romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROZHOVOR: „Děda byl hrdina,“ říká vnuk slavného partyzána Zdeněk Serinek

2.8.2021 16:20

V dalším rozhovoru vám představíme Zdeňka Serinka, vnuka Josefa Serinka, který byl za 2. sv. války spolu s rodinou vězněn v koncentračním táboře Lety. Serinkovi se však z tábora podařilo uniknout a následně se stal členem protinacistického odboje a velitelem oddílu Čapajev.

In memoriam letos získal v Plzni ocenění za přínos demokracii a svobodě. To za něj přebíral jeho vnuk Zdeněk Serinek. A právě s ním Jarmila Balážová na slavného partyzána Josefa Serinka vzpomínala.

„Byl jsem překvapený, když mě z Plzně oslovili, zda bych převzal za dědečka cenu. Účast jsem samozřejmě přislíbil, protože si myslím, že je to moje rodinná i občanská povinnost, vzhledem k tomu, co se postupně dozvídám o dědečkově činnosti za druhé sv. války. Jak a co prožíval a jaký měl těžký život,“ říká v rozhovoru pro ROMEA TV Zdeněk Serinek.

V rozhovoru se ho moderátorka ptala, jak by se zachoval, kdyby byl v situaci dědečka. „O tom jsem dlouho přemýšlel. Kdyby dnes nastalo něco podobného, snažil bych se chránit svou rodinu. Nevím, jestli bych v sobě našel sílu být aktivní jako dědeček. Možná by mě k tomu doba nebo situace donutila. Říká se, že zoufalá doba - zoufalí lidé dělají zoufalé věci,“ řekl v rozhovoru pro ROMEA TV Zdeněk Serinek.

Na památku Josefa Serinka byl v roce 2017 nedaleko jeho prvního útočiště ve Spělkově zasazen strom, semenáček Svatováclavského dubu. Ten však z místa spolu s památným kamenem po necelých dvou letech zmizel. Tento rok byla na počest Josefa Serinka ve Svitavách odhalena pamětní deska a informační tabule v domě, kde strávil část života a kde provozoval pohostinství.

Před 77 lety zavraždili v noci z 2. na 3. srpna v Osvětimi 4200 Romů. Rozhovor se Zdeňkem Serinkem ROMEA TV přinesla speciálně ke Dni romského holocaustu, který každoročně připadá na 2. srpna.

POSLOUCHEJTE AUDIO VERZI NA iTUNES

th, LC, jab
Přečteno: 2738x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Osobnosti, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo