romea - logo
30. listopadu 2021 (úterý)
svátek má Ondřej

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rudolf Tippan, lídr kandidátky SNK za společné soužití ve Vintířově: Romové v obci volit chodí, náš program je pro všechny obyvatele

30.9.2018 19:44
Rudolf Tippan
Rudolf Tippan

V komunálních volbách, které letos proběhnou 5. a 6. října, se na kandidátkách politických stran a hnutí objevuje minimálně 170 romských kandidátů.  Jaká je jejich motivace zapojit se do politiky a s jakým programem se budou ucházet o hlasy voličů? Server Romea.cz představuje dalšího z kandidátů – Rudolfa Tippana z Vintířova, lídra kandidátky SNK za společné soužití.

Váš volební program je už na první pohled jiný než u většiny politických stran a hnutí.  Přestože se na kandidátce objevují Romové, program zaměřený pouze na Romy nemáte. Proč?

To je pravda. V našem programu cílíme nejen na Romy, ale třeba i na místní a seniory. Pro ně chceme například v obci zřídit službu senior taxi. Dopravní obslužnost v naší obci není dobře řešená a senioři na ni doplácejí. Staří lidé potřebují časté lékařské kontroly a pro ty, kteří nejsou už tolik mobilní, je to problém. Sice to není daleko, lékaře máme cca dva kilometry od Vintířova, ale pro seniora je to pořád kus cesty. Autobus k lékaři jezdí třikrát denně, ale nazpět už jen jednou. Je nám jasné, že se bude muset pro naše obyvatele zřídit do budoucna ordinace praktického lékaře přímo v naší obci, aby péče o zdraví byla na dosah ruky. A pokusíme se zajistit i jiné lékařské služby, jako je třeba stomatologie nebo plicní ambulance.

Ale doprava u nás potřebuje posílit ve všech směrech. Každodenně se s ní potýkají i školáci a studenti škol, kteří, aby se dostali na hodinu, nejprve musí do Chodova a pak vlakem do Varů nebo Sokolova. Vezměte si, že z Chodova do Vintířova se po 19. hodině už autobusem nedostanete. A například přímá linka do Karlových Varů není vůbec zavedená.  Jedním z bodů našeho programu je i koordinace spojů autobusových se spoji ČD. Uvědomujeme si, že kapacity dopravních podniků jsou omezené, stejně jako to je v celé ČR, ale nastal čas s tím něco udělat.

RUDOLF TIPPAN

  • 43 let, sociální pracovník
  • 1. místo na kandidátce SNK za společné soužití ve Vintířově

Jak by takové senior taxi fungovalo?

Tak jako všude i u nás fungují dvě taxi služby, ale ani jedna nefunguje jako služba seniorům. Přitom je to služba, která funguje bezmála v sedmdesáti městech a obcích v Česku. Třeba Plzeň už má senior taxi čtyři roky. Taxi služba by fungovala sedm dní v týdnu na objednání nebo zavolání seniora, který by potřeboval odvézt k lékaři nebo i na nákupy. Využívat by ho mohli obvykle lidé nad 65 nebo 70 let a dále hendikepovaní, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P. Stanovíme samozřejmě maximální počet jízd za měsíc. Senioři by platili pouze minimální částku, přemýšlíme o dvaceti třiceti korunách. Zbytek nákladů by byl dotován obcí nebo z projektů z EU. O zavedení nové dopravní služby by rozhodlo výběrové řízení.

Ve vašem programu cílíte i na mladé rodiny, zaznamenali jste v poslední dobou zvýšený zájem o bydlení?

Stejně tak jako se i jinde potýkají s problémy s bydlením, i u nás je nedostatek bytů pro mladé rodiny. Podmínky získání bytu bychom rádi usnadnili, chceme prosadit, aby obec udělovala byty občanům, kteří mají v obci trvalý pobyt v minimální délce 24 měsíců. Není možné, aby dostal byt někdo, kdo má trvalý pobyt v jiné obci nebo městě, vždy musí být upřednostněn místní.

Ale kromě zlepšení bydlení pro mladé rodiny se náš program dotýká sportovního odvětví. Cítíme potřebu podpořit tým malé kopané a vyhlásit nábor do místního fotbalového klubu. Ve Vintířově působí i romský tým, který si vše okolo fotbalu hradí z vlastních zdrojů, nečerpá žádné dotace, a těm bychom rádi v něčem pomohli. Chceme především motivovat další mladé lidi ke sportu, zmírnit tím poflákování se po ulicích.

V naší obci máme čtyři sportoviště, která nejsou dostatečně využívaná. A v případě našeho úspěchu ve volbách budeme usilovat i o vybudování koupaliště, doposud za koupáním dojíždíme do okolních měst a obcí.

Jak ve Vintířově funguje soužití majority s romskou komunitou?

Naše obec má něco kolem 1 100 obyvatel, z toho cca dvě stovky tvoří Romové. Ve Vintířově není nikdo, kdo by žil pod hranicí chudoby, neřešíme tady problémy, jako jsou bezdoplatkové zóny, které jsou zavedené jinde. Neřešíme ani byznys s chudobou, protože obec Vintířov není na mapě sociálně vyloučených lokalit. Nikdo tu proti Romům nepořádá demonstrace. Netvrdím, že se problémy nevyskytují, ale nejsou natolik velké, aby se jim věnovala přílišná pozornost. I to je důvod, proč nemáme v našem volebním programu zmínku o Romech.

A ani jsme se tak nechtěli vymezovat, nezáleží nám na barvě kůže, chceme fungovat pro všechny obyvatele obce bez rozdílu. Nás spíš než Romové trápí mládež, která není motivovaná a často se poflakuje po okolí, konzumuje alkohol na veřejnosti a psychotropní látky a objevuje se vandalismus. I kvůli tomu bychom rádi v naší obci zavedli asistenty prevence kriminality nebo obecní policisty, kteří tu chybí a kteří by mohli na pořádek v obci dohlížet.

Jste lídrem kandidátky SNK za společné soužití. S čím osobně jdete do letošních komunálních voleb?

V obci Vintířov žiju už přes čtyřicet let. Jako starousedlík bych se rád podílel na chodu obce a snažit se měnit věci k lepšímu. Vím, co naše obec potřebuje, aby se nám tu žilo ještě lépe než doposud. Zní to teď poněkud idealisticky, vím, ale v naší obci skutečně mezi majoritou a minoritou panují celkem dobré vztahy. Je to i tím, že naši tátové pracovali v bývalé panelárně a dodnes tam někteří Romové pracují. Rodiny se znají navzájem. Společně se mnou kandiduje i dalších deset Romů, kteří se tu narodili a mají stejné ideje a vize.

Jaká je vaše představa? Kolik míst v zastupitelstvu by bylo pro vás úspěchem?

Předpokládám, že bychom mohli dvě místa v zastupitelstvu získat a zároveň by to pro nás byl i úspěch. Obdobné volební programy jako máme my mají v naší obci i jiní kandidáti, ale naše strana sází hodně právě na dopravní službu pro seniory, dopravní bezpečnost, podporu sportu a také podporu místních podnikatelů nebo vybudování nového koupaliště, které tu lidem dlouhodobě chybí.

Jak moc máte Vintířově silnou volební účast u Romů?

Místní Romové, kteří zde žijí, chodí ke komunálním volbám pravidelně, protože cítí občanskou povinnost, chtějí něco změnit a hlavně respektují vlastní právo rozhodovat ve volbách, kdo bude stát v čele jejich obce. Pravda je ta, že během prezidentských voleb se tolik Romů u volebních uren neobjevilo, ale třeba starší Romové volili ve volbách do Poslanecké sněmovny Babiše, hledají pro sebe sociální jistoty a podle toho se řídí.

Všeobecně se dá říct, že komunální politika je zajímá víc už proto, že se na kandidátkách objevují Romové a rodinní příslušníci, které chtějí podpořit. Jsme přesvědčeni, že SNK za společné soužití podpoří právě Romové. I proto naše sdružení neplánuje žádnou velkou politickou kampaň v podobě meetingů, akcí na náměstí apod. Kampaň děláme pouze po sociální sítí. Pro někoho se to může zdát málo, ale my díky internetu oslovíme daleko víc lidí, respektive mladých lidi, kterým má náš program taky co nabídnout.

Jak u vás funguje zdravotní prevence? Z jiných regionů víme, že prevence je nejen u Romů podceňovaná, závažné nemoci se odhalí až v podstatě v posledních stádiích.

Ne, u nás tento problém není, lékař, který ordinuje v okresním městě, nám zasílá pozvánky k preventivním prohlídkám a lidé se tam nějak dostanou, většinou jsou odkázáni na pomoc druhých. Preventivní prohlídky mají nařízení každé tři roky i zaměstnanci Sokolovské uhelné společnosti. Ale co si pamatuji, lékař tu ordinoval, ale po jeho smrti se situace zkomplikovala a ani zdravotní pojišťovny si s tím nevědí rady. Jediná možnost je skutečně prosadit, aby tu vznikaly ordinace praktických lékařů, kteří předepíšou léky, vyplní doporučení na další vyšetření, protože i kvůli receptu musí staří lidé dojíždět. Ale i když zavedeme praktické ordinace přímo u nás, lidé budou muset stále dojíždět do okresního města za odborníky, a to by mohla zlepšit právě dopravní dostupnost.

Ve Vintířově, kde žije zhruba 20%  Romů, problémy s romskou komunitou, jak říkáte,  nejsou prakticky žádné, ale o kousek dál v Sokolově se už problémy vyskytují. Čím si to vysvětlujete?

Sokolovská radnice si nejvíce stěžuje, že do Nádražní ulice, kterou označuje jako ghetto, se stěhují Romové z Rotavy a Dasnic a dalších obcí z okolí. Jeden místní podnikatel skoupil 90 bytů, které výhradně pronajímá Romům, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Ty pronájmy jsou na Sokolov vysoké, za 1 plus 1 chce kolem sedmi tisíc. A Samozřejmě to celé nahrává obchodu s chudobou, protože smlouvy jsou na měsíc, a pokud romská rodina podnikateli nezaplatí, okamžitě je vystěhuje ven.

Pak samozřejmě nezaměstnanost, která se teď sice trošku snížila. Tři roky jsem v Sokolově pracoval jako sociální pracovník, takže vím, že jedna personální agentura udělala nábor a zaměstnala před dvěma lety romské kluky, kteří v místní továrně na elektrosoučástky drží. Město Sokolov se snaží bezdoplatkovou zónou přehrát svůj problém na menší obce ve svém okolí, i u nás už jsme zaznamenali několik nových romských rodin.

Přečteno: 2395x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komunální, Volby, Komunální volby 2018, Rozhovory, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo