romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Student ekonomie Keresztely Szinai: Díky setkáním BARUVAS jsem se začal zajímat o romskou historii

12.6.2019 15:15
Keresztely Szinai (FOTO: Tomáš Polák)
Keresztely Szinai (FOTO: Tomáš Polák)

Jako malý chtěl Keresztely Szinai natáčet a fotit. Svoje sny si plní a nedávno natočil krátký film, který ocenilo i jeho rodné město. Mladý, talentovaný muž, který se snaží zlepšit soužití lidí v jeho rodném městě. I přes všechny koníčky a mimoškolní aktivity zvládá střední školu skvěle a v budoucnu chce studovat na vysoké škole. Našlápnuto má dobře.

 

Studuješ druhým rokem na ekonomickém lyceu. Už víš, kam by ses chtěl vydat po střední škole?

Rád bych se dostal na vysokou školu ekonomického směru, nejlépe do Prahy. Zatím si nejsem úplně jistý, jaký obor by to měl být. Baví mě celkem marketing, ale to se může ještě během studia změnit.

Proč ses přihlásil zrovna na ekonomické lyceum? Čím tě zaujala ekonomie?

V deváté třídě jsem se rozhodoval, kam půjdu studovat. Jelikož jsem si mohl podat pouze dvě přihlášky na střední školu, zvolil jsem gymnázium a ekonomické lyceum. To lyceum mě doporučila moje třídní učitelka, která mi radila s výběrem škol. Nebavily mě všechny předměty, takže ekonomické lyceum byla lepší volba než gymnázium, kde je hodně široký záběr předmětů.

Vím, že tvojí největší zálibou je focení a natáčení. Pověz nám o tom něco?

Focení a natáčení se věnuji intenzivně od doby, kdy jsem dostal první zrcadlovku, což bylo někdy v osmé třídě. I předtím jsem natáčel s kamarády videa na telefon a bavilo mě fotit, ale intenzivněji jsem se tomu začal věnovat až někdy v té osmé třídě.

Přijde mi, že focení musí být drahý koníček. Je to tak?

Určitě ano. Pokud chce člověk kvalitní techniku, tak se tento koníček prodraží. Když jsem si chtěl koupit novou zrcadlovku, musel jsem si dlouho šetřit peníze z několika brigád, ale stálo to za to.

Máš už nějaké úspěchy v oblasti focení/natáčení?

Nedávno jsme s přáteli natočili krátký film, který reflektuje problémy dnešní doby. Tento film pojednává o člověku, který si půjčuje peníze, které nemůže splatit a následně je díky tomu nevědomky přinucen k tomu, aby pašoval zásilku drog do Německa. Za tento film nám město Ústí nad Labem dalo ocenění.

To je skvělý úspěch. Máš čas na nějaké další koníčky?

Snažím se zapojovat do diskusí, při kterých se řeší problematika Ústeckého kraje. Byl jsem součástí školního parlamentu v naší škole a postupně jsem se dostával dál a nakonec jsem rok vedl Ústecký parlament dětí a mládeže a také jsem byl hejtmanem Krajského parlamentu dětí a mládeže ústeckého kraje. Minulý rok jsem byl také člen předsednictva Národního parlamentu za Ústecký kraj ve výboru Školství a práva dítěte.

Popíšeš nám, co se děje na zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže?

Každé zasedání je tematicky zaměřeno. Je zde mnoho workshopů, odborníci na danou problematiku, kteří nám přednášejí a mnoho dalších zajímavých aktivit. Poslední den zasedání se všichni sejdou v nějaké reprezentativní budově. Naposledy to byla budova Poslanecké sněmovny. Odhlasuje se výstup ze zasedání, který se pak předává kompetentním orgánům (ministerstva, odbory,…).

Stipendium není jen o penězích, je toho mnohem víc, co člověk získá.

Jsi stipendistou organizace ROMEA. Jak ti stipendium pomáhá finančně?

Díky stipendiu si můžu platit dopravu do školy a různé pomůcky. Také jsem si minulý rok mohl, díky stipendiu, zaplatit školní výlet do Francie. Pět let jsem se na základní škole učil francouzsky, tak jsem to mohl vyzkoušet v praxi.

Co dalšího ti dalo stipendium?

Díky organizaci ROMEA jsem se začal víc zajímat o romskou historii. Během setkání BARUVAS jsem poznal zajímavé osobnosti. Lidé, jako David Tišer nebo Michal Mižigár, byli tím důvodem, proč jsem se začal víc zajímat o historii Romů. Když jsem poprvé žádal o stipendium, měl jsem vyplnit, co pro mě znamená to, že jsem Rom. Tehdy jsem to sám nevěděl, ale dnes už bych věděl co napsat. Stipendium není jen o penězích, je toho mnohem víc, co člověk získá.

Jezdíš pravidelně na setkání BARUVAS. Jak ses cítil, když jsi tam byl poprvé a jak to vnímáš dnes?

Pamatuji si, že se mi tam nechtělo, ale řekl jsem si, že je slušnost se zúčastnit, když mám stipendium. Moje obavy se ale rychle rozplynuly a moc se mi tam líbilo. Myslím si, že tato setkání jsou skvělá. Poznáváme nové lidi, vytváříme si kontakty do budoucna, účastníme se zajímavých workshopů a přednášek. Přednášky od Jana Orta nebo Michala Mižigára byly skvělé a daly mi hodně nových poznatků o romské kultuře a historii. 

Pracuješ na Instagramovém profilu projektu BARUVAS. Jak plánuješ tento profil rozvíjet?

Mojí vizí je rozšíření dosahu programu BARUVAS na sociálních sítích. Chci na ten profil přidávat nové příběhy, nové rozhovory se stipendisty, ale i s dalšími zajímavými osobnostmi. Chceme, aby si každý na tom profilu našel to, co ho zajímá.

Přečteno: 1529x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

student, Studenti, Baruvas - Rosteme, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo