romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Robin Stria, 7. místo, Zelení, Brno-střed: Největší problém je bydlení, chci být mostem mezi Romy a majoritou

20.9.2018 23:38
Robin Stria, kandidát v komunálních volbách 2018 za Stranu zelených v Brně (FOTO: Sabir Agalarov)
Robin Stria, kandidát v komunálních volbách 2018 za Stranu zelených v Brně (FOTO: Sabir Agalarov)

V letošních komunálních volbách, které proběhnou 5. a 6. října, kandiduje více jak sto šedesát romských kandidátů. Server Romea.cz postupně představuje několik z těch, kteří mají podle nás největší šanci uspět a jsou umístěni na předních pozicích kandidátek zaregistrovaných politických stran a hnutí. Jako dalšího představujeme Robina Striu, který kandiduje ve volebním obvodu Brno-střed, na sedmém místě kandidátky Strany zelených.

Kandidujete za Stranu zelených v Brně-střed. Jaké nejvýznamnější otázky nyní „vaši“ lokalitu zaměstnávají a jak je chcete programově řešit?

Obecně je asi nejvýznamnější problém gentrifikace (Pozn. redakce: bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v lokalitách dosud méně prosperujících). U nás je jejím důsledkem mj. vystěhovávání lidí, kteří v místě bydleli delší dobu. Tento jev se však zdaleka netýká jen romské či nízkopříjmové populace, nýbrž i zcela běžných občanů z dané lokality. Proces proměny celé lokality postupuje tak rychle, že není snadné jej ovlivnit. Jedná se především o výrazný tlak developerů, aby mohli stavět na místech, která si zvolili. Zároveň nám zcela chybí výzkum a data o tom, kam takto vystěhovaní lidé odcházejí. Takové zmapování situace by bylo přitom podle mého velice důležité.

ROBIN STRIA

  • 28 let, ORGANIZÁTOR KOMUNIT
  • 7. místo na kandidátce Strany zelených, Brno-střed

Robin Stria vyrůstal v náhradní rodinné péči. Vystudoval Evangelickou akademii a Vyšší odbornou školu sociálněprávní v Brně. Pracoval v organizaci IQ Roma Servis, nyní je zaměstnán v brněnském středisku Drom jako vedoucí komunitního centra. Ve volných chvílích se věnuje natáčení sitcomu či programové přípravě online romské televize.

Tématu bydlení se město Brno chopilo jako jedno z prvních v ČR i skrze průkopnické projekty Rapid Re-housing či Housing first. Máte pocit, že je třeba toto úsilí ještě posilovat?

Ano. Téma rovnějšího přístupu k bydlení pro výše zmíněné sociální skupiny a obecně téma dostupného bydlení je zcela zásadní. To, čeho se až dosud dosáhlo, zatím není dostatečnou odpovědí na samotné příčiny problému. Je potřeba si nalít čistého vína a připustit si, že tou skutečnou příčinou je stále diskriminace Romů v přístupu k bydlení. Té je třeba čelit a učit majoritu, že je třeba dostupné bydlení podporovat.

Zároveň s tím je třeba tlačit i na město, aby mělo k dispozici dostatek obecních bytů a bylo schopné na existenci diskriminace reagovat na úrovni státu. Význam hraje i to, aby při hlasování o konkrétních opatřeních seděl na místě právě i zástupce Romů, který může komisi přiblížit situaci „zevnitř“. Myslím, že taková přítomnost je záruka toho, že nebude docházet ke klasickému jednání „o nás bez nás“.

Říkáte, že jeden z úkolů vašeho případného působení by byl naučit majoritu jinému přístupu k ubytovávání Romů. Jak byste si to konkrétně představoval?

Myslím, že v tomto ohledu mohou dobře posloužit pozitivní příklady. Dokážu si představit typ projektu, v jehož rámci by si nějaký soukromý vlastník nemovitosti, který ji pronajme dejme tomu pro účely sociálního bydlení – což je nejpřirozenější cesta, jak nevytvářet ghetta -  jednak vydělal to, co potřebuje, jednak by na to byla navázána sociální služba s pracovníkem, který bude konkrétní rodinu podporovat v tom, aby předcházela případným problematickým situacím.

ROMŠTÍ KANDIDÁTI

Minimálně 159 kandidátů z řad Romů usiluje v letošních komunálních volbách o hlasy voličů a o křesla v zastupitelstev měst a obcí. Volby proběhnou v pátek 5. a sobotu 6. října 2018. Zpravodajský server Romea.cz se pokusil zmapovat romské kandidáty. Kde kandidují, kolik jich je a jakou šanci mají na úspěch?

Jakým způsobem byste takové majitele oslovoval a vytipovával?

Myslím si, že je třeba se opřít zejména o osobní kontakty a že je třeba umět majitele přesvědčit, proč by to pro ně mohlo být výhodné. Nabízí se tedy například možnost soukromého majitele nějak finančně zvýhodnit.

Čím můžete oproti ostatním kandidátům oslovit specificky Romy?

Myslím si, že představuji jakýsi most mezi majoritou a minoritou, a to i vzhledem k tomu, že jsem byl vychován právě v majoritním prostředí, srdcem jsem však jednoznačně Rom. Svým přístupem, který se snaží propojit obě skupiny, vytvářím pozitivní hodnoty. Případem by mohl být například sitcom, který točím, mé divadelní aktivity, díky nimž jsem propojil obyčejné Romy s profesionálními herci a režiséry a podobně. Pro Romy pak také můžu představovat jakýsi jejich hlas, protože mám stejný dosah na obě strany a mohu tak prosazovat témata, která jsou pro nás důležitá.

Mluvíte romsky?

Učím se, mám určitou slovní zásobu, ale vzhledem k tomu, že jsem nevyrostl v komunitě, nejedná se o mou mateřštinu. Upřímně řečeno to považuji za handicap, za který se trochu stydím a který plánuji v nejbližší době dohnat.

Co nabízíte naopak univerzálního, netýkajícího se pouze záležitostí spjatých s Romy?

Myslím, že tím, že jsem veskrze demokratického smýšlení a je pro mě důležité, kam spěje dnešní politika populismu, rasismu a zneužívání moci k dosažení vlastního prospěchu, mohu reprezentovat názory významné části společnosti. Nechci, abychom skončili v nové totalitě a aby nás ovládali lidé, kterým je naše blaho zcela ukradené. Celé společnosti tedy nabízím obhajobu demokratických principů.

Máte dojem, že se atmosféra společnosti proměnila do té míry, že se zvýšil i význam volebních hlasů? Jak hodnotíte některé z předvolebních kampaní tematizujících Romy?

Podle mě je dnes volit důležitější než kdy jindy. Pochopitelně se mi nelíbí například to, co se stalo v Dubí, podobné provokace jednoznačně odsuzuji. Dnešní doba je přehlcená informacemi a pro lidi je někdy těžké se v nich zorientovat. Vede to k tomu, že jsou ochotni uvěřit emotivně zabarveným, nepravdivým informacím. Toho se snažím ve své kampani vyvarovat.

Jste připravený na „podpásovky“ v politice?

Ano, svět politiky je plný podobných překvapení, pro mě je ale důležitá pravda a té se nikdy nevzdám. Dnešní doba je zkouška toho, zda dokážeme obhájit, respektive znovu vybojovat demokracii, kterou naši rodiče a prarodiče vybojovali před třiceti lety.

VIDEO

Přečteno: 2762x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Volby, Komunální, Komunální volby 2018, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo