romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ida Kelarová: Chci povýšit romskou kulturu tam, kam patří. Vysoko!

14.12.2020 16:56

Otcem Idy Kelarové byl známý muzikant Koloman Bitto. Po dětství stráveném ve Vrbně pod Pradědem, Prešově a v Horních Salibách navštěvovala Lidovou školu umění v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně vystudovala hru na klavír a violoncello. Jako herečka a zpěvačka působila v letech 1975 – 1982 v brněnském Divadle Na provázku. Zlomovým se pro ni stal rok 1982, kdy se odstěhovala za prvním manželem do Walesu. V Dánsku, kam odešla v roce 1985, začala opět koncertovat a učit romské písně. Později působila v Dánsku, posléze opět ve Walesu. Do Česka se vrátila v roce 1995. V Bystrém na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Organizovala mezinárodní workshopy, multietnické projekty nebo romský festival Gypsy Celebration Hartmanice. V roce 1999 založila společně se svým nynějším partnerem Deziderem Duždou skupinu Romano Rat (Romská krev), s níž koncertuje po celém světě. Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominován na Českého lva.

V roce 2011 spoluzaložila již vzpomínaný dětský sbor Čhavorenge. „Nejdůležitější moment pro mě byl ten, že můj táta byl Rom a on se za to styděl. A některé naše děti se za to rovněž stydí, vlastně hodně Romů, díky té naší nemocné společnosti. Tak jsem si říkala, že povýším romskou kulturu tam, kam patří, to znamená hodně vysoko! Dneska už musím říci, že Čhavorenge jsou vzorem a těch vzorů je stále málo. Je nutné ukazovat naší společnosti, že i my, Romové, jsme jejím platným členem . A to myslím, že se nám podařilo. Dnes jsou Čhavorenge živým organizmem, který hodně dokázal,“ upřesňuje Ida Kelarová.

Jak zvládá ona i děti z Čhavorenge momentální situaci, jak spolu komunikují, co plánují? Doufají, že už brzy budou moci opět vystupovat? Jak vzpomíná na incident, při kterém děti z Čhavorenge během jejich soustředění na táboře ohrožoval agresivní střelec, který jim rasisticky nadával a střílel do vzduchu z plynové pistole? Z rozsudku je dodnes zklamaná, stejně jako z nečinnosti policie, která po ohlášení na místo střelby vůbec nepřijela a celý incident zlehčovala. Děti ze sboru tehdy u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2018 napsaly dopis policii a předsedovi vlády. Připomněly v něm  fakt, že se jim policie na jejich žádost ani neomluvila.

Přečteno: 937x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská hrdost, romská kultura, Romské děti , Romské občanské sdružení, Romské osady, romští žáci, Hudba, ZpěvHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo