romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policista Petr Torák: Z výsledku referenda o vystoupení Británie z EU jsem stále v šoku

24.6.2016 15:53
Petr Torák, 29. 10. 2015, krátce potom co obdržel z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra Řád britského impéria. (FOTO: Jiří Hošek)
Petr Torák, 29. 10. 2015, krátce potom co obdržel z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra Řád britského impéria. (FOTO: Jiří Hošek)

Petr Torák je policista, který je ve Velké Británii více než úspěšný. Za svou práci loni obdržel Řád britského impéria. Toto vysoké civilní vyznamenání mu královna Alžběta II. propůjčila především za komunitní práci. „Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z mála Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali. A dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta,“ řekl Torák serveru Romea.cz.

Kromě práce na běžných kriminálních případech Torák často pomáhá britským kolegům při komunikaci s romskou komunitou. „Nepřetržitá podpora a poradenství po telefonu. Lidem pomáhám, ať je to v bytové otázce, s autem, imigračními zákony a dalšími věcmi, takže je to opravdu servis od a až do z. Je to služba nejenom romské komunitě, ale je to služba české a slovenské komunitě jako takové,“ popsal Petr Torák svou činnost. Je také ředitelem sdružení Gypsy Roma Traveller Police Association (GRTPA), což je podpůrná síť pro policejní personál.

Torák emigroval s rodinou z České republiky v květnu 1999 po útoku neonacistů. Ve své vlasti navštěvoval soukromou právní akademii. Chtěl pokračovat dál a podal si přihlášku na dvě vysoké školy. Na jednu ho přijali a na druhé, což byla policejní škola, měl hotovou polovinu testů. Neonacisté poté zbili jeho matku a později i jeho samotného. V Anglii se přes zaměstnání ve fastfoodu a různé manuální práce propracoval k policii. Dnes pracuje jako policista v Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna.

Co říkáte výsledku referenda?

Musím přiznat, že jsem z toho výsledku stále v šoku. Do poslední chvíle jsem věřil, že se britská společnost rozhodne pro setrvání v EU. Já samozřejmě chápu některé důvody pro vystoupení a s některými důvody také souhlasím, ale z hlediska bezpečnosti a komunitní soudružnosti si myslím, že měla Velká Británie zůstat v EU.

Co to podle vás bude znamenat pro Romy, kteří zatím nemají britské občanství, či kteří žijí v Británii méně než pět let?

Brexit tu prožívají úplně všichni, ale asi nejvíce ti, kterých se to dotýká nejvíce - tedy lidi, kteří nejsou v Anglii jen kvůli lepšímu vzdělání, lepším pracovním příležitostem, ale hlavně kvůli pocitu bezpečí a rovnoprávnosti. Spousta Romů se nyní obává co se bude dít dál, zda-li budeme muset všichni odjet do našich rodných zemí a opustit vše, co jsme si tu za ty roky vybudovali.

Většina z nás, kteří jsou v Anglii více jak 10 let, se nemá kam vrátit. Nucenou migraci jsme si už jednou prožili a víme kolik stresu a potíží to přináší. Už více jak týden mi volá spousta lidí, kteří se obávali vyjet z Anglie, protože se (mylně) domnívali, že by se už nemohli po dovolené vrátit zpět do Anglie. Dnes ráno mi také volalo několik lidí, kteří se mě ptali, co bude dál. Spousta Romů se nyní rozhoduje mezi vycestováním do jiných zemí EU nebo zažádáním o britský pas.

Probíhala kampaň nějak nenávistně vůči Romům, Polákům, Čechům, Litevcům a dalším přistěhovalcům?

Nezaznamenal jsem žádné potyčky mezi Angličany a jinými komunitami, které by byly spojené s brexitem. Ani žádné nenavistné prvky mezi politiky či mezi lidmi v Peterboroughu.

Přečteno: 4006x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Romové, Migrace, Velká BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo