romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový člen "romské rady" Petr Čáp: Je třeba, aby Romové participovali na různých agendách na všech úrovních. Občanská část Rady musí vystupovat víceméně jednotně

16.10.2020 12:54
Petr Čáp
Petr Čáp

Jedním z nových členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny je i ředitel Národní sítě Místních akčních skupin České republiky Petr Čáp. Ten dříve pracoval v Agentuře pro sociální začleňování nebo byl členem spolku Aslido, jehož cílem je podpořit lidi bez domova v zapojování do řešení jejich obtížné situace. V "romské radě" se chce zaměřit na tři základní témata: zdraví, jeho dostupnost pro Romy, participace Romů v různých agendách na lokální, regionální a národní úrovni a evropské fondy. Vláda čtyři nové členy jmenovala 21. září 2020.

Co očekáváte od členství v "romské radě"? 

Neptejme se, co já očekávám od Rady, jako spíše, co Rada očekává ode mě. Bylo pro mě velkou ctí, když mi pár přátel z romských organizací zavolalo, že by mě rádi nominovali s ohledem na naši dosavadní spolupráci. Rád bych k činnosti Rady přispěl svoji zkušeností jak z práce pro státní správu, tak i zkušeností s fondy EU a regionálním rozvojem obecně. Tam vidím velký potenciál pro rozvoj v tématech romské emancipace, inkluze a kvality života. 

Na jakou oblast se chcete zaměřit?

Jako vystudovaný sociální pedagog mám nejblíže k tématům práce s dětmi, mládeží a rodinou. Tato témata jsou v Radě již velmi expertně pokrytá kolegy, takže bych se rád zaměřil na další témata, která mě osobně i profesně velmi zajímají.

Zmíním tři okruhy: prvním je otázka zdraví, jeho dostupnosti pro Romy, diskriminace v přístupu k péči a s tím spojená zdravotní situace ve vyloučených lokalitách. Zde je před námi spousta práce.

Druhým tématem, které je ale s tím prvním spojeno, je podpora procesů participace Romů v agendách, které se jich týkají, a to jak na lokální, tak i regionální a národní úrovni. Musíme systém naučit vést otevřený a opravdový dialog.

Posledním tématem jsou již zmíněné evropské fondy, kde bych v Radě rád přispěl propojováním možností ESI Fondů s naplňováním cílů Strategie romské integrace.

Jak hodnotíte dosavadní činnost rady, co by se mělo změnit?

Důležité bude, aby občanská část Rady vystupovala vůči partnerům z veřejné správy víceméně jednotně, jen tak dosáhneme úspěchů v podpoře realizace cílů Strategie romské integrace. A o to tu jde - papír totiž snese vše, důležité jsou ale výsledky. Oceňuji, že za přispění Rady vznikala nová Strategie romské integrace participativně, o tom jsem hovořil v předešlé otázce, nesmíme ale ustrnout a utopit se v dílčích neshodách o plánu cesty, když opravdový cíl naší snahy leží ještě hodně daleko. 

Přečteno: 861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vláda, Vláda České republikyHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo