romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40

Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, v nichž na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  

V prvním videu stručně vysvětluje, z čeho jsou vakcíny proti koronaviru složené a jak fungují.

"Virus v sobě obsahuje genetický kód v podobě celé ribonukleové kyseliny. Jeden malý úsek ribonukleové kyseliny kóduje výběžky na povrchu viru. Podle toho je virus identifikovatelný a náš imunitní systém ho pozná," vysvětlila v rozhovoru pro ROMEA TV Nejedlá. 

"Při výrobě vakcíny se zkopíruje malá část genetické informace viru (mRNA), kopie se vloží do tukového obalu, ve kterém se pak vytváří vakcína," dodala v rozhovoru pro ROMEA TV Nejedlá. 

V ČR se očkuje třemi vakcínami, které jsou registrovány v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Do Česka od nich zatím dorazilo přes 667.000 dávek vakcín. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví bylo dosud naočkováno 520.000 dávek a obě potřebné dávky zatím dostalo téměř 200.000 lidí. Vyočkovaných je podle Blatného 86 procent vakcíny, jsou rozvezené do krajů.

Vakcína proti koronaviru

LC, sam, brf, th, ryz
Přečteno: 1077x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, očkování, Nemocnice, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo