romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: „Vnímání a uznání romského holokaustu musí být na úrovni toho židovského,“ říká Tereza Štěpková

13.7.2021 15:20

Na konci června odvolala správní rada z funkce ředitelku Institutu Terezínské iniciativy (ITI) Terezu Štěpkovou. Důvodem byl konflikt, který vznikl v návaznosti na rozhodnutí správní rady o tom, že se při pietním čtení jmen zesnulých – Jom Ha-Šoa již nebudou číst jména romských obětí rasového pronásledování v době protektorátu. Ředitelka Tereza Štěpková s rozhodnutím nesouhlasila a na akci se jména romských obětí holokaustu četla.

„S bývalou správní radou jsme se více než rok snažili vedení ITI vysvětlit a přesvědčit, že je to nebezpečný krok. Zejména po 10 letech, kdy se čtení spojovalo a nebyl s ním žádný problém, zároveň by to mohlo dělat nedobrý obraz instituce, ale i veřejného mínění. Avšak novou radou to nebylo vyslyšeno,“ uvedla v rozhovoru pro ROMEA TV Tereza Štepková.

Tereza Štěpková pro server Romea.cz uvedla, že své odvolání považuje za neplatné a nekorektní a jednání správní rady vůči ní vnímá jako nedůstojné. S jejím odvoláním nesouhlasí ani pracovníci Institutu Terezínské iniciativy, kteří o tom vydali prohlášení. Na místo nového ředitele nastoupil právník Martin Thiel, který se v minulosti zabýval odškodněním válečných obětí.

Podívejte se na rozhovor s Terezou Štěpkovou již dnes ve 20:00.

AUDIO VERZE NA SPOTIFY

Přečteno: 1364x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Institut terezínské iniciativy, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo