romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podcast Včera, dnes a zítra s ředitelkou Muzea romské kultury Janou Horváthovou: Od příchodu Romů do Evropy až po současnost, ale i o rozdílech mezi slovem Rom a Cikán

29.10.2020 11:18

Hostem podcastu studenta historie na Masarykově univerzitě Jakuba Třetiny byla tentokrát ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, se kterou se bavil o historii Romů od odchodu z Indie až po současnost.

" Romové jsou velmi diskutovaní již po staletí a tímto podcastem jsem chtěl lidem ukázat jejich historii a také to, že to jaká je jejich momentální společenská situace není výsledkem pár let, ale dokonce staletí," napsal serveru Romea.cz Jakub Třetina, který si do svého podcastu s názvem Včera, dnes a zítra zve historiky, politology apod. a probírá s nimi témata, která jsou dnes aktuální.

"Snažíme se podívat zpět do historie a najít jejich počátek a ukázat tak, že spousta problémů a událostí dnešní doby nejsou výsledkem posledních dnů, týdnů ani měsíců, ale kolikrát desítek až stovek let nějakého vývoje," dodal Třetina.

Jana Horváthová v podcastu představuje Muzeum romské kultury, ale znova například vysvětluje i původ slova Cikán a rozdíl mezi slovem Rom a Cikán. "Romové název Cikán od začátku nepoužívali. Věděli, že je majorita takto pejorativně nazývá. To slovo mělo negativní konotaci, protože bylo od začátku spojováno s kacíři, heretiky, lidmi, kteří dělají ďábelské věci," vysvětluje v podcastu Horváthová, která dále poutavě vypráví o příchodu Romů do Evropy, o tom, jak se žilo Romům ve středověku nebo za první republiky.

Samozřejmě se dostane i na situaci Romů během druhé světové války, tábory v Letech u Písku nebo v Hodoníně u Kunštátu nebo na hrdinství Romů během nacismu.

Závěrečná část je pak věnována situaci Romů v době vlády komunistické strany a po roce 1989.

Jakub Třetina
Přečteno: 963x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Muzeum, Muzeum romské kultury, Holocaust, Historické okénko, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo