Romka v první linii: Pavlína Balogová, sestřička na ortopedii FN Královské Vinohrady
Pavlína Bologová je zdravotní sestra ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Na oddělení ortopedie pracuje již osm let. S čím vším se zdravotní sestřička potýká v období koronaviru a jak se dostala k této profesi, popisuje v dalším rozhovoru s Richardem Samkem pro Romea TV.
Na oddělení ortopedie se běžný denní režim, až na zvýšená ochranná opatření, nezměnil. Nemocnice, ale musela odložit plánované operace, které se v tuto chvíli dle nařízení Vlády nesmí provádět.
"U nás je ten režim pořád stejný, nic se nezměnilo. Jen se museli odložit plánované operace, ty se teď provádět nesmí. Jsou tu jen neodkladné případy, které se musí řešit hned. To co se dá odložit, tak se prostě odkládá," říká sestřička z FN Královské Vinohrady Praha pro ROMEA TV.
Péče o paienty se nezměnila. Pacienti, kteří čekají na testy COVID - 19 a musí být hospitalizování, jsou oddělení a přistupuje se k nim v ochranými pomůckami.
"Je tam jen jiný přístup k podezřelým pacientům, ale péče se dostává všem stejná," sdělila pro ROMEA TV, Pavlína Balogová.
Návštěvy pacientů jsou zakázané. Dle paní Balogové se personál i rodina snaží pacienty o aktuální situaci informovat. I když se běžný denní provoz nezměnil, pacienti situaci vnímají.
"Rouška se nosí i při běžném provozu, ale lidé vědí co se děje, takže je to pro ně horší. Je pravdou to, že v normálním režimu, když jsme nevěděli, že něco takového existuje. Si člověk vzal rukavice, ale tu roušku si vzal málo kdy. Dnes už na pokoj, bez roušky, nevstoupíme," říká zdrvotní sestra Balogová.
I když se k práci zdravotní sestry Pavlína Balogová dostala jen náhodou, moc jí baví a naplňuje.
"Byla to náhoda, že jsem se stala sestřičkou. Před devíti lety jsem ztratila práci a ocitla se na Úřadu práce. To byla pro mě nejhorší doba. Pak mi jedná má známá řekla, že ve Vinohradské nemocnici shánějí lidi. Začínala jsem jako sanitář. Pak mi vedoucí staničních sester nabídla práci na ortopedii, musela jsem si dodělat školu a od té doby jsem na tomto oddělení. V té práci jsem se našla a moc mě to baví," vypráví Pavlína Balogová.
Protože Pavlína Balogová matkou dvou dcer, čelila rohodnutí jestli zůstat doma, nebo chodit do práce. Dle jejich slov se rozhodla racionálně. Je pro ni důležitá také vzájemná podpora kolegů.
"Pracuji ve dvanáctihodinových směnách. Náš tým na ortopedii je úžasný, navzájem se podporujeme. Mám dvě dcery, samozřejmě, že mám obavy z nákazy a bojím se, že ji můžu přinést i na ně. Rozhodnutí chodit nebo nechodit do práce bylo pro mne obrovské dilema. Převážila ale racionalita. Vysoká míra vlastní bezpečnosti a existenční jistota," přiznává v rozhovoru Pavlína Balogová.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Šéf Krušnohoru František Ryba se musí omluvit a bude platit! Mostecký soud dal za pravdu Theuserové v kauze hanlivých výroků
- Slovensko: Zástupci občanské společnosti zpochybňují údaje v Atlase romských komunit!
- Jarmila Balážová: Co odhaluje bouřlivá debata kolem seriálu Ďábelské Cikánky?
- Alica Sigmund Heráková pro Seznamzprávy.cz: Rasistů ubývá, ale situace Romů stále ještě není veselá
- Vojta Lavička v diskuzním pořadu ke Sčítání 2021: Proč se Romové nehlásí ke své národnosti
- Vojtěch Lavička: Ďábelské cikánky – pokleslý „humor“ páté cenové skupiny
- Romy tvrdě zasáhla pandemie onemocnění COVID-19. Vlády států jim musí pomoc, tvrdí OBSE a FRA
- Michal Miko: Vzdávám hold hrdinům romského národa, kteří v roce 1971 položili základy mezinárodního romského hnutí
- Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová se u příležitosti Mezinárodnímu dne Romů sešla s Romy z první linie boje proti pandemii onemocnění COVID-19
- Zeljko Jovanovic: Nová romská politika sebeurčení a jednoty
- VIDEO: Bohoslužba k Mezinárodnímu dni Romů 2021
- VYSÍLALI JSME: Rozhovor s novinářem Orhanem Galjusem o prvním romském kongresu v roce 1971