečteno: 583x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, Most!, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo