romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Robert Tonelli k vládní krizi: Esové karty má nyní v rukávu hlava státu

4.5.2017 11:18
Robert Tonelli
Robert Tonelli

Měl by Andrej Babiš rezignovat? Zachoval se premiér vlády korektně a zodpovědně? Jakou roli v celé politické vládní krizi bude hrát Miloš Zeman? Na otázky související s aktuálním politickým vývojem odpověděl romský aktivista Robert Tonelli.

 Jak vnímáte politické rozhodnutí, které učinil premiér vlády ČR Bohuslav Sobotka, když oznámil demisi vlády.

Rozhodnutí, které učinil pan premiér, mě velmi překvapilo. Musím hned na začátku odmítnout jeho postoj k celé situaci a krok, který pravděpodobně dnes učiní, nepovažuji za šťastný. Tedy, že podá demisi celé vlády do  rukou prezidenta republiky. Je otázkou, jestli se jedná o politické rozhodnutí, nebo zda za celou situací nestojí vlivní jedinci. Situace, která nastala mezi premiérem a ministrem financí Andrejem Babišem pro mě není překvapující. Myslím si, že se jedná o dlouhodobé spory mezi oběma aktéry a nyní pohár trpělivosti přetekl. Myslím si, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš je velmi silnou politickou vlivnou osobou. O jeho střetu zájmu víme již 3, 5 roku a nyní se tvářit,  že  tyto informace všechno mění, je poněkud zvláštní. Od premiéra ČR bych si představoval jiné řešení, nikoliv tak náhlé a  radikální v okamžiku, kdy je před řádnými parlamentními volbami.

Neměl by podle vás rezignovat místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš?

Myslím si, že tato otázka je bezpředmětná.  Andrej Babiš jasně sdělil, že k rezignaci není důvod a pochybuji, že by tak učinil. Domnívám se, že onen krok měl učinit premiér vlády pan Sobotka a odvolat Andreje Babiše sám, nemusel dnes podávat demisi celé vlády. Jsem přesvědčený, že Andrej Babiš tuto politickou krizi překoná a v nadcházejících parlamentních volbách vyhraje volby a on bude ten, který bude  sestavovat  příští vládu.

 Nepřekvapuje vás postoj koaličních stran k celé situaci?

Nepřekvapuje. Myslím si, že celá situace se obrátí jako bumerang proti nynějšímu předsedovi vlády  panu Sobotkovi a kritikou nebudou šetřit ani lidé z jeho vlastních řad. Je velmi těžké specifikovat, do jaké míry rozhodnutí, které udělal premiér vlády, bylo zodpovědné vůči koaličním stranám, ministrům jeho vlády a samotným občanům. Nebo zda chtěl veřejně zapůsobit, a získat tak politické body. Důsledky pro některé politické strany v příštích volbách mohou být fatální. 

 Jaký postoj podle Vás zaujme prezident ČR Miloš Zeman?

 Abych byl upřímný, tak si nejsem úplně jistý. Ve hře je velmi mnoho variant, které se nabízí. Miloš Zeman je osoba, která je politicky velmi zkušená a není překvapením, že pro své blízké přátelé a politicky činné kamarády hrající na stejnou politickou notu udělá i nemožné. Tak jak tomu bylo v roce 2013, kdy sestavil úřednickou vládu pod názvem „ vláda odborníků“. Ve skutečnosti to však byla vláda Miloše Zemana. Do čela této vlády, která nezískala důvěru parlamentu, se postavil  Jiří Rusnok. Tedy předpokládat, jaké kroky učiní hlava státu, opravdu neumím. Není tajemstvím, že současná  hlava státu se bude opětovně ucházet o  úřad prezidenta republiky. Je vysoce pravděpodobné, že tyto  skutečnosti  ovlivní  rozhodování a další kroky Miloše Zemana v celé věci. Jisté ale je, že esové karty má nyní v rukávu hlava státu.

Barbora Hargašová, studentka politologie
Přečteno: 2259x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Prezident, Prezidentské volby, ANO, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, KrizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo