romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Můžeme spolu: Jsem stoprocentní Rom a rád uvažuji samostatně, říká Vincent Holub

22.5.2017 10:54
Vincent Holub (Foto: Archiv autora)
Vincent Holub (Foto: Archiv autora)

Od ledna 2017 pravidelně přinášíme rozhovory se zajímavými lidmi, jejichž činnost pomáhá tomu, aby se nám společně dobře žilo. Když jsme hledali název rubriky, oslovilo mě motto letošního Mezinárodního dne Romů „Můžeme spolu“. S organizátory jsme se dohodli, že rubriku uvedeme pod stejným názvem.

V interview premiérově přibude otázka týkající se termínů, které ve veřejném prostoru často ztrácejí skutečný obsah, protože si pod nimi každý z nás představí něco jiného. Jsou to slova jako „Čech“, „Rom“, „gádžo“ a jejich obdoby, proti kterým se část respondentů během prvních několika měsíců rozhovorů v různé míře a hojnosti ohrazovala.

Rozhovor s Vincentem Holubem

Vincent Holub je jedním z aktivních členů skupiny Ara Art, čtyři roky spolupracoval s romským zpravodajstvím Hiri a jeho příběh se stal námětem pro zpracování dokumentu Roma Boys. V rámci romské komunity si musel prošlapat vlastní cestičku, o které pečlivě přemýšlí. Kromě všeho výše zmíněného je skvělý kadeřník.

Co je podle tebe potřeba dělat, aby se nám společně žilo dobře?

Myslím si, že je důležité se každé ráno probouzet s úsměvem a s dobrou náladou. Ten úsměv a dobrá nálada udělají ten den hezčí. I ostatní lidi tě pak vnímají jinak, když jsi pozitivní člověk.

Jak se ti to daří?

Já myslím, že jsem se s tím narodil a že se mi málokdy stane, že bych se probudil s depresí a špatnou náladou. Mně je vlastně každý den do zpěvu, i když se to nedá někdy poslouchat.

Jak souvisí dobrá nálada s tím „můžeme spolu“?

Rád bych to trochu rozvinul. Myslím, že na většinu lidí, se kterými jsem v kontaktu, působím svým přístupem pozitivně. A proto se mi daří vycházet s nimi dobře. A to je základ pro to, že můžeme spolu. S lidmi, se kterými jsem v kontaktu, se mi skoro nestává, že bych měl s někým špatnou zkušenost takříkajíc „na první dobrou“. A v mém případě to přitom znamená prakticky každý den s jinými lidmi. Jen zřídka se mi stane, že s někým nevyjdu už jen při běžné konverzaci. Snažím se nezahlcovat se věcmi, které dokáží ovlivnit mou náladu a vnímání života. A taky mám ve svém věku za sebou už nějakou praxi a mám vyzkoušeno, že to opravdu jde.

Stalo se ti naopak někdy, že by tenhle přístup nefungoval? Nebo že se ti s jeho pomocí podařilo nějakou situaci, která nevypadala dobře, změnit?

Nepříjemné situace určitě zažil každý z nás. Chvíle, kdy člověk hledá nejlepší cestu, aby to dopadlo dobře. Ne vždy to dopadlo dobře, protože je třeba zbytečné řešit to, co se řešit nedá. Ne každému lze vymluvit věci, které v sobě má hluboko zaryté a o nichž je pevně přesvědčen. Ale uvedu příklad. Mně se často stává, že se mě spousta zákazníků v práci ptá, jestli jsem Rom. Většina si myslí, že ne, a v té chvíli začíná „hra“. Strašně si užívám, když začnou mluvit předsudečně a stereotypně. Nechám je mluvit a nevyjadřuji se. Na konci jejich dlouhého monologu jim prozradím, že jsem Rom. Nakonec skončíme vždycky u toho, že nemá cenu řešit hloupé věci, které nemají význam. Které jsou zbytečné.

Co jim konkrétně říkáš?

Já vždycky říkám, že každý z nás vnímá jinak, a že já osobně nemám ve zvyku řídit se tím, čím se řídí mé okolí. Že jako dospělý inteligentní člověk uvažuji logicky a své okolí a tvrzení médií nevnímám jako záruku pravdivosti, ale že dbám na to, abych nad vším uvažoval a nepřebíral názory jiných.

A co ti na to říkají?

Je to individuální. Někdy to rozvedeme trochu víc a dostaneme se až do situací, kdy už je v určité chvíli i napjatá, ale myslím si, že i díky své empatické povaze dokážu tyhle momenty brzdit ve chvíli, kdy začnou být nepříjemné jak mně, tak druhé straně. Snažím se reagovat pohotově, vyjít z toho a vyvodit nějaký normální závěr. Ale přitom to téma nezavírat úplně.

Říkáš o sobě, že jsi Rom. Co to pro Tebe osobně znamená?

Když se mě někdo zeptá, jestli jsem Rom, hrdě odpovídám, že jsem stoprocentní Rom; není na mě nic jinačího, nejsem z jihu, odnikud, jsem stoprocentní Rom z Moravy a říkám to vždy tak, že člověk, který se mě táže, pochopí, že být Rom není nic, za co bych se styděl. Naopak je to tak, že jsem na to pyšný a nevnímám to jako problém.

Co to znamená konkrétně pro tebe? Co je to, na co jsi pyšný?

Je v tom jazyk, je v tom fyzično, jinakost, zážitek odlišností, kultura, se kterou někdy trochu zápasím…

A s čím zápasíš konkrétně?

Jsem v tomhle ohledu takový vyvrhel a spousta tradic mi úplně nesedí. Jestli se jednoho krásného dne podaří, abych se stal rodičem, budu se snažit vytvářet si vlastní tradice, které budu na děti přenášet a nedržet je v těch, ve kterých většina Romů žije a vyrůstá, protože s některými z nich sám nesouhlasím.

Příklad?

Pohřeb – klasické pohřbení v rakvi versus zpopelnění, vartování…..

Máš nějaké sny? Kdybys měl kouzelnou hůlku, co bys vyčaroval?

Kdybych měl kouzelnou hůlku, tak…bych ji asi nechtěl, protože kouzlo jako takové je něco umělého, není to přirozená věc.

A je něco přirozeného, co by bylo prima a není to?

Myslím si, že úplně nejsnazší je mít pokoru, vnímat svět takový, jaký je, a těžit z něj to nejlepší.

Přečteno: 2501x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Rozhovory, Romové, identita, ARA ARTHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo