romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Robert Tonelli k vládní krizi: Esové karty má nyní v rukávu hlava státu

4.5.2017 11:18
Robert Tonelli
Robert Tonelli

Měl by Andrej Babiš rezignovat? Zachoval se premiér vlády korektně a zodpovědně? Jakou roli v celé politické vládní krizi bude hrát Miloš Zeman? Na otázky související s aktuálním politickým vývojem odpověděl romský aktivista Robert Tonelli.

 Jak vnímáte politické rozhodnutí, které učinil premiér vlády ČR Bohuslav Sobotka, když oznámil demisi vlády.

Rozhodnutí, které učinil pan premiér, mě velmi překvapilo. Musím hned na začátku odmítnout jeho postoj k celé situaci a krok, který pravděpodobně dnes učiní, nepovažuji za šťastný. Tedy, že podá demisi celé vlády do  rukou prezidenta republiky. Je otázkou, jestli se jedná o politické rozhodnutí, nebo zda za celou situací nestojí vlivní jedinci. Situace, která nastala mezi premiérem a ministrem financí Andrejem Babišem pro mě není překvapující. Myslím si, že se jedná o dlouhodobé spory mezi oběma aktéry a nyní pohár trpělivosti přetekl. Myslím si, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš je velmi silnou politickou vlivnou osobou. O jeho střetu zájmu víme již 3, 5 roku a nyní se tvářit,  že  tyto informace všechno mění, je poněkud zvláštní. Od premiéra ČR bych si představoval jiné řešení, nikoliv tak náhlé a  radikální v okamžiku, kdy je před řádnými parlamentními volbami.

Neměl by podle vás rezignovat místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš?

Myslím si, že tato otázka je bezpředmětná.  Andrej Babiš jasně sdělil, že k rezignaci není důvod a pochybuji, že by tak učinil. Domnívám se, že onen krok měl učinit premiér vlády pan Sobotka a odvolat Andreje Babiše sám, nemusel dnes podávat demisi celé vlády. Jsem přesvědčený, že Andrej Babiš tuto politickou krizi překoná a v nadcházejících parlamentních volbách vyhraje volby a on bude ten, který bude  sestavovat  příští vládu.

 Nepřekvapuje vás postoj koaličních stran k celé situaci?

Nepřekvapuje. Myslím si, že celá situace se obrátí jako bumerang proti nynějšímu předsedovi vlády  panu Sobotkovi a kritikou nebudou šetřit ani lidé z jeho vlastních řad. Je velmi těžké specifikovat, do jaké míry rozhodnutí, které udělal premiér vlády, bylo zodpovědné vůči koaličním stranám, ministrům jeho vlády a samotným občanům. Nebo zda chtěl veřejně zapůsobit, a získat tak politické body. Důsledky pro některé politické strany v příštích volbách mohou být fatální. 

 Jaký postoj podle Vás zaujme prezident ČR Miloš Zeman?

 Abych byl upřímný, tak si nejsem úplně jistý. Ve hře je velmi mnoho variant, které se nabízí. Miloš Zeman je osoba, která je politicky velmi zkušená a není překvapením, že pro své blízké přátelé a politicky činné kamarády hrající na stejnou politickou notu udělá i nemožné. Tak jak tomu bylo v roce 2013, kdy sestavil úřednickou vládu pod názvem „ vláda odborníků“. Ve skutečnosti to však byla vláda Miloše Zemana. Do čela této vlády, která nezískala důvěru parlamentu, se postavil  Jiří Rusnok. Tedy předpokládat, jaké kroky učiní hlava státu, opravdu neumím. Není tajemstvím, že současná  hlava státu se bude opětovně ucházet o  úřad prezidenta republiky. Je vysoce pravděpodobné, že tyto  skutečnosti  ovlivní  rozhodování a další kroky Miloše Zemana v celé věci. Jisté ale je, že esové karty má nyní v rukávu hlava státu.

Barbora Hargašová, studentka politologie
Přečteno: 2225x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Prezident, Prezidentské volby, ANO, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, KrizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo