romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Můžeme spolu: Argument, že něco nejde, neexistuje, říká David Tišer

16.1.2017 9:36
Autor: ROMEA
Autor: ROMEA

Ode dneška bude Romea.cz s týdenní frekvencí pravidelně přinášet rozhovory s lidmi, kteří dělají zajímavé věci, které zároveň pomáhají k tomu, aby se nám společně žilo dobře. Když jsme hledali název rubriky, oslovilo mě motto letošního Mezinárodního dne Romů „Můžeme spolu“. A tak jsme se s organizátory dohodli, že rubriku uvedeme stejným názvem.

David Tišer je pro mě člověk, kterého si hodně vážím za jeho průraznost a zároveň pokoru, dobré nápady a zároveň ochotu podělit se o ně. Je to člověk, který hledá nové cesty, a s velkým humorem a citem pro detail se nezastaví ani v momentech, kdy by to jiní dávno vzdali. Kromě toho, že je skvělý člověk, je také romista, aktivista, založil organizaci Ara Art, začal organizovat oslavy Mezinárodního dne Romů, kandidoval do Evropského parlamentu a dělá spoustu dalších věcí. Mně osobně otevřel dveře do romské komunity, za což jsem mu moc vděčná.

Co je podle Tebe potřeba dělat, aby se nám společně žilo dobře?

Je jasné, že současná situace není příznivá. A že změna nemůže nastat ze dne na den. Ale čemu věřím je, že se musíme setkávat, musíme spolu mluvit, musíme se kamarádit, musíme spolu pracovat, žít. Je hrozně obtížné zastat se někoho, koho vůbec neznáš. Koho jsi nikdy nepotkala, nebavila se s ním. Já nemůžu být nikdy rasista, protože znám hodně neromů. Takže nikdy nemůžu říct, že všichni Češi jsou takoví nebo makoví, protože si okamžitě představím Lízu, Veroniku, Lukáše, Petra a další. Je mnohem jednodušší pro ty, kteří neznají žádného Roma, říct, že Romové jsou takoví nebo makoví. A to je klíč ke změně. Nestačí žít vedle sebe, ale musíme žít společně. Je taky spousta témat, na která můžeme společně upozorňovat, a zároveň se týkají Romů i neromů.

Když říkáš, že je spousta věcí, na které je potřeba upozorňovat, napadají tě teď aktuálně nějaké?

Je jich hrozně moc, vzdělávání, bydlení, byznys s chudobou, kultura obecně, a další. Vlastně často se mi stává, že narazím na lidi, kteří by chtěli pomoct, jenom neví jak na to, kde začít, neznají lidi, příběhy, neví. Protože těch problémů je tolik, že ti lidi neví, kde je potřeba pomoc nejvíc.

Napadá Tě někdo takový?

V tuhle chvíli mě napadá např. Mezinárodní den Romů, který zrovna připravujeme. Letos chceme udělat romsko-české duety. Duet je v tom jedna věc a zároveň to bude značit postoj zpěváků. Ale to je to, co mě teď napadlo, protože se tím zabývám, protože MDR je v dubnu. Ale samozřejmě, je jich víc.

A oslovení zpěváci by do toho šli rádi, jen je to dřív nenapadlo?

To se uvidí, jestli budou rádi, ale musí se to zkoušet. Když si budeme pořád říkat, že to nejde, tak to opravdu nepůjde. Když budeme ale pozitivně naladění, tak se vždycky někdo najde.

A máš nějakou zkušenost, kdy se něco podobného už podařilo?

Jasně, to bylo v různých oblastech, například jsme oslovili Irenu Obermannovou, jestli by mohla udělat workshop pro romské spisovatele, a když jsem jí zavolal, tak ona jásala, protože říkala, že na tohle přesně čekala, jen nevěděla, jak na to. A teď s ní spouštíme roční spolupráci, kdy bude vytvářet s romskými ženami knihu. A důležitá je ještě jedna věc – na jednu stranu říkám, musíme spolupracovat s neromy, jinak to nejde, jsme menšina a my je potřebujeme, s nimi to půjde líp. Na druhou stranu ale - a to je velmi důležité - že ti gadžové, kteří pracují v téhle oblasti, nesmí zapomínat na to, že bez Romů to taky nejde, že nemůžou něco dělat bez nás, bez toho, aby měli v týmu Romy. A neznamená to, že Rom rovná se profesionál. Ale když budu vytrvalý a budu chtít Roma profesionála, tak ho najdu. A pak neexistuje argument, že to nejde. Protože pak když stejní lidé hledají ženu profesionálku, gaye profesionála, tak je najít umí, a nepřijde jim to diskriminační. Já si neumím představit, že bych obhajoval práva vozíčkářů a neměl v týmu vozíčkáře, jako chodící člověk, to prostě nelze.

Máš nějaké sny? Kdybys měl kouzelnou hůlku, co bys vyčaroval?

Moje motto je, že sním o společnosti, ve které se všichni můžeme realizovat. A pokud bych měl kouzelnou hůlku, tak by neexistovaay ghetta, segregované školy a ani rasismus a anticiganismus. A každý bychom se mohli realizovat podle svého. Kouzelnou hůlku nemám, je ale jedna věc, kterou můžu udělat i bez ní, a to je poděkovat. Protože se často neříkají ty pozitivní věci a člověk tíhne spíš k nadávání a kritizování. Proto děkuji všem těm, kteří se snaží o naplnění toho motta. Je skvělé, že každý z nás k tomu využívá jiné metody, každý se zaměřuje na trochu jiné téma. Myslím, že to je dobře a že různorodost je potřeba i v tom našem malém rybníčku. A to je to, co hodně děláme, my hodně spolupracujeme s dalšími lidmi, s dalšími neziskovkami. Jsme tak silnější, protože na to nejsme sami. A další lidé ti i dodávají energii.

Přečteno: 3683x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, David Tišer, Soužití, Romové, Domácí, Můžeme spoluHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo