romea - logo
23. ledna 2021 (sobota)
svátek má Zdeněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový člen "romské rady" Petr Čáp: Je třeba, aby Romové participovali na různých agendách na všech úrovních. Občanská část Rady musí vystupovat víceméně jednotně

16.10.2020 12:54
Petr Čáp
Petr Čáp

Jedním z nových členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny je i ředitel Národní sítě Místních akčních skupin České republiky Petr Čáp. Ten dříve pracoval v Agentuře pro sociální začleňování nebo byl členem spolku Aslido, jehož cílem je podpořit lidi bez domova v zapojování do řešení jejich obtížné situace. V "romské radě" se chce zaměřit na tři základní témata: zdraví, jeho dostupnost pro Romy, participace Romů v různých agendách na lokální, regionální a národní úrovni a evropské fondy. Vláda čtyři nové členy jmenovala 21. září 2020.

Co očekáváte od členství v "romské radě"? 

Neptejme se, co já očekávám od Rady, jako spíše, co Rada očekává ode mě. Bylo pro mě velkou ctí, když mi pár přátel z romských organizací zavolalo, že by mě rádi nominovali s ohledem na naši dosavadní spolupráci. Rád bych k činnosti Rady přispěl svoji zkušeností jak z práce pro státní správu, tak i zkušeností s fondy EU a regionálním rozvojem obecně. Tam vidím velký potenciál pro rozvoj v tématech romské emancipace, inkluze a kvality života. 

Na jakou oblast se chcete zaměřit?

Jako vystudovaný sociální pedagog mám nejblíže k tématům práce s dětmi, mládeží a rodinou. Tato témata jsou v Radě již velmi expertně pokrytá kolegy, takže bych se rád zaměřil na další témata, která mě osobně i profesně velmi zajímají.

Zmíním tři okruhy: prvním je otázka zdraví, jeho dostupnosti pro Romy, diskriminace v přístupu k péči a s tím spojená zdravotní situace ve vyloučených lokalitách. Zde je před námi spousta práce.

Druhým tématem, které je ale s tím prvním spojeno, je podpora procesů participace Romů v agendách, které se jich týkají, a to jak na lokální, tak i regionální a národní úrovni. Musíme systém naučit vést otevřený a opravdový dialog.

Posledním tématem jsou již zmíněné evropské fondy, kde bych v Radě rád přispěl propojováním možností ESI Fondů s naplňováním cílů Strategie romské integrace.

Jak hodnotíte dosavadní činnost rady, co by se mělo změnit?

Důležité bude, aby občanská část Rady vystupovala vůči partnerům z veřejné správy víceméně jednotně, jen tak dosáhneme úspěchů v podpoře realizace cílů Strategie romské integrace. A o to tu jde - papír totiž snese vše, důležité jsou ale výsledky. Oceňuji, že za přispění Rady vznikala nová Strategie romské integrace participativně, o tom jsem hovořil v předešlé otázce, nesmíme ale ustrnout a utopit se v dílčích neshodách o plánu cesty, když opravdový cíl naší snahy leží ještě hodně daleko. 

Přečteno: 917x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vláda, Vláda České republikyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo