romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ida Kelarová: Chci povýšit romskou kulturu tam, kam patří. Vysoko!

14.12.2020 16:56

Otcem Idy Kelarové byl známý muzikant Koloman Bitto. Po dětství stráveném ve Vrbně pod Pradědem, Prešově a v Horních Salibách navštěvovala Lidovou školu umění v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně vystudovala hru na klavír a violoncello. Jako herečka a zpěvačka působila v letech 1975 – 1982 v brněnském Divadle Na provázku. Zlomovým se pro ni stal rok 1982, kdy se odstěhovala za prvním manželem do Walesu. V Dánsku, kam odešla v roce 1985, začala opět koncertovat a učit romské písně. Později působila v Dánsku, posléze opět ve Walesu. Do Česka se vrátila v roce 1995. V Bystrém na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Organizovala mezinárodní workshopy, multietnické projekty nebo romský festival Gypsy Celebration Hartmanice. V roce 1999 založila společně se svým nynějším partnerem Deziderem Duždou skupinu Romano Rat (Romská krev), s níž koncertuje po celém světě. Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominován na Českého lva.

V roce 2011 spoluzaložila již vzpomínaný dětský sbor Čhavorenge. „Nejdůležitější moment pro mě byl ten, že můj táta byl Rom a on se za to styděl. A některé naše děti se za to rovněž stydí, vlastně hodně Romů, díky té naší nemocné společnosti. Tak jsem si říkala, že povýším romskou kulturu tam, kam patří, to znamená hodně vysoko! Dneska už musím říci, že Čhavorenge jsou vzorem a těch vzorů je stále málo. Je nutné ukazovat naší společnosti, že i my, Romové, jsme jejím platným členem . A to myslím, že se nám podařilo. Dnes jsou Čhavorenge živým organizmem, který hodně dokázal,“ upřesňuje Ida Kelarová.

Jak zvládá ona i děti z Čhavorenge momentální situaci, jak spolu komunikují, co plánují? Doufají, že už brzy budou moci opět vystupovat? Jak vzpomíná na incident, při kterém děti z Čhavorenge během jejich soustředění na táboře ohrožoval agresivní střelec, který jim rasisticky nadával a střílel do vzduchu z plynové pistole? Z rozsudku je dodnes zklamaná, stejně jako z nečinnosti policie, která po ohlášení na místo střelby vůbec nepřijela a celý incident zlehčovala. Děti ze sboru tehdy u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2018 napsaly dopis policii a předsedovi vlády. Připomněly v něm  fakt, že se jim policie na jejich žádost ani neomluvila.

Přečteno: 731x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romská hrdost, romská kultura, Romské děti , Romské občanské sdružení, Romské osady, romští žáci, Hudba, ZpěvHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo