romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Patrik Kotlár: Snažíme se odstraňovat pomyslnou zeď mezi Romy a majoritou

21.12.2016 16:29
Patrik Kotlár s dívkami z tanečního souboru spolku Romany art worskhop
Patrik Kotlár s dívkami z tanečního souboru spolku Romany art worskhop

"Snažíme se odstraňovat pomyslnou zeď mezi Romy a majoritou," říká v rozhovoru Patrik Kotlár, zakladatel a předseda spolku Romany art workshop, který nabízí dětem smysluplné volnočasové aktivity. Jaký byl důvod, proč se rozhodl věnovat mladým lidem a jak se mu to daří se ptala Veronika Kačová.

Co vás vedlo k založení spolku, který pomáhá dětem?
Přirozeně jsem reagoval na zájem samotných dětí a jejich rodičů o vznik zájmových kroužků. Začínali jsme při nízkoprahovém komunitním centru, které nám pomohlo v tom, abychom se měli kde sdružovat a provozovat zájmové kroužky. Děti měly talent, a proto jsme rozhodli rozšířit jejich skladbu, nyní máme pěvecké, hudební a divadelní. Snažíme se u dětí rozvíjet jejich přirozený talent a podporujeme naše dnes už studenty v osobnostním rozvoji.

Jaké jste měl zkušenosti?
Inspirovaly mě také mé zážitky z dětství, které jsem chtěl umožnit i našim studentům. Měl jsem možnost účastnit se romských festivalů, výletů a zájezdů, když jsem působil jako houslista a zpěvák v Romské cimbálovce Miroslava Kotlára z Liberce a v romském tanečním souboru Amare čhave. Je dobré znát a hlavně pořád připomínat naši kulturu, tradice a zvyky, a to nejen lidem z naší romské komunity. Spolek Romany art workshop má celostátní dosah, ale zejména působí na Tanvaldsku, v Tanvaldu má spolek také sídlo.

Jaké vzdělání mají členové spolku?
Základní, středoškolské a vysokoškolské. Zatím apelujeme na zdravý rozum, lidskost a praxi. Vzdělání budeme požadovat v případě, když to bude v podmínkách donátorů, a pokud zřídíme romskou základní uměleckou školu.

Jaké aktivity zájemcům nabízíte?
Nabízíme hru na kytaru, tanec, sborový zpěv, divadelní a sportovní kroužky. Náš spolek začínal coby taneční soubor, dnes se rozrostl o hudební a divadelní obor. Podporujeme ale také sportovně nadané děti ve fotbalovém kroužku nebo v bojovém umění. Děti k nám i dojíždějí z okolních obcí.

Co obnáší vaše práce ve spolku?
Mojí starostí je dohlížet na kvalitu průběhu kroužků a jejich pravidelnost, zajišťovat prostory, kde se kroužky odehrávají. Dojednávám s organizátory různých kulturních, vzdělávacích akcí účast našich dětí, věnuji se i pořádání různých kulturních workshopů a akcí Romany art workshopu. Spolupracujeme se základními školami, středními odbornými učilišti, pracovníky OSPOD a sociálním odborem, navazujeme spolupráci s neziskovými organizacemi, protože jedním z našich cílů je pomoci dětem získat vzdělání. Nedílnou součástí mé práce je také získávání financí, to znamená vyhledávání jejich zdrojů, komunikace s donory a sponzory, ale i s místní samosprávou a úřady.

Setkal jste se někdy ve vašem okolí s negativní zkušeností?
Mezilidské vztahy v mikroregionu Tanvaldsko jsou na velmi nízké úrovni. Jsou zde silně zakořeněné předsudky vůči romskému etniku a lidé z majoritní společnosti rádi podporují protiromské nálady a neštítí se tím veřejně chlubit, a to dokonce i na místních úřadech. Proto je zapotřebí zde působit a dohlížet na klid mezi majoritou a romskou menšinou.

Jak k němu přispívá váš spolek?
Rozhodli jsme se uspořádat Koncert Tolerance, od kterého očekáváme, že aspoň trochu minimalizuje nenávist vůči Romům. Postupně se budeme snažit o odstranění pomyslné zdi mezi majoritou a romskou menšinou.

Jaká bude jeho koncepce a hlavní myšlenka?
Proběhne 7. dubna příštího roku u příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů. Kromě tradiční směsice hudby, tance a zpěvu chceme do programu zahrnout videoprojekci, v níž představíme známé romské osobnosti, pro tento ročník z Libereckého kraje. Bude se klást důraz na myšlenku, že je zapotřebí se navzájem tolerovat a respektovat. Tímto koncertem chceme majoritní společnosti přiblížit romskou kulturu, ale ne jen tu. Přiblížíme rozdíly v obou kulturách, které si budou moci hosté a zúčastnění porovnat se svojí vlastní kulturou a tradicemi. Cítíme, že je nutno ukázat majoritě, že nejsou jen sociálně vyloučení nebo „nepřizpůsobiví“ Romové, že tu žije spousta těch, kteří vedou spořádaný život tak jako mnoho lidí z majoritní společnosti, a v některých případech jsou na tom dokonce i lépe. Zatím neprozradíme, kdo vystoupí,vše se dozvíte na našich facebookových stránkách. Program se dolaďuje. Ještě nemáme finální verzi programu.

Vánoce představují pro dost lidí období stresu, tlaku, shonu. Zůstávají pro vás vánoční svátky klidným obdobím, nebo se s něčím podobným utkáváte i vy?
Já jsem z rodiny zvyklý na to, že se na Vánoce všichni sejdeme a že se pěkně bavíme, zpíváme, tancujeme, popíjíme a samozřejmě jíme. Vánoce jsou pro mě jedním z několika důvodu setkat se s mými nejbližšími. Moje přání je, aby se dařilo našemu spolku a dosahovali jsme výborných výsledků. Abychom dokázali dětem a našim klientům dát to, co potřebují do života, a tím je podle nás lepší vzdělání, sílu a odvahu se životem poprat tak, aby to vyhovovalo všem. To je mé přání už několik let.


Romany art workshop, z. s., je kulturně vzdělávací institut, který pomáhá talentovaným dětem ke studiu a k jejím zájmům. Jeho zakladatelem a předsedou je Patrik Kotlár, který pochází z velmi početné hudebnické rodiny. Od dětství byl veden svým otcem ke hře na housle, poté absolvoval ZUŠ v Liberci. Jako malý kluk účinkoval jako zpěvák a primáš v cimbálové kapele svého strýce Miroslava Kotlára. Poté založil vlastní moderní skupinu Trio z Raspenavy, se kterou zpíval asi 5 let a spolupracoval například se seskupením Rom Mix Song z Jablonce nad Nisou. V současné době pracuje jako komunitní pracovník v sociálních službách a lektor volnočasových aktivit.

Přečteno: 2704x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

akce, Tanvald, Tanec, Zpěv, Sport, škola, Koncert, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo