romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Student Mário Herák: Už od malička mám rád biologii a chemii. Chci se stát lékařem

16.6.2019 19:00
Mário Herák (FOTO: Archiv M. Heráka)
Mário Herák (FOTO: Archiv M. Heráka)

Od malička ho baví biologie a chemie a jednou by se chtěl stát lékařem. Díky své píli a odhodlání si mohl vyzkoušet práci v univerzitním prostředí. Mário Herák, stipendista organizace ROMEA, má velmi dobře našlápnuto k tomu, aby v budoucnu dosáhl svých snů a byl úspěšným profesionálem v oboru.

Studuješ třetím rokem gymnázium v Uherském Hradišti. Už víš, kam bys chtěl pokračovat po maturitě?

 

Ano, už jsem o tom přemýšlel. Mým nejoblíbenějším předmětem je chemie a biologie, takže bych se chtěl přihlásit na lékařskou fakultu. Kdyby to nevyšlo, rád bych studoval učitelství chemie a biologie. Líbí se mi představa, že bych pracoval s mládeží.

Co tě fascinuje na studiu lékařství?

Od malička mě bavila biologie a chemie, takže bych se tomu rád věnoval i na vysoké škole. Přijde mi strašně zajímavé, jakým způsobem fungují všechny procesy v lidském těle. Vím, že by mě studium lékařství bavilo a naplňovalo.

Pověz nám něco o práci, kterou jsi vykonával v Praze na Univerzitě Karlově.

V rámci středoškolské odborné činnosti jsme si mohli vybrat téma, které bychom chtěli zpracovat. Podíval jsem se tedy na stránky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a našel zajímavé téma. V podstatě jsem zkoumal obsah potencionálně rizikových prvků v půdě na Uherskohradišťsku, zejména se jednalo o některé toxické těžké kovy, kadmium, olovo a arzen. Rozšířil jsem to do rozsahu bakalářské práce, co se týče počtu stran i obsahu.

Jak jsi to časově zvládal se školou?

Bylo velmi těžké skloubit školu s touto prací. Bylo nutné dojíždět z Ostrožské Nové Vsi, kde bydlím, do Prahy na konzultace, pročítat spoustu odborné literatury a velmi intenzivně se tomuto tématu věnovat. Pracoval jsem na tom hodně po večerech. Nakonec jsem ale rád a ta námaha za to stála. Na mém gymnáziu byli nadšení a pro mě to byla dobrá příprava na studium na vysoké škole.

Jak se ti pracovalo ve vysokoškolské laboratoři?

Moc se mi líbily laboratoře a laboratorní přístroje, kterými Univerzita Karlova disponuje. Celkově jsem se tam cítil skvěle. Je to obrovský rozdíl oproti střední škole. Tamní profesoři a doktoři na mě působili opravdu profesionálně a mile. Všichni byli velmi ochotní a nápomocní. Díky této zkušenosti jsem se naučil mnoho nových věcí a získal nové vědomosti od odborníků z oboru chemie.

Jak se připravuješ na budoucí přijímačky na vysokou školu?

Letos jsem si volil semináře do čtvrtého ročníku - semináře z chemie, biologie, chemických počtů a také seminář z logiky. Kromě toho budu díky finanční podpoře od organizace ROMEA v dalším školním roce navštěvovat přípravné semináře. Doufám, že mi to pomůže k tomu, abych se na svou vysněnou školu dostal.

Mamka mě ve studiu podporuje. Když se mi někdy nechce do učení, mamka mi připomene, že studium je důležité a že pokud chci být v budoucnu úspěšný, musím se studiu věnovat.

Jsi stipendistou organizace ROMEA. Jak ti stipendium pomohlo ve tvém studiu?

Stipendium mi pomáhá v mnohých ohledech. Žiju jen s mamkou a stipendium je pro ni ulehčení v tom, že si například můžu pořídit nějaké oblečení, nebo se věnovat koníčkům.  Mohu se účastnit různých studijních výletů a vzdělávacích kurzů tak, aniž by to zatěžovalo domácí rozpočet.

Vnímáš i jiné výhody, které plynou ze stipendia?

V rámci stipendijního programu je možné se zapojovat do různých vzdělávacích akcí. Já tuto možnost využívám alespoň jednou ročně, jsem ale hodně časově vytížený. Loni jsem byl na hezké akci díky kontaktům skrze stipendijní program organizace ROMEA. Byla to akce pořádaná nakladatelstvím Albatros, které stipendijní program podporuje. V budoucnu se chci určitě zúčastnit setkání BARUVAS, které pořádá ROMEA.

Co na tvoje studium, které je celkem náročné, říká tvoje mamka?

Mamka mě ve studiu podporuje. Když se mi někdy nechce do učení, mamka mi připomene, že studium je důležité a že pokud chci být v budoucnu úspěšný, musím se tomu věnovat. Hodně mě podporuje i moje babička. Myslím si, že je důležité mít za sebou lidi, kteří vám věří a podporují vás v tom, co chcete dělat. Je to pro mě skvělý hnací motor.

Zmínil jsi, že se věnuješ různým koníčkům. Můžeš nám některé přiblížit?

Mým velkým koníčkem je moravský folklor. Nemáme oficiální skupinu, ale je nás asi sedmdesát mladých lidí z vesnice, kteří se scházíme, pořádáme hody a kulturní akce. Tancujeme tradiční moravské tance a velmi nás to baví.

Přečteno: 1367x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

student, Stipendia, Baruvas - Rosteme, ROMEA, KampaňHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo