romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Současná situace vyžaduje vymezit se proti rasismu, říká Lia Válková z Českobratrské církve evangelické

Praha, 16.9.2013 13:47, (ROMEA)
Synodní rada Českobratrské církve evangelické
Synodní rada Českobratrské církve evangelické

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vydala 3. září vyjádření k projevům rasismu v české společnosti. Plné znění rady je na serveru Romea.cz, mimo jiné se v něm píše:

"V poslední době jsme znepokojeni projevy otevřeného i skrytého rasismu v české společnosti. Skrytého rasismu v mnohých z nás využívají neonacistické bojůvky, které pochodují ulicemi a vykřikují rasistická hesla. V době hospodářské recese se celý problém ještě umocňuje a k neonacistům se přidávají další lidé. V těchto dnech se tak děje zvláště v místech, kde není zvládnutý problém soužití mezi většinou a romskou menšinou.

Víme, že není jednoduché soužití s lidmi vyloučenými z většinové společnosti, s lidmi, kteří nemají dlouhodobě práci, nepoznali pravidelnost v životě, kterým rodiče neumožnili vzdělání, kteří nemají peníze. K lepšímu soužití se nedospěje demonstracemi, které jsou zneužity představiteli neonacistických stran a skupin k šíření zlé a tupé ideologie. Takové způsoby odmítáme, protože ohrožují svobodu a důstojnost našich spoluobčanů a ve svém důsledku i nás samých. Jsou cizí našemu pojetí, které vychází z víry a z následování Ježíše Krista.

Považujeme za potřebné, aby veřejná správa, církve a neziskové organizace s menšinami trpělivě a plánovitě pracovaly.Připomínáme, že v této věci nejde jen o práci s romskou menšinou, ale také o práci s celou společností, o překonávání zažitých nechutí, nenávistí a názorů na menšiny. Důležitá je odpovědná a pravdivá výchova dětí a mládeže a zdůraznění role rodiny jako prostoru, v němž se učíme lásce a toleranci".

Položili jsme několik otázek členům Rady, za všechny odpovídá synodní kurátorka Českobratrské církve evangelické Lia Válková:

Proč jste se rozhodli zveřejnit vaše prohlášení?

Protože to současná situace ve společnosti vyžaduje.

Co od něho očekáváte?

Očekáváme, že se nad ním bude veřejnost zamýšlet a tím přispějeme k posunu správným směrem.

Co nebo kdo podle vás vyvolává současné protiromské pochody, demonstrace, ale i mlčení morálních a politických osobností k tomuto dění? Co by bylo v těchto souvislostech za jednání z jejich strany na místě?

Všechno se vším souvisí. Celková nespokojenost ve společnosti se odráží v jednání lidí – hledání viníka. Nesnášenlivost a zloba se pak obrací především proti těm, kdo jsou ve společnosti odlišní. Na místě je od problému neutíkat, netvářit se, že se nás netýká, ale hledat cesty k pochopení a možnosti lepšího soužití. O to se mohou snažit všichni.

Tak pojďme k tomu hledání. Co by pomohlo podle Vás?

Pomohlo by více pokory, tolerance, úcty ke druhému. Nedá se to změnit ze dne na den. Jak jsme uvedli v prohlášení, jde o trpělivou a plánovitou práci s celou společností, důležitá je odpovědná a pravdivá výchova dětí a mládeže a zdůraznění role rodiny jako prostoru, v němž se učíme lásce a toleranci.

Vidíte – z českých nebo romských osobností někoho, kdo by mohl být morálním příkladem a k věci promluvit, případně promlouvat pravidelněji?

V naší společnosti je řada osobností, které by mohly být příkladem pro ostatní. Ale záleží na každém jednotlivci, koho si vybere za vzor.

Přečteno: 1019x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Extremismus, Romové, vyjádřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo