romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podcast Včera, dnes a zítra s ředitelkou Muzea romské kultury Janou Horváthovou: Od příchodu Romů do Evropy až po současnost, ale i o rozdílech mezi slovem Rom a Cikán

29.10.2020 11:18

Hostem podcastu studenta historie na Masarykově univerzitě Jakuba Třetiny byla tentokrát ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, se kterou se bavil o historii Romů od odchodu z Indie až po současnost.

" Romové jsou velmi diskutovaní již po staletí a tímto podcastem jsem chtěl lidem ukázat jejich historii a také to, že to jaká je jejich momentální společenská situace není výsledkem pár let, ale dokonce staletí," napsal serveru Romea.cz Jakub Třetina, který si do svého podcastu s názvem Včera, dnes a zítra zve historiky, politology apod. a probírá s nimi témata, která jsou dnes aktuální.

"Snažíme se podívat zpět do historie a najít jejich počátek a ukázat tak, že spousta problémů a událostí dnešní doby nejsou výsledkem posledních dnů, týdnů ani měsíců, ale kolikrát desítek až stovek let nějakého vývoje," dodal Třetina.

Jana Horváthová v podcastu představuje Muzeum romské kultury, ale znova například vysvětluje i původ slova Cikán a rozdíl mezi slovem Rom a Cikán. "Romové název Cikán od začátku nepoužívali. Věděli, že je majorita takto pejorativně nazývá. To slovo mělo negativní konotaci, protože bylo od začátku spojováno s kacíři, heretiky, lidmi, kteří dělají ďábelské věci," vysvětluje v podcastu Horváthová, která dále poutavě vypráví o příchodu Romů do Evropy, o tom, jak se žilo Romům ve středověku nebo za první republiky.

Samozřejmě se dostane i na situaci Romů během druhé světové války, tábory v Letech u Písku nebo v Hodoníně u Kunštátu nebo na hrdinství Romů během nacismu.

Závěrečná část je pak věnována situaci Romů v době vlády komunistické strany a po roce 1989.

Jakub Třetina
Přečteno: 1179x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Muzeum, Muzeum romské kultury, Holocaust, Historické okénko, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo