romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Můžeme spolu: Proti nenávisti bojuji hudbou, říká Jan Bendig

9.5.2017 10:13
Jan Bendig
Jan Bendig

Od ledna 2017 pravidelně přinášíme rozhovory se zajímavými osobnostmi, jejichž činnost pomáhá tomu, aby se nám společně dobře žilo. Když jsme hledali název rubriky, oslovilo mě motto letošního Mezinárodního dne Romů „Můžeme spolu“. A tak jsme se s organizátory dohodli, že rubriku uvedeme pod stejným názvem.

Rozhovor s Janem Bendigem

Už jako dítě zpíval ve sboru Boni pueri, nějakou dobu žil ve Velké Británii, kde vystupoval se skupinou Gipsy Brothers. V roce 2009 se umístil na čtvrtém místě soutěže Česko Slovenská Super Star. Nyní boduje jako sólový zpěvák a na kontě má pěknou řádku hitů. Momentálně vydává nový česko-romsky zpívaný singl "Láska nám zůstává" Kromě úspěchů je Jan Bendig zpěvákem, který se nad svou hudbou zamýšlí i z perspektivy toho, jaký dopad má na jeho posluchače.

Co je podle Vás potřeba dělat, aby se nám společně žilo dobře?

Nevím, jak to vidí ostatní, ale já všude ve svých písničkách říkám, nešiřte nenávist, šiřte lásku a tak se to snažím dostávat ven, nejen mezi svoje fanoušky, ale i mimo ně. To hovoří za všechno, asi se snažím se svou hudbou dělat to nejlepší.

Vzpomněl byste si na nějaké konkrétní situace, kdy tohle motto funguje?

No, určitě to někde funguje, ale bohužel jsem to ještě úplně extra neviděl. Tak třeba Facebook je tak rychlá věc, že nenávist se tam šíří hrozně rychle, až jsem z toho smutný. Na Facebooku pořád vidíte videa, kde se všichni pomalu pozabíjí, však víte, o čem mluvím.

A co v reálném světě?

Ani v reálu jsem moc nezažil, že by láska přebila nenávist. Samozřejmě ve své rodině, mezi přáteli, ale mluvím o celkové změně, ve světě. Ale na koncertech jsem to vlastně taky zažil. Tam chodí dost lidí, kteří třeba dřív neměli rádi Romy, přišli jen ze zvědavosti, co z toho mého koncertu budou mít a pak za mnou přišli a řekli, že změnili názor, že se jim líbí, že něco dělám pro svůj život a začali chodit na víc koncertů a tak.

A ten váš postoj? Má podle Vás cenu se snažit?

Já to mám tak, že jsem zažil v životě spoustu nepříjemných situací jak rasismus, tak jsem byl několikrát svědkem různé nenávisti někoho vůči někomu a já to nemám rád. Jako dítě jsem byl šikanovaný ve škole kvůli barvě pleti, v dospělosti měla moje sestra skoro tři čtvrtě roku problém najít si byt k pronájmu jen proto, že je Romka. Tak si říkám, proč se to takhle děje, vždyť jsme slušní, a já když chci do obchodu, tak taky netrvám na tom, aby mě obsluhovala nějaká romská prodavačka nebo aby mi poradil nějaký romský zaměstnanec, taky to nerozlišuju.

Máte s lidmi z majority naopak nějaké pozitivní zkušenosti?

Já jak říkám, já ze své zkušenosti jsem to zažil, a je to hrozně krásný pocit, já to zažívám hodně na koncertech, že tam opravdu přijdou jak bílí, tak i Romové, tak i skupina bílých, kteří vůbec neměli v lásce Romy. A neměli v lásce ani mě, protože věděli, že jsem Rom. Ale ukázali se tam náhodou, protože je to zajímalo, a díky muzice jsem jim promluvil do duše a nejen já, ale i kapela, která stála za mnou. A řeknou – hele, já jsem neměl rád Romy, ale díky tobě jsem si uvědomil, že jsme všichni lidi. Takže to udělalo takový hezký pocit na duši, že jsem se díky hudbě rozhodl, že pro to můžu něco dělat. A jinak já to mám půl na půl, já se bavím s Romy i neromy a je mi to jedno, já to nerozlišuju, pokud jsou to v pohodě lidi, bavím se s nimi na rovinu, pokud je s nimi sranda a jsou srdeční. Ono zase na druhou stranu za mnou přijde spousta Romů a řeknou, „ty se moc bavíš s gadžema“. A já jim řeknu, kdybys za nimi šel, tak bys je poznal, věděl bys, že jsou v pohodě. My máme v rodině taky gadže, tak já jsem nikdy nerozlišoval a tak jsem nikdy nechápal, že jiní to dělají – jako v tom obchodě, s tím podnájmem, a tak. Však to víte, jak všichni rádi rozlišují. Ne všichni, ale většina, většina.

Je ještě něco, co byste chtěl dodat?

Já jsem řekl svoje, já bojuju proti nenávisti hudbou. A i když se mi v tom pomaličku daří, že za mnou přijdou gadžové - já to taky nemám rád, to slovo - a pak mi podají ruku a řeknou, že změnili názor, tak je to hrozně dobrý pocit na duši, když mi řeknou, že před tím neměli cikány rádi, a když pak přijdou a řeknou, že díky vám změnili názor, tak to zahřeje u srdce.

Máte nějaké sny? Kdybyste měl kouzelnou hůlku, co byste vyčaroval?

Kdybych měl kouzelnou hůlku nebo bych mohl snít, tak bych nechtěl na světě války, to se mi nelíbí, války jsou hnusný.

Přečteno: 4857x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Kultura, Romové, Hudba, Nenávist, Rasismus, OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo