romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Robert Tonelli k vládní krizi: Esové karty má nyní v rukávu hlava státu

4.5.2017 11:18
Robert Tonelli
Robert Tonelli

Měl by Andrej Babiš rezignovat? Zachoval se premiér vlády korektně a zodpovědně? Jakou roli v celé politické vládní krizi bude hrát Miloš Zeman? Na otázky související s aktuálním politickým vývojem odpověděl romský aktivista Robert Tonelli.

 Jak vnímáte politické rozhodnutí, které učinil premiér vlády ČR Bohuslav Sobotka, když oznámil demisi vlády.

Rozhodnutí, které učinil pan premiér, mě velmi překvapilo. Musím hned na začátku odmítnout jeho postoj k celé situaci a krok, který pravděpodobně dnes učiní, nepovažuji za šťastný. Tedy, že podá demisi celé vlády do  rukou prezidenta republiky. Je otázkou, jestli se jedná o politické rozhodnutí, nebo zda za celou situací nestojí vlivní jedinci. Situace, která nastala mezi premiérem a ministrem financí Andrejem Babišem pro mě není překvapující. Myslím si, že se jedná o dlouhodobé spory mezi oběma aktéry a nyní pohár trpělivosti přetekl. Myslím si, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš je velmi silnou politickou vlivnou osobou. O jeho střetu zájmu víme již 3, 5 roku a nyní se tvářit,  že  tyto informace všechno mění, je poněkud zvláštní. Od premiéra ČR bych si představoval jiné řešení, nikoliv tak náhlé a  radikální v okamžiku, kdy je před řádnými parlamentními volbami.

Neměl by podle vás rezignovat místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš?

Myslím si, že tato otázka je bezpředmětná.  Andrej Babiš jasně sdělil, že k rezignaci není důvod a pochybuji, že by tak učinil. Domnívám se, že onen krok měl učinit premiér vlády pan Sobotka a odvolat Andreje Babiše sám, nemusel dnes podávat demisi celé vlády. Jsem přesvědčený, že Andrej Babiš tuto politickou krizi překoná a v nadcházejících parlamentních volbách vyhraje volby a on bude ten, který bude  sestavovat  příští vládu.

 Nepřekvapuje vás postoj koaličních stran k celé situaci?

Nepřekvapuje. Myslím si, že celá situace se obrátí jako bumerang proti nynějšímu předsedovi vlády  panu Sobotkovi a kritikou nebudou šetřit ani lidé z jeho vlastních řad. Je velmi těžké specifikovat, do jaké míry rozhodnutí, které udělal premiér vlády, bylo zodpovědné vůči koaličním stranám, ministrům jeho vlády a samotným občanům. Nebo zda chtěl veřejně zapůsobit, a získat tak politické body. Důsledky pro některé politické strany v příštích volbách mohou být fatální. 

 Jaký postoj podle Vás zaujme prezident ČR Miloš Zeman?

 Abych byl upřímný, tak si nejsem úplně jistý. Ve hře je velmi mnoho variant, které se nabízí. Miloš Zeman je osoba, která je politicky velmi zkušená a není překvapením, že pro své blízké přátelé a politicky činné kamarády hrající na stejnou politickou notu udělá i nemožné. Tak jak tomu bylo v roce 2013, kdy sestavil úřednickou vládu pod názvem „ vláda odborníků“. Ve skutečnosti to však byla vláda Miloše Zemana. Do čela této vlády, která nezískala důvěru parlamentu, se postavil  Jiří Rusnok. Tedy předpokládat, jaké kroky učiní hlava státu, opravdu neumím. Není tajemstvím, že současná  hlava státu se bude opětovně ucházet o  úřad prezidenta republiky. Je vysoce pravděpodobné, že tyto  skutečnosti  ovlivní  rozhodování a další kroky Miloše Zemana v celé věci. Jisté ale je, že esové karty má nyní v rukávu hlava státu.

Barbora Hargašová, studentka politologie
Přečteno: 2239x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Prezident, Prezidentské volby, ANO, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, KrizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo