romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policista Petr Torák: Z výsledku referenda o vystoupení Británie z EU jsem stále v šoku

24.6.2016 15:53
Petr Torák, 29. 10. 2015, krátce potom co obdržel z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra Řád britského impéria. (FOTO: Jiří Hošek)
Petr Torák, 29. 10. 2015, krátce potom co obdržel z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra Řád britského impéria. (FOTO: Jiří Hošek)

Petr Torák je policista, který je ve Velké Británii více než úspěšný. Za svou práci loni obdržel Řád britského impéria. Toto vysoké civilní vyznamenání mu královna Alžběta II. propůjčila především za komunitní práci. „Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z mála Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali. A dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta,“ řekl Torák serveru Romea.cz.

Kromě práce na běžných kriminálních případech Torák často pomáhá britským kolegům při komunikaci s romskou komunitou. „Nepřetržitá podpora a poradenství po telefonu. Lidem pomáhám, ať je to v bytové otázce, s autem, imigračními zákony a dalšími věcmi, takže je to opravdu servis od a až do z. Je to služba nejenom romské komunitě, ale je to služba české a slovenské komunitě jako takové,“ popsal Petr Torák svou činnost. Je také ředitelem sdružení Gypsy Roma Traveller Police Association (GRTPA), což je podpůrná síť pro policejní personál.

Torák emigroval s rodinou z České republiky v květnu 1999 po útoku neonacistů. Ve své vlasti navštěvoval soukromou právní akademii. Chtěl pokračovat dál a podal si přihlášku na dvě vysoké školy. Na jednu ho přijali a na druhé, což byla policejní škola, měl hotovou polovinu testů. Neonacisté poté zbili jeho matku a později i jeho samotného. V Anglii se přes zaměstnání ve fastfoodu a různé manuální práce propracoval k policii. Dnes pracuje jako policista v Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna.

Co říkáte výsledku referenda?

Musím přiznat, že jsem z toho výsledku stále v šoku. Do poslední chvíle jsem věřil, že se britská společnost rozhodne pro setrvání v EU. Já samozřejmě chápu některé důvody pro vystoupení a s některými důvody také souhlasím, ale z hlediska bezpečnosti a komunitní soudružnosti si myslím, že měla Velká Británie zůstat v EU.

Co to podle vás bude znamenat pro Romy, kteří zatím nemají britské občanství, či kteří žijí v Británii méně než pět let?

Brexit tu prožívají úplně všichni, ale asi nejvíce ti, kterých se to dotýká nejvíce - tedy lidi, kteří nejsou v Anglii jen kvůli lepšímu vzdělání, lepším pracovním příležitostem, ale hlavně kvůli pocitu bezpečí a rovnoprávnosti. Spousta Romů se nyní obává co se bude dít dál, zda-li budeme muset všichni odjet do našich rodných zemí a opustit vše, co jsme si tu za ty roky vybudovali.

Většina z nás, kteří jsou v Anglii více jak 10 let, se nemá kam vrátit. Nucenou migraci jsme si už jednou prožili a víme kolik stresu a potíží to přináší. Už více jak týden mi volá spousta lidí, kteří se obávali vyjet z Anglie, protože se (mylně) domnívali, že by se už nemohli po dovolené vrátit zpět do Anglie. Dnes ráno mi také volalo několik lidí, kteří se mě ptali, co bude dál. Spousta Romů se nyní rozhoduje mezi vycestováním do jiných zemí EU nebo zažádáním o britský pas.

Probíhala kampaň nějak nenávistně vůči Romům, Polákům, Čechům, Litevcům a dalším přistěhovalcům?

Nezaznamenal jsem žádné potyčky mezi Angličany a jinými komunitami, které by byly spojené s brexitem. Ani žádné nenavistné prvky mezi politiky či mezi lidmi v Peterboroughu.

Přečteno: 3938x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Romové, Migrace, Velká BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo