romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policista Petr Torák: Z výsledku referenda o vystoupení Británie z EU jsem stále v šoku

24.6.2016 15:53
Petr Torák, 29. 10. 2015, krátce potom co obdržel z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra Řád britského impéria. (FOTO: Jiří Hošek)
Petr Torák, 29. 10. 2015, krátce potom co obdržel z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra Řád britského impéria. (FOTO: Jiří Hošek)

Petr Torák je policista, který je ve Velké Británii více než úspěšný. Za svou práci loni obdržel Řád britského impéria. Toto vysoké civilní vyznamenání mu královna Alžběta II. propůjčila především za komunitní práci. „Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z mála Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali. A dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta,“ řekl Torák serveru Romea.cz.

Kromě práce na běžných kriminálních případech Torák často pomáhá britským kolegům při komunikaci s romskou komunitou. „Nepřetržitá podpora a poradenství po telefonu. Lidem pomáhám, ať je to v bytové otázce, s autem, imigračními zákony a dalšími věcmi, takže je to opravdu servis od a až do z. Je to služba nejenom romské komunitě, ale je to služba české a slovenské komunitě jako takové,“ popsal Petr Torák svou činnost. Je také ředitelem sdružení Gypsy Roma Traveller Police Association (GRTPA), což je podpůrná síť pro policejní personál.

Torák emigroval s rodinou z České republiky v květnu 1999 po útoku neonacistů. Ve své vlasti navštěvoval soukromou právní akademii. Chtěl pokračovat dál a podal si přihlášku na dvě vysoké školy. Na jednu ho přijali a na druhé, což byla policejní škola, měl hotovou polovinu testů. Neonacisté poté zbili jeho matku a později i jeho samotného. V Anglii se přes zaměstnání ve fastfoodu a různé manuální práce propracoval k policii. Dnes pracuje jako policista v Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna.

Co říkáte výsledku referenda?

Musím přiznat, že jsem z toho výsledku stále v šoku. Do poslední chvíle jsem věřil, že se britská společnost rozhodne pro setrvání v EU. Já samozřejmě chápu některé důvody pro vystoupení a s některými důvody také souhlasím, ale z hlediska bezpečnosti a komunitní soudružnosti si myslím, že měla Velká Británie zůstat v EU.

Co to podle vás bude znamenat pro Romy, kteří zatím nemají britské občanství, či kteří žijí v Británii méně než pět let?

Brexit tu prožívají úplně všichni, ale asi nejvíce ti, kterých se to dotýká nejvíce - tedy lidi, kteří nejsou v Anglii jen kvůli lepšímu vzdělání, lepším pracovním příležitostem, ale hlavně kvůli pocitu bezpečí a rovnoprávnosti. Spousta Romů se nyní obává co se bude dít dál, zda-li budeme muset všichni odjet do našich rodných zemí a opustit vše, co jsme si tu za ty roky vybudovali.

Většina z nás, kteří jsou v Anglii více jak 10 let, se nemá kam vrátit. Nucenou migraci jsme si už jednou prožili a víme kolik stresu a potíží to přináší. Už více jak týden mi volá spousta lidí, kteří se obávali vyjet z Anglie, protože se (mylně) domnívali, že by se už nemohli po dovolené vrátit zpět do Anglie. Dnes ráno mi také volalo několik lidí, kteří se mě ptali, co bude dál. Spousta Romů se nyní rozhoduje mezi vycestováním do jiných zemí EU nebo zažádáním o britský pas.

Probíhala kampaň nějak nenávistně vůči Romům, Polákům, Čechům, Litevcům a dalším přistěhovalcům?

Nezaznamenal jsem žádné potyčky mezi Angličany a jinými komunitami, které by byly spojené s brexitem. Ani žádné nenavistné prvky mezi politiky či mezi lidmi v Peterboroughu.

Přečteno: 3925x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Romové, Migrace, Velká BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo