romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Robin Stria, 7. místo, Zelení, Brno-střed: Největší problém je bydlení, chci být mostem mezi Romy a majoritou

20.9.2018 23:38
Robin Stria, kandidát v komunálních volbách 2018 za Stranu zelených v Brně (FOTO: Sabir Agalarov)
Robin Stria, kandidát v komunálních volbách 2018 za Stranu zelených v Brně (FOTO: Sabir Agalarov)

V letošních komunálních volbách, které proběhnou 5. a 6. října, kandiduje více jak sto šedesát romských kandidátů. Server Romea.cz postupně představuje několik z těch, kteří mají podle nás největší šanci uspět a jsou umístěni na předních pozicích kandidátek zaregistrovaných politických stran a hnutí. Jako dalšího představujeme Robina Striu, který kandiduje ve volebním obvodu Brno-střed, na sedmém místě kandidátky Strany zelených.

Kandidujete za Stranu zelených v Brně-střed. Jaké nejvýznamnější otázky nyní „vaši“ lokalitu zaměstnávají a jak je chcete programově řešit?

Obecně je asi nejvýznamnější problém gentrifikace (Pozn. redakce: bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v lokalitách dosud méně prosperujících). U nás je jejím důsledkem mj. vystěhovávání lidí, kteří v místě bydleli delší dobu. Tento jev se však zdaleka netýká jen romské či nízkopříjmové populace, nýbrž i zcela běžných občanů z dané lokality. Proces proměny celé lokality postupuje tak rychle, že není snadné jej ovlivnit. Jedná se především o výrazný tlak developerů, aby mohli stavět na místech, která si zvolili. Zároveň nám zcela chybí výzkum a data o tom, kam takto vystěhovaní lidé odcházejí. Takové zmapování situace by bylo přitom podle mého velice důležité.

ROBIN STRIA

  • 28 let, ORGANIZÁTOR KOMUNIT
  • 7. místo na kandidátce Strany zelených, Brno-střed

Robin Stria vyrůstal v náhradní rodinné péči. Vystudoval Evangelickou akademii a Vyšší odbornou školu sociálněprávní v Brně. Pracoval v organizaci IQ Roma Servis, nyní je zaměstnán v brněnském středisku Drom jako vedoucí komunitního centra. Ve volných chvílích se věnuje natáčení sitcomu či programové přípravě online romské televize.

Tématu bydlení se město Brno chopilo jako jedno z prvních v ČR i skrze průkopnické projekty Rapid Re-housing či Housing first. Máte pocit, že je třeba toto úsilí ještě posilovat?

Ano. Téma rovnějšího přístupu k bydlení pro výše zmíněné sociální skupiny a obecně téma dostupného bydlení je zcela zásadní. To, čeho se až dosud dosáhlo, zatím není dostatečnou odpovědí na samotné příčiny problému. Je potřeba si nalít čistého vína a připustit si, že tou skutečnou příčinou je stále diskriminace Romů v přístupu k bydlení. Té je třeba čelit a učit majoritu, že je třeba dostupné bydlení podporovat.

Zároveň s tím je třeba tlačit i na město, aby mělo k dispozici dostatek obecních bytů a bylo schopné na existenci diskriminace reagovat na úrovni státu. Význam hraje i to, aby při hlasování o konkrétních opatřeních seděl na místě právě i zástupce Romů, který může komisi přiblížit situaci „zevnitř“. Myslím, že taková přítomnost je záruka toho, že nebude docházet ke klasickému jednání „o nás bez nás“.

Říkáte, že jeden z úkolů vašeho případného působení by byl naučit majoritu jinému přístupu k ubytovávání Romů. Jak byste si to konkrétně představoval?

Myslím, že v tomto ohledu mohou dobře posloužit pozitivní příklady. Dokážu si představit typ projektu, v jehož rámci by si nějaký soukromý vlastník nemovitosti, který ji pronajme dejme tomu pro účely sociálního bydlení – což je nejpřirozenější cesta, jak nevytvářet ghetta -  jednak vydělal to, co potřebuje, jednak by na to byla navázána sociální služba s pracovníkem, který bude konkrétní rodinu podporovat v tom, aby předcházela případným problematickým situacím.

ROMŠTÍ KANDIDÁTI

Minimálně 159 kandidátů z řad Romů usiluje v letošních komunálních volbách o hlasy voličů a o křesla v zastupitelstev měst a obcí. Volby proběhnou v pátek 5. a sobotu 6. října 2018. Zpravodajský server Romea.cz se pokusil zmapovat romské kandidáty. Kde kandidují, kolik jich je a jakou šanci mají na úspěch?

Jakým způsobem byste takové majitele oslovoval a vytipovával?

Myslím si, že je třeba se opřít zejména o osobní kontakty a že je třeba umět majitele přesvědčit, proč by to pro ně mohlo být výhodné. Nabízí se tedy například možnost soukromého majitele nějak finančně zvýhodnit.

Čím můžete oproti ostatním kandidátům oslovit specificky Romy?

Myslím si, že představuji jakýsi most mezi majoritou a minoritou, a to i vzhledem k tomu, že jsem byl vychován právě v majoritním prostředí, srdcem jsem však jednoznačně Rom. Svým přístupem, který se snaží propojit obě skupiny, vytvářím pozitivní hodnoty. Případem by mohl být například sitcom, který točím, mé divadelní aktivity, díky nimž jsem propojil obyčejné Romy s profesionálními herci a režiséry a podobně. Pro Romy pak také můžu představovat jakýsi jejich hlas, protože mám stejný dosah na obě strany a mohu tak prosazovat témata, která jsou pro nás důležitá.

Mluvíte romsky?

Učím se, mám určitou slovní zásobu, ale vzhledem k tomu, že jsem nevyrostl v komunitě, nejedná se o mou mateřštinu. Upřímně řečeno to považuji za handicap, za který se trochu stydím a který plánuji v nejbližší době dohnat.

Co nabízíte naopak univerzálního, netýkajícího se pouze záležitostí spjatých s Romy?

Myslím, že tím, že jsem veskrze demokratického smýšlení a je pro mě důležité, kam spěje dnešní politika populismu, rasismu a zneužívání moci k dosažení vlastního prospěchu, mohu reprezentovat názory významné části společnosti. Nechci, abychom skončili v nové totalitě a aby nás ovládali lidé, kterým je naše blaho zcela ukradené. Celé společnosti tedy nabízím obhajobu demokratických principů.

Máte dojem, že se atmosféra společnosti proměnila do té míry, že se zvýšil i význam volebních hlasů? Jak hodnotíte některé z předvolebních kampaní tematizujících Romy?

Podle mě je dnes volit důležitější než kdy jindy. Pochopitelně se mi nelíbí například to, co se stalo v Dubí, podobné provokace jednoznačně odsuzuji. Dnešní doba je přehlcená informacemi a pro lidi je někdy těžké se v nich zorientovat. Vede to k tomu, že jsou ochotni uvěřit emotivně zabarveným, nepravdivým informacím. Toho se snažím ve své kampani vyvarovat.

Jste připravený na „podpásovky“ v politice?

Ano, svět politiky je plný podobných překvapení, pro mě je ale důležitá pravda a té se nikdy nevzdám. Dnešní doba je zkouška toho, zda dokážeme obhájit, respektive znovu vybojovat demokracii, kterou naši rodiče a prarodiče vybojovali před třiceti lety.

VIDEO

Přečteno: 2961x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Volby, Komunální, Komunální volby 2018, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo