romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podcast Včera, dnes a zítra s ředitelkou Muzea romské kultury Janou Horváthovou: Od příchodu Romů do Evropy až po současnost, ale i o rozdílech mezi slovem Rom a Cikán

29.10.2020 11:18

Hostem podcastu studenta historie na Masarykově univerzitě Jakuba Třetiny byla tentokrát ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, se kterou se bavil o historii Romů od odchodu z Indie až po současnost.

" Romové jsou velmi diskutovaní již po staletí a tímto podcastem jsem chtěl lidem ukázat jejich historii a také to, že to jaká je jejich momentální společenská situace není výsledkem pár let, ale dokonce staletí," napsal serveru Romea.cz Jakub Třetina, který si do svého podcastu s názvem Včera, dnes a zítra zve historiky, politology apod. a probírá s nimi témata, která jsou dnes aktuální.

"Snažíme se podívat zpět do historie a najít jejich počátek a ukázat tak, že spousta problémů a událostí dnešní doby nejsou výsledkem posledních dnů, týdnů ani měsíců, ale kolikrát desítek až stovek let nějakého vývoje," dodal Třetina.

Jana Horváthová v podcastu představuje Muzeum romské kultury, ale znova například vysvětluje i původ slova Cikán a rozdíl mezi slovem Rom a Cikán. "Romové název Cikán od začátku nepoužívali. Věděli, že je majorita takto pejorativně nazývá. To slovo mělo negativní konotaci, protože bylo od začátku spojováno s kacíři, heretiky, lidmi, kteří dělají ďábelské věci," vysvětluje v podcastu Horváthová, která dále poutavě vypráví o příchodu Romů do Evropy, o tom, jak se žilo Romům ve středověku nebo za první republiky.

Samozřejmě se dostane i na situaci Romů během druhé světové války, tábory v Letech u Písku nebo v Hodoníně u Kunštátu nebo na hrdinství Romů během nacismu.

Závěrečná část je pak věnována situaci Romů v době vlády komunistické strany a po roce 1989.

Jakub Třetina
Přečteno: 1072x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Muzeum, Muzeum romské kultury, Holocaust, Historické okénko, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo