romea - logo
25. září 2017 (pondělí)
svátek má Zlata
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Módní návrhář Pavel Berky vyhrál milion korun! Mám šanci postavit svou značku na nohy, říká

29.6.2017 21:20
Módní návrhář Pavel Berky, vítěz designerské reality show The Way (29. 6. 2017). (FOTO: Repro video https://spotmagazine.cz)
Módní návrhář Pavel Berky, vítěz designerské reality show The Way (29. 6. 2017). (FOTO: Repro video https://spotmagazine.cz)

Designerskou reality show The Way vyhrál romský návrhář Pavel Berky. Hlavní výhrou v soutěži, která běžela v minulých měsících každou sobotu na TV Óčko, je 1 000 0000 korun a možnost rozjet vlastní módní značku. Z téměř stovky přihlášek porota do reality show nakonec poslala 8 návrhářů, kteří o cenu soupeřili v 9 soutěžních epizodách. Zadáním pro mladé talenty bylo vytvořit dámskou, pánskou, případně unisex kolekci respektující principy udržitelné módy a inspirovanou tématem heritage, neboli "odkaz". Vítězná kolekce bude v prodeji na podzim 2017 v Designer Gallery Centra Chodov. Bezprostředně po vyhlášení výsledků přinášíme rozhovor s výhercem soutěže.

VIDEO

Proč si myslíš, že nechala porota vyhrát právě tebe?

To je těžká otázka. Myslím si, že moje cesta soutěží byla od začátku jasná v tom ohledu, co se snažím říct. Už na první prezentaci jsem představil celkem silný projekt, který jsem měl v plánu vytvořit, šel jsem si za ním, nikam jsem neodbíhal a držel se tématu, které jsem si vybral. Myslím si také, že zvolené téma možná nebylo zrovna líbivé. Dokonce mohlo možná na lidi působit i depresivně. Přesto mám pocit, že jsem z něj dokázal vytvořit ženskou a líbivou kolekci.

Pavel Berky

Módní designer ze Slovenska Pavel Berky už v roce 2012 zvítězil s kolekcí XY v prestižní módní soutěži TOP STYL DESIGNER 2012. Celkově se tehdy do soutěže přihlásilo 23 zájemců ze 4 zemí. Ještě v roce 2012 pak úspěšně prezentoval své modely na Dreft Fashion Week v Praze. V roce 2013 v rámci 9. ročníku prestižní módní show Shooting Fashion Stars byla kolekce Pavla Berkyho oceněna jako nejfotogeničtější. V roce 2014 pak Pavel představil svou tvorbu na Mercedes-Benz Prague Fashion Week. V roce 2016 se probojoval mezi čtveřici finalistů v americké módní soutěži Exalt Fashion Show. V listopadu minulého roku představil svou kolekci v Salt Lake City na finálovém večeru, kde následně i zvítězil. Pavel Berky ve své tvorbe čerpá i z bohatstvi romské kultury, za pomoci barev, střihu a precizního provedení jsou jeho kolekce originální a jedinečné. V letošním roce se s kolekcí podzim/zima účastnil Fashion Weeku v New York City. Pavel Berky žije a tvoří v Londýně.

Ty už ses několika podobných soutěží zúčastnil. V čem byla tahle jiná?

Byla úplně jiná, celý ten projekt byl jinak nastavený. Soutěžil jsem s větším počtem designerů najednou, a i výhra samotná byla zatím asi nejvyšší; ostatně i kvůli ní mě soutěž oslovila. V Česku ani na Slovensku zatím nebyla soutěž, která by dala designerovi šanci postavit svou značku konečně na nohy.

Bál ses někdy během soutěže, že nepostoupíš dál? Ve kterém momentě to případně bylo? V závěru soutěže na tobě bylo vidět, že ti spadl opravdu velký kámen ze srdce.

Každé kolo soutěže pro mě bylo opravdu hodně stresující, ale úplně nejtěžší pro mě asi byla první prezentace, kdy jsem soupeřil s Vladimírem Staňkem. Vladimíra znám a vím, že je výborný designer. Byla to první prezentace, na které jsme měli představit gró celého našeho projektu. Záleželo tedy na tom, jestli se porotě bude líbit téma – a to moje se líbilo! Tehdy mi tedy spadl ze srdce asi největší kámen, protože právě tématu jsem se trošku bál, přeci jenom u nás platí za trošku kontroverzní. Všechno ale dobře dopadlo. Osmička soupeřů byla velmi silná, šlo vesměs o velice kvalitní designery.

Přiblížil bys ještě trochu téma, které sis vybral? Neměl jsi pochybnosti, zda nebude příliš depresivní? Kolekce nakonec takto nepůsobí. Co tě vlastně motivovalo k volbě tématu?

Paradoxně mě nepřímo inspiroval Londýn, respektive kontrast mezi Prahou a Londýnem. Přestože se Praha tváří velmi metropolitně a mezikulturně, oproti Londýnu, kde teď žiju, je to obrovský rozdíl. Vidím to vždycky, když se přes léto nebo na konci roku vracím. Myslím si, že doba před sametovou revolucí nás hodně poznamenala, že je nějak v nás a že se z ní těžko dostáváme. To nemusí být nutně špatně, spíš jde o něco, co nás charakterizuje: to, jak přemýšlíme, jak žijeme, jak se oblékáme. Z výtvarného hlediska je pro mě ta doba velmi bohatá. Nešlo mi ale o to, aby modely vypadaly jako ze socialismu – mám vždy na paměti, aby kolekce, kterou tvořím, byla současná a moderní. A to se mi, myslím, podařilo.

Co pro tebe výhra jednoho milionu korun znamená z čistě praktického hlediska?

Vyhrál jsem sice milion, není to ale tak, že by mi teď přišla celá částka na účet. Částka je rozdělená do různých služeb. Část půjde na marketing mé nově vznikající značky, část na nákup materiálů, na vytvoření nové prodejní kolekce, která se objeví na pultech OC Chodov, a část na focení lookbooku. Já sám tedy peníze v hmotné formě neuvidím.

Kdybys to měl vyjádřit zjednodušeně, v jedné větě – co jsi tedy vlastně vyhrál?
Možnost rozjet svou vlastní značku.

Jak to bude vypadat přímo v obchodním centru, v prodejní galerii?

OC Chodov připravuje jedno nové velké křídlo obchodního domu, které se bude jmenovat Designer gallery. Chce v něm představit luxusní světové značky. Jeden z butiků bude patřit i česko-slovenské módní scéně. Své kolekce tam budou prezentovat čeští a slovenští designéři, já tam budu hostovat jako vůbec první. Budu tam mít svůj vlastní „pop-up“, tzn. na krátkou dobu připravený butik s vlastní značkou, kde představíme úplně novou, vznikající kolekci, která má být hotová během léta.

Žiješ už dva roky v Londýně. Změní se něco po výhře – vrátíš se tam, budeš pracovat na dálku, nebo se přestěhuješ?

Nad tím, jak skloubit Londýn s Prahou, jsme hodně přemýšleli. Určitě se do Prahy nechci vrátit natrvalo, v Londýně vidím více možností. Na Prahu jsem si nicméně musel vyhradit nějaký čas, takže se vracím na léto. Zůstanu, dokud nebude hotová kolekce, protože bude třeba na místě kontrolovat celý výrobní proces. Pak bych ale rád vycestoval zpátky.

Na přehlídce jsme viděli osm kusů. Ty tvoří kompletní kolekci, kterou si lidé mohou koupit, nebo se budou doplňovat ještě nové kusy?

Vlastně ani nebylo podmínkou, že se kolekce v podobě, v níž bude k vidění na finálovém večeru, musí takto prodávat. Už proběhla první schůzka s OC Chodov, kde byli z kolekce nadšení, všechno se jim líbilo. Velká část kolekce bude tedy tvořena tím, co už mám. Přibudou k ní ale nové kusy a doplňky a během doby prodeje možná i nějaké malé překvapení.

V jakém smyslu překvapení?

Přemýšlím, jestli nezapojit i nějaké pánské nebo dětské doplňky, ale momentálně jsem stále ve fázi, kdy musím nejdřív doladit samotnou kolekci. Takže se ještě uvidí.

Kdy vlastně můžeme vyrazit nakupovat? Kdy se to celé rozběhne?

V říjnu by se měla otevřít galerie a od té doby bude možnost si tam koupit i moje věci.

Chystá se nějaké slavnostní otevření, kterého se budeme moci zúčastnit?

Ano, chystá se grand opening. První den je pro uzavřenou společnost, ale hned druhý den se galerie otevře veřejnosti, a rovnou bude možné si modely zakoupit.

Přečteno: 24871x

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Pavel Berky, Soutěž, Kultura, Móda, Romové, Domácí, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Miker před vepřínem na místě bývalého romského tábora v Letech u Písku. (FOTO: © RomaTrial)

videoInspiruje mě energie, se kterou přistupuje k životu, říká režisér dokumentárního filmu Jožka o jeho hlavním hrdinovi

20.9.2017 14:52
Bývalý koncentrační tábor v Letech u Písku je jedním z mála míst na světě, která dosud nemají svůj důstojný památník. Jožka Miker, hlavní postava dokumentárního filmu JOŽKA berlínského režiséra Hamzeho Bytyciho, je romský aktivista dlouhodobě usilující o zbourání výkrmny prasat, která stojí v místě, kde zahynula v nelidských podmínkách část rodiny jeho ženy a většina původních českých Romů.
 celý článek

Patrik Kotlár (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Budoucí kriminalista Patrik Kotlár, který boří stereotypy uvnitř olašské komunity: Jdu si za svým cílem

21.9.2017 20:48
Patrik Kotlár boří stereotypy i uvnitř olašské komunity. Studuje třetím rokem Střední školu managementu a práva v Brně, obor Bezpečnostní právní činnost. Během čtvrtého setkání romských studentů středních a vysokých škol programu Baruvas, tedy „rosteme“, si s ním pro pořad O Roma Vakeren povídala Rena Horvátová o studiu a plánech do budoucna.
 celý článek

Miroslav Rác (FOTO: Randy Cold)

videoMiroslav Rác: Svou hudbou oslovuji národy, skládám klasickou klavírní hudbu 21. století

21.9.2017 11:51
O vynikající muzikanty nebyla mezi Romy nikdy nouze. Když se mezi nimi ale objeví hudebník - skladatel, je to téměř zázrak. Jedním takovým je i Miroslav Rác (23) ze slovenské Levice. Tento vynikající klavírista a absolvent hudební konzervatoře v Topoľčanech skládá vážnou hudbu a jeho tvorbu pohltilo téma holocaustu, které silně rezonuje i v jeho rodině.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo