romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PREMIÉRA: "Rom leckdy pracuje dvakrát lépe než bílý," říká majitel úklidové firmy Martin Fajner

31.1.2022 13:25

Podniká s činností, kterou většina lidí nemá ráda. Uklízí. A uspěl. Mezi klienty jeho firmy patří Metrostav, Toyota nebo Czech Invest. Jak se žije podnikateli, který podniká v předsudky obestřeném Mostě a zaměstnává Romy?

„Každého u nás ve firmě znám, každý do ní přinášet svůj příběh. Třeba zrovna ti Romové. Oni žijí úplně v jiném světě, který si ti ostatní vůbec neumí představit. Když mi občas něco vypráví, tak já to neznám. Ale oni bohužel ano," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Martin Fajner. Jeho příběh je přitom celkem jednoduchý. S obchodním partnerem je nebavilo jednou měsíčně uklízet v panelových domech a tak založili firmu, která úklid nabízela jako službu.

Po spolupráci s bytovým družstvem Krušnohor se firma rozrostla a dnes má kolem sedmdesáti stabilních zaměstnanců a spolupracovníků, kteří pracují v několika městech po republice. Což sebou krom pozitiv přineslo i negativa. Po Mostě se objevily grafity s logem firmy, se kterými neměla firma nic společného a několik dalších hejtů přišlo na sociálních sítích. Mimo jiné proto, že firma zaměstnává Romy a to i na vedoucích pozicích, což firma dává najevo i na propagačních materiálech, kde se Romové objevují.

„Mě by bylo líto, když bych tam toho člověka nedal na ten propagační materiál. Protože já vidím, že ten člověk prostě pracuje. A leckdy ten Rom, když je začleněný, pracuje dvakrát líp než ten bílej, když to řeknu,“ říká v rozhovoru pro ROMEA TV majitel firmy Martin Fajner. Ten v rozhovoru také radí, jak si podobnou firmu založit a na čem založit podnikání v malém městě s vysokou nezaměstnaností. Se svou firmou se totiž dostal až do krajského finále ankety Vodafone Firma roku 2020.

Přečteno: 1430x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Předsudky, Most, Práce, podnikání, Video, Zaměstnanost, vyloučená lokalita, Rasismus, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo