romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romka v první linii: Pavlína Balogová, sestřička na ortopedii FN Královské Vinohrady

14.4.2020 21:00

Pavlína Bologová je zdravotní sestra ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Na oddělení ortopedie pracuje již osm let. S čím vším se zdravotní sestřička potýká v období koronaviru a jak se dostala k této profesi, popisuje v dalším rozhovoru s Richardem Samkem pro Romea TV.

Na oddělení ortopedie se běžný denní režim, až na zvýšená ochranná opatření, nezměnil. Nemocnice, ale musela odložit plánované operace, které se v tuto chvíli dle nařízení Vlády nesmí provádět.

"U nás je ten režim pořád stejný, nic se nezměnilo. Jen se museli odložit plánované operace, ty se teď provádět nesmí. Jsou tu jen neodkladné případy, které se musí řešit hned. To co se dá odložit, tak se prostě odkládá," říká sestřička z FN Královské Vinohrady Praha pro ROMEA TV.

Péče o paienty se nezměnila. Pacienti, kteří čekají na testy COVID - 19 a musí být hospitalizování, jsou oddělení a přistupuje se k nim v ochranými pomůckami.

"Je tam jen jiný přístup k podezřelým pacientům, ale péče se dostává všem stejná," sdělila pro ROMEA TV, Pavlína Balogová.

Návštěvy pacientů jsou zakázané. Dle paní Balogové se personál i rodina snaží pacienty o aktuální situaci informovat. I když se běžný denní provoz nezměnil, pacienti situaci vnímají.

"Rouška se nosí i při běžném provozu, ale lidé vědí co se děje, takže je to pro ně horší. Je pravdou to, že v normálním režimu, když jsme nevěděli, že něco takového existuje. Si člověk vzal rukavice, ale tu roušku si vzal málo kdy. Dnes už na pokoj, bez roušky, nevstoupíme," říká zdrvotní sestra Balogová.

I když se k práci zdravotní sestry Pavlína Balogová dostala jen náhodou, moc jí baví a naplňuje.

"Byla to náhoda, že jsem se stala sestřičkou. Před devíti lety jsem ztratila práci a ocitla se na Úřadu práce. To byla pro mě nejhorší doba. Pak mi jedná má známá řekla, že ve Vinohradské nemocnici shánějí lidi. Začínala jsem jako sanitář. Pak mi vedoucí staničních sester nabídla práci na ortopedii, musela jsem si dodělat školu a od té doby jsem na tomto oddělení. V té práci jsem se našla a moc mě to baví," vypráví Pavlína Balogová.

Protože Pavlína Balogová matkou dvou dcer, čelila rohodnutí jestli zůstat doma, nebo chodit do práce. Dle jejich slov se rozhodla racionálně. Je pro ni důležitá také vzájemná podpora kolegů.

"Pracuji ve dvanáctihodinových směnách. Náš tým na ortopedii je úžasný, navzájem se podporujeme. Mám dvě dcery, samozřejmě, že mám obavy z nákazy a bojím se, že ji můžu přinést i na ně. Rozhodnutí chodit nebo nechodit do práce bylo pro mne obrovské dilema. Převážila ale racionalita. Vysoká míra vlastní bezpečnosti a existenční jistota," přiznává v rozhovoru Pavlína Balogová.

Přečteno: 2590x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Zdraví, Praha, Nemocnice, ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo