romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Romská literatura prý není dostatečně zralá

23.8.2021 19:54

Tématem rozhovoru s další zajímavou osobností, které vám ROMEA TV pravidelně představuje, tentokrát bude romská literatura. O té si bude Patrik Banga povídat s editorkou nakladatelství KHER Karolínou Ryvolovou.

O romskou literaturu mainstreamová nakladatelství stále nemají příliš velký zájem. „Lidé z literárního provozu se domnívají, že k romské literatuře přistupují rovnostářsky. Říkají však, že ještě není dostatečně zralá a že romští autoři tak dobře (jako ti majoritní) psát neumí,“ říká Karolína Ryvolová v rozhovoru pro ROMEA TV.

Podle ní nelze na literaturu, která má tradici teprve od přelomu 60. a 70. let, používat stejná měřítka jako na tu většinovou se staletou historií. Krása literatury Romů podle ní spočívá v tom, že stále vychází z živé vypravěčské tradice. „Nyní je u nás zhruba čtyřicet romských autorů, z toho aktivních je asi polovina,“ uvádí Ryvolová.

KHER je jediné nakladatelství u nás, které se výhradně věnuje vydávání a propagaci romských autorů. Snaží se jim pomáhat už při vzniku jejich děl. Zároveň usiluje o to, aby tyto knihy, často v romsko-české jazykové verzi, byly dostupné v knihkupectvích, knihovnách, ve školách a dalších veřejných institucích. Aktuálně jsou publikace z produkce KHER k dostání v síti knihkupectví Kosmas v ČR a na Martinus.sk na Slovensku.

Kdo jsou současní romští autoři? Jaká je jejich tvorba a kde se s ní můžete setkat? Co nového se v romské literatuře připravuje? To se dozvíte v dnešním rozhovoru na ROMEA TV ve 20:00.

Přečteno: 1845x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Literatura, romská literatura, romští spisovatelé, KHERHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo