romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Můžeme spolu: Mezinárodní den Romů je skvělá příležitost ukázat, co Romové umí, říká Richard Tesařík

3.4.2017 15:16
Richard Tesařík
Richard Tesařík

Od ledna 2017 pravidelně přinášíme rozhovory s lidmi, kteří dělají zajímavé věci, které zároveň pomáhají k tomu, aby se nám společně žilo dobře. Když jsme hledali název rubriky, tak mě oslovilo motto letošního Mezinárodního dne Romů „Můžeme spolu“. A tak jsme se s organizátory dohodli, že rubriku uvedeme pod stejným názvem.

Rozhovor s Richardem Tesaříkem

Richard Tesařík je muzikant, herec a zpěvák. Letos bude zpívat s Milanem Demeterem na galavečeru Mezinárodního dne Romů. Nikdy nebyl aktivistou, který by se o společné soužití nějak programově zasazoval, přesto mu připadá úplně normální dělat věci společně. I proto jsem se snažila vypátrat, jak se k takovému postoji propracoval a tady jsou jeho odpovědi.

Co je podle Vás potřeba dělat, aby se nám společně žilo dobře?

Co je potřeba udělat je těžká otázka, protože každý něco dělá, je to spontánní a všechno se nějak vyvíjí, na to nemám jednu odpověď. Letos budu vystupovat na MDR, protože mě muzika baví. Učím na škole pana Ščuky. Jako ředitel je pan Ščuka skvělý a nevidím důvod, proč bych si neměl jít zazpívat se skupinou Bengas, ti jsou senzační. Já to vždy posuzuji podle toho, jestli mě ten konkrétní člověk baví nebo nebaví, nemám to rozdělené na to, jestli jsou to tamti nebo oni. Možná tak by se to mělo v životě brát, prostě jednoduše. Brát každého konkrétního člověka podle toho, jaký je a nerozdělovat na tady ty a tamty. Já jsem měl možná štěstí, že jsem to poznal i z blízka, takže k tomuhle postoji mám přístup.

Co to znamená zblízka?

Znám mnoho romských hudebníků, hráli se mnou černoši, takže to beru komplexně a vím, že někteří jsou senzační a někteří zase parchanti a je to stejné jako ve většinové populaci. Tam taky znám plno parchantů, ale mám i plno kamarádů Čechů. A když je ten člověk senzační, tak je mi úplně jedno, odkud je, jestli z Marsu, Venuše nebo ze Země.

Jak jste k tomu názoru dostal? Znám spoustu lidí, kteří si to myslí jinak.

Nikdy jsem o tom upřímně řečeno nikdy nehloubal. A k tomu názoru jsem přišel díky poznávání konkrétních lidí.

Na co se na MDR těšíte?

Těším se, že si zazpívám s hudební skupinou Bengas. Doufám, že přijde hodně lidí.

Máte nějaké sny? Kdybyste měl kouzelnou hůlku, co byste vyčaroval?

Kouzelné hůlky radši ne, s těmi je vždycky problém. Vždycky přijde někdo, kdo přijde s kouzelnou hůlkou a snaží se něco vyčarovat. S nimi ale radši opatrně. Víte, kolik bylo lidí, kteří přišli s kouzelnou hůlkou, a pak z toho byla válka? Lidé jsou lidé, mají normálně žít a nechat žít.

Je ještě něco, co byste chtěl doplnit?

Vnímám, že už jsem starý, bude mi 72 let. Nahrál jsem teď s Honzou Fečem tři skvělé nahrávky... Chtěl bych říct, že je skvělé a potřebné, že Romové o sobě dávají vědět. Já už jsem se účastnil jednoho Mezinárodního dne Romů, kde jsem zpíval. Tehdy to bylo na Václavském náměstí a nevyšlo počasí, ale letos bude doufám počasí dobré a i kdyby ne, tak akce budou probíhat uvnitř. Mezinárodní den Romů je skvělá příležitost ukázat, co Romové umí a když se to dělá společně, je to nejlepší. 

Přečteno: 3148x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Můžeme spolu, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo